Reklamı Kapat

Mersin’de yol çalışmasında antik mezarlar bulundu

Mersin'in merkez Mezitli İlçesi'nde yol genişletme çalışması sırasında Roma dönemine ait olduğu sanılan 4 mezar bulundu.

Mersin’de yol çalışmasında antik mezarlar bulundu
Mersin’de yol çalışmasında antik mezarlar bulundu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kuyuluk-Fındıkpınarı yolu üzerinde Çamtepe Konakları'nın bulunduğu mevkiinde karayolları tarafından yapılan yol genişletilmesine yönelik çalışmalarda 6-7 metre yüksekliğe sahip yol kenar kesitlerinde mezarlar ve arazide kültür varlıklarının olduğu ortaya çıktı. Karayolları yetkilileri, mezarlarla ilgili inceleme yapılması için Müze Müdürlüğü'ne bilgi verdi. Yapılan incelemede yol kenar kesitinde 80-100 metre mesafelikhat boyunda bir tanesinin kısmen açık ve diğer3 kaya mezarının varlığı tespit edildi. Ayrıca yol çalışmasının yapıldığı ve orman alanı ile sınırlanmış olan kısımlarda antik dönem taş ocağı olabilecek kaya kesiklerinin bulunduğu antik dönem yapı kalıntılarına rastlandı. Mezarların günümüzden 2 bin yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.

Müze yetkilileri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği, tespit ve tescil çalışmaları bitirilinceye kadar söz konusu alanda bundan sonra herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmaması ve ilgili kurumlarca koruma önlemleri alınmasını istedi.

05 Ağu 2017 - 15:08 Mersin- Kültür-Sanat