Gizle

Hakan Albayrak: Yanılmışım, Erdoğan ciddiymiş...

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, bugünkü köşesinde FETÖ'cü darbecilere tek tip elbise giydirilmesi konusunda nasıl hayal kırıklığına uğradığını yazdı. Albayrak, "Doğrusu ben bunun ani bir tepkiden ibaret kalacağını, arkasının gelmeyeceğini zannediyordum" dedi ve ekledi: "Yanılmışım. Erdoğan ciddiymiş."

Büyütmek için resme tıklayın

Hakan Albayrak'ın Karar gazetesinde bugün yayımlanan köşe yazısı:

Tek tip elbise meselesi

Askerî darbeye teşebbüs eden FETÖ ve müttefiklerinin yargılandığı bir davada sanıklardan birinin “Hero” (Kahraman) yazılı tişörtle duruşmaya katılması üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Artık bunları mahkemeye çıkarırken Guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise!” demişti.

Doğrusu ben bunun ani bir tepkiden ibaret kalacağını, arkasının gelmeyeceğini zannediyordum. Müslümanlara işkence ile özdeşleşen -ve mahkemenin filan bulunmadığı- Guantanamo’yu müspet bir örnek gibi zikretmek, üzerinde ciddi ciddi düşünülmüş bir planın söz konusu olmadığına delaletti bana göre. Guantanamo örneği bir yana; 1980’li yılları yaşamış ve o dönemin acı tecrübelerinden ders almış (olması gereken) bir devlet adamının, mahpuslara tek tip elbise giydirmeyi ciddi ciddi düşünebileceğine ihtimal vermiyordum.

Yanılmışım. Erdoğan ciddiymiş. Tek tip elbise tuzağına doğru hızla ilerliyoruz.

***

1983’te başlayan tek tip elbise uygulaması, cezaevlerinde kitlesel protesto eylemlerine yol açmıştı. Yaşı yetenler, Metris ve Sağmalcılar cezaevlerindeki açlık grevlerini (1984) hatırlayacaktır. 400 kişinin katıldığı bu açlık grevlerinde dört kişi hayatını kaybetmişti.

Yine yaşı yetenler hatırlayacaktır: Tek tip elbise giymeyi reddeden bazı sanıklar, duruşmalara iç çamaşırlarıyla çıkardı. Mahkemeye tek tip elbise ile gelen bazı sanıklar da duruşma esnasında bu elbiseyi çıkarıp iç çamaşırlarıyla kalırdı. Sansasyonel bir protesto yöntemiydi bu.

Zamanla öyle bir noktaya gelindi ki, mahkemelerde görülen davaların konuları kimseyi ilgilendirmez oldu; konuşulan tek şey, tek tip elbise dayatmasına isyandı artık. Dünya da “insanlık onuru namına verilen bu mücadele”yi konuşuyordu ve Türkiye devletinin zaten bozuk olan imajı her gün biraz daha bozuluyordu.

Netice?

‘Bunun zararı faydasından fazla’ diyen devlet yöneticileri, tek tip elbise uygulamasından vazgeçtiler.

***

Halk düşmanı canilerin “hero”luk taslaması büyük bir tahriktir ama -ne kadar büyük olursa olsun- hükümetin bu tahrike kapılması mazur görülemez.

Dikkat buyurun; FETÖ, tek tip elbise projesine karşı sesini yükseltmekten geri duruyor. Diğer terör örgütlerinden, mesela PKK’dan da kayda değer bir ses yükselmiyor. ‘Tek tip elbiseyi getirsinler de bize sansasyonel protesto ve propaganda fırsatı doğsun’ diye ellerini ovuşturarak bekliyorlar sanki…

Hükümet, “FETÖ’ye haddini bildireceğiz” derken teröristlere yeni bir manevra alanı açabilir, üstelik başka mahpusları/sanıkları da tahrik edip hiç hesapta olmayan dertler alabilir başına. Bu riske girmeye değer mi? Fayda-zarar hesabını bir kenara bırakıp şu soruyu da sormalıyız: 15 Temmuz’da milletin üzerine bomba ve kurşun yağdıran alçaklara duyulan haklı öfke, onlarla alâkası olmayan binlerce tutuklunun kılık-kıyafet özgürlüğünü elinden alarak normal hayatla arasındaki bu hayatî köprüyü yıkmayı haklı kılar mı?

***

Gerçekçi olalım; FETÖ sanıklarının kılık-kıyafeti o kadar da ağrıtmıyor başımızı. “Hero” tişörtü bir istisnaydı ve cezaevi, adliye, emniyet / jandarma personelinin biraz daha dikkatli davranmasıyla bu tür istisnaların önüne geçilebilir.

Pire için yorgan yakmanın alemi yok.

11 Ağustos 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

Ercan Güven - Hakan bey çok az bile yazmışsınız.

Tek tip elbise uygulaması başlatmak biz artık hukuk devleti değil demenin başlangıcıdır.

Bu uygulama ancak seçimlere kadar geçerli olur. Seçimlerde de bu uygulamayı kaldıracak olan işbaşına gelir.

Milletle şakaya gelmez.

Yanıtla . 0Beğen 17 Ağustos 20:25
07

Murat - cehaletime verin ve şu soruma biri cevap versin ALLAH rızası için.Başbuğ paşa darbeden yargılanmadımı?hatta MÜEBBET mahkumiyet almadımı?4 sene tutuklu kaldığı sürece o tek tip giyecekti.O ve onlarcası önce mahkum edildi.Sonra da pardon denildi.ERDOĞAN 15 senenin en büyük hatalarından birini yaptı.yargılanan adama ne hakkın var onu giydirmek.bende canımı ortaya koydum 15 temmuzda.havalanında uçakların altında bekledim.benimde vatanıma ihanet edildi.ama bunun yolu bu değil.Onca asker,polis,gardiyan ne iş yapıyor.yazısız giyeceksin der olurbiter.madem onu giydiriyorsun hiç birini yargılama.direk mahkum et.dahası onlar vatana ihanet ettide pkk ,dhkp c,daiş mensupları vatan için canmı vermeye adaylar.değil Erdoğanın bunu yapmaya hiçkimsenin hakkı yok.aksini düşünen yanlışlığım ALLAH rızası için söylesin.Kaldıki bu toplumsal bir raraya dönüşecek.şehitlerin katillerine neden giydirilmiyor.APO fetöcülerden daha mı az zarar verdi bu vatana.giydirin onada.tecavüzcülere neden giydirmiyorsunuz.yazıktır günahtır.vatana kim ihanet ediyosa babamın olğu olsa Allah belasını versin.

Yanıtla . 0Beğen 16 Ağustos 20:48
06

Cengizhan - GÖZÜN AYDIN...İSTERSEN BUNLARI ZEHİRLE GİTSİN....HER DÖNEMDE DEVLETE BİR DÜŞMAN LAZIM YA...

Yanıtla . 0Beğen 16 Ağustos 13:48
05

Feyzi Kanra - Tek tip elbise yalnız feto için uygulanacak sanıyorum genele uygulanırsa cok baş ağrıtabilir

Yanıtla . 4Beğen 15 Ağustos 17:58
04

Mehmet Can Demir - korkma Hakan .

Yanıtla . 3Beğen 14 Ağustos 10:40
03

Canan Alime Kocaman - Bunların haber konusu yapmakta ısrail ermeni yanında geride kalmaz bu gazeteciler bu vatanın öz evladını araştırmak lazım yalan yanlış yaparak midelerini doyururken beyinlerinin kuş kadar kaldığını unutuyorlar

Yanıtla . 4Beğen 13 Ağustos 09:00
02

Irfan Kaya Ulgener - Hakan Yedi kafayı iyice.

Yanıtla . 5Beğen 12 Ağustos 10:56
01

Adnan Akin - Dogru söze ne denir

Birileri cb yine kandiriyor

Devlet eliyle kaosa sürüklenme ihtimalimiz vaaar

Yanıtla . 14Beğen 11 Ağustos 16:55

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?