Reklamı Kapat

Mustafa Yaman'ın tutuklanması Ak Parti'ye yakın isimleri de isyan ettirdi!

Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) İstanbul Şube Başkanı Avukat Mustafa Yaman'ın telefonuna Bylock indirildiği iddiasıyla tutuklanması farklı çevrelerde de tepkiyle karşılandı. Tutuklanma kararı sosyal medyada gündem oldu. Karara AKP'ye yakın isimlerin de tepki göstermesi dikkat çekti. Mahkemeye sunulan Adli Bilişim raporunda ise Yaman'ın telefonunda Bylock'a rastlanmadığı bilgisi yer alıyor.

İnternet Haber Merkezi
Emre Gürbüz

Saadet Partisi İstanbul il yönetim kurulu üyesi, HUDER İstanbul İl Başkanı Avukat Mustafa Yaman’ın ByLock iddiasıyla tutuklanması sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı.

Yaman’ın tutuklanmasına hükümete yakın gazeteci ve akademisyenlerin de tepki göstermesi dikkat çekti.

ADLİ BİLİŞİM RAPORU: TELEFONDA BYLOCK'A RASTLANMAMIŞTIR

Türkiye’nin önde gelen Adli Bilişim uzmanlarından biri olarak bilinen Halil Öztürkci imzalı raporda, fiziksel incelemeler üzerine Yaman’ın telefonunda ByLock bulgusuna rastlanmadığına dair bilgiye yer verildiği öğrenildi. Mahkemeye sunulan raporun sonuç kısmında, “İlgili telefon üzerinde yapılan adli bilişim incelemesi cihazın fiziksel imajı alınarak gerçekleştirilmiş ve hem mantıksal hem de fiziksel seviyede (silinen verileri de kapsayacak şekilde) analizler yapılmıştır. Gerçekleştirilen adli bilişim incelemesi sonucunda ByLock uygulamasının yüklendiğine veya kullanıldığına dair bir bulguya rastlanmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

TARİHİ SAVUNMA

Mustafa Yaman’ın avukatlarından Rıza Saka, mahkemede yaptığı savunmada şu ifadeleri kullandı: “Sorguda sorulan soruları görünce şaşırdım. Mustafa beyin üye olduğu Hukukun Üstünlüğü Platformunun Baro Başkanı adayıyım, bu platform hukukçulardan oluşan bir yapıdır, biz Mustafa bey ile farklı görüşlerde ancak bu yapıda birlikte yer almaktayız. Ben 2010 yılından 2012 yılına kadar hem başkanı hem de adayı olarak Mustafa beyin görüştüğü kişilerle Mustafa beyden daha çok görüştüm, çünkü o dönemde sonradan FETÖ örgütü üyesi olduğu dernekle seçim münasebetiyle bir aradaydık ve çalışmaları birlikte yürütüyorduk. O dönemde Boğaziçi Hukukçular Başkanı Fikret Duran’la bizim görüşmeler yapmamız normaldir çünkü bu seçim çalışmalarına ilişkindir. Bu görüşmelerin FETÖ örgütüyle bir bağlantı ortaya koyması mümkün değildir. Bu örgütle ilgisinin tespiti açısından Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, bu örgüte üye dershaneler ya da bu örgütün derneklerine parasal açıdan destek sağlaması ancak bu hususta müvekkille ilgili en ufak bir tespit yoktur. Sorguda müvekkilin ByLock yüklediği söyleniyor, kullandığı belirtilmiyor. Bir kişinin telefonuna ByLock yüklemesi delildir ancak buna ilişkin bir rapor ya da BTK yazısı sunulmuş değildir. Mustafa Yaman ile ilgili iddianın havada kaldığı anlaşılmaktadır. Ben bu yapıyla mücadele eden bir meslektaşım. Darbe davalarının platform başkanlığını yürütüyorum. Bu davalarda vekil olarak görev aldım. Oradaki davalara bir ilgisizlik vardır böyle önemli bir davada milletimizi sivil toplum kuruluşlarının bizi yalnız bırakmasına üzüldük oradaki şahıslar hiçbir pişmanlık sergilemeyen bir yapı içindeler, biz bunların halini görünce daha kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz. Ben bir Whastapp’tan mesaj attım ve bu örgütle mücadeleye çağırdım ve bu çağrıma büyük oranda ilgi oldu, beni sürekli bu hususta arayanlar oldu yine müvekkil ile ilgili bir mesaj bombardımanı vardır. Mustafa Yaman’ın FETÖ’nün uzaktan ve yakından ilgisi olmayacağını bir yanlışlık yapıldığını müvekkil ile bırakın tutuklanmayı öyle bir soruşturmanın soruşturmaya halel getireceği hususunda hemfikirdir. Bu mücadele elbette önemli bir mücadeledir. Bu mücadelenin başarılı olması için ne olduğu belli olan yaklaşık 25-30 yıldır tanıdığımı bu meslektaşım tutuklanır ise bu sorgulanır hale gelir. Ben bu nedenle tutuklama tedbirinin ölçüsüz kaçacağı ve hakkaniyete uygun olmadığını bu nedenle müvekkilin öncelikle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını çünkü bu mücadele önemli ben burada hem tanık olarak huzurunuzdayım müvekkille benzer görüşmeleri gerek yargı gerekse Emniyet teşkilatı içerisinde bu telefonlarla muhatap olmuştur. Bu konuşmaların Bylock’a yan delil olarak göstermek bir sonuç doğurmayacaktır. Müvekkil sabit ikamet sahibidir kaçma şüphesi yoktur deliller toplanmıştır karartılacak delil yoktur müvekkilin öncelikle serbest bırakılmasını hâkimliğiniz aksi kanaatte ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasını talep ederiz.”

YUSUF KAPLAN: KUMPAS BU

Yapılan savunmalar ve sunulan deliller sonrası nöbetçi hâkimin tutuklama kararının ardından Twitter’da #YamanÇelişki etiketi altında binlerce sosyal medya kullanıcısı karara karşı çıktı. Karara tepki verenlerden gazeteci-yazar Yusuf Kaplan, “FETÖyle ilgisi yok İşte belgesi! Ama Mustafa Yaman tutuklandı KUMPAS BU. İSLÂMÎ KESİMLERİ. BİRBİRİNE DÜŞÜRECEKLER!” ifadelerini paylaştı.

Kaplan tepkisinin devamında, “Mustafa Yaman tutuklandı Olmaz. AkParti’yle Saadet birbirine düşürülmek isteniyor. Fitne Kumpas bu. #YamanÇelişki Seyretme Oyuna da gelme. UYARI/YORUM MUSTAFA YAMAN'IN TUTUKLANMASI KIRILMA NOKTASI İSLÂMÎ KESİMLERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRECEKLER. BASİRET VE İSTİŞARE ŞART #YamanÇelişki” dedi.

NEVZAT ÇİÇEK: MUSTAFA YAMAN'IN TUTUKLANMASI KIRILMADIR

AKP camiasının yakında tanıdığı gazeteci Nevzat Çiçek de, “Mustafa Yaman'ın tutuklanması meselesi bir kırılmadır... Umarım herkes farkındadır...” uyarısında bulundu.

AKP’nin sosyal medyadaki operasyonel hesaplarından biri olarak bilinen GizliArsivTR isim hesap, “Yılların milli görüşçüsü Av. Mustafa Yaman hakkında belgeler yayınlanmasına rağmen neden tutuklandı? Kripto FETÖ' cü oyunu gözüküyor! Herkes Feto itine hoca derken, Mustafa yaman'ın 2012 yılında paylaştığı video.. Bu hatadan derhal dönülmeli..” paylaşımında bulundu.

İşte sosyal medyadan verilen tepkilerden bazıları:

Mustafa Yaman'ın tutuklanması Ak Parti'ye yakın isimleri de isyan ettirdi!

12 Tem 2017 - 15:37 - Gündem