Reklamı Kapat

Myanmar, Rohingyalılara yönelik şiddetin suç ortağı”

Rohingya (Arakan) Danışma Kurulu, Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizlik ve insanlığa karşı suç iddialarını reddeden İslâm düşmanı Myanmar hükümetinin bu suça ortak olduğunu belirtti. Budist yönetimin yaptığı katliamları inkâr etmesinin bölgede işlenen vahşi suçları daha artırdığı vurgulandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kurul tarafından yapılan açıklamada, Myanmar hükümetinin, güvenlik güçlerinin geçen yıl kasım ayında Arakan eyaletine düzenlediği operasyonlarda “sivil halka yönelik katliam” ve “insanlığa karşı suç” işlendiğini reddetmesinin endişe verici olduğu belirtildi. Açıklamada, söz konusu iddiaları araştıran ve hükümet tarafından atanan komisyonun geçen hafta, açıkça belgelenen bu insan hakları ihlallerini reddetmesinin hayal kırıcı olsa da şaşırtıcı olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, bu inkârın ırkçı Budist güvenlik güçlerinin Arakan eyaletinde daha fazla Müslümana zulmetmesini körükleyeceği endişesi aktarıldı. Açıklamada, “Gerçeklerin hükümet tarafından sürekli inkarının daha ciddi sonuçları bulunmaktadır. Bu orduda ve güvenlik güçlerinde işledikleri suçların cezasız kalacağı hissi uyandıracaktır” ifadesi kullanıldı.

Rohingya Danışma Kurulu, Myanmar hükümetinin ülkedeki hak ihlallerini, özellikle de Arakan eyaletindeki askeri operasyonlar sırasında sivil Rohingyalara yönelik ihlallerin araştırılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan uluslararası bir heyete izin vermesini talep etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Asya Direktörü PhilRobertson da, eski cunta liderlerinden, Devlet Başkanı Yardımcısı MyintSwe tarafından kamuoyuna duyurulan soruşturma raporunun uluslararası kamuoyunu etkileyemediğini söyledi. “Kesinlikle adil bir rapor değildi.” diyen Robertson, soruşturma komisyonunun operasyonda suç işleyen güvenlik güçlerini temize çıkardığını belirtti.

11 Ağustos 2017 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?