Reklamı Kapat

AKP nin AB ısrarı

AKP'nin AB ısrarı

Aslında dünkü Millî Gazete nin manşeti her şeyi izah ediyordu. Gerçekten de AB nin yalvarma odasında her türlü hakarete maruz kaldık. Önce ?dansöz dediler, ?kapı köpeğine benzettiler . Geçenlerde de İngiliz gazeteleri Türkiye nin AB nin basit bir ?metresi olduğuna karar verdiler.

İşin gerçeği belki metresden bile aşağılık bir ilişkiye dönüştü; çünkü, bildiğimiz değil; ama konuşulduğu kadarıyla, metres ilişkinde bile metresin para, menfaat vs. gibi bazı beklentileri hatta belki de hakları vardır. Ama bizim AB ile ilişkimizde üstüne verdiğimize şüphe yok. Bizimle evlenmeyeceğini bildiğimiz halde büyük bir aşkla bağlıyız ve üstüne sürekli maddi menfaat temin ediyoruz karşı tarafa. Üstelik biz fakir onlar da zengin tarafı temsil ediyorken...

Nasıl mı oluyor? Çok basit... Gümrük Birliği kötü müzakere edildi. Bunun böyle olduğunu o zamanki Abdullah Gül Meclis te Refah Partisi adına yaptığı konuşmalarda gayet güzel izah ediyordu. Gümrük Birliği ni o şartlarda kabul edenlere AB tarafı ?sizi bir kaç yıl sonra nasıl olsa tam üye yapacağız, dolayısıyla Gümrük Birliğini siz tam üyeymişsiniz gibi müzakere etmek lazım dediler. Ancak o tarihten bu yana tam on yıl geçti ve on birinci yıla giriyoruz.

Şimdilerde Gümrük Birliğini sonlandırıp, AB ye üye olmayacağımız varsayımına dayanan tercihli ticaret anlaşmaları yapmayı kimse düşünmüyor. Daha da vahimi, Gümrük Birliği sistemine dayanan mevcut ilişkimizin ne kadar zararlı ve tek yanlı olduğunu gayet iyi bilmesi gerekn AKP hükümeti, mevcut ilişkileri mevcut şekliyle sürdürebilmek için adeta can atıyor. Bu satırlar kaleme alınırken AB tarafından Abdullah Gül ün bir önceki gün, basın toplantısında dile getirdiği beklentilerini boşa çıkaran yeni haberler geliyordu.

Abdullah Gül evvelki gün yaptığı basın toplantısında bir yandan AB yolundan dönmeyecekleri teranelerini yinelemiş; öte yandan da AB ile en az dört başlıkta müzakerelere başlama beklentisi içinde olduklarını belirtmişti. Ama şu ana kadar gelen haberler, Rumların en fazla bir başlıkta müzakerelere başlama konusunda yeşil ışık yakmaya niyetli olduklarını gösteriyordu.

Millî Gazete nin dünkü başlığı AB nin bize reva gördüğü muameleyi eleştiriyor ve aynı zamanda milletin de bu durum karşısında isyan halinde olduğunu söylüyordu. Milletin bu muamele karşısında isyan ettiğine hiç şüphe olmasa gerek. Bu, hem kamuoyu yoklamalarında hem de bizim şahsi gözlemlerimizde açıkça görülüyor. Mesela 15 Aralık Cuma gecesi TRT1 de katıldığımız bir programda AB yi eleştiren bana yüzlerce destek mesajı gelirken, AB nin bir medeniyet projesi olduğunu söyleyen ve sırf bu yüzden bile olsa Türkiye nin bu yoldan ayrılmaması gerektiğini iddia eden Dışişleri görevlisine ise yüzlerce protesto mesajı geldi.

AKP açısından meseleye bakıldığı zaman, AB yoluyla dini özgürlüklerin elde edilemeyeceği de açık. Bunun bütün unsur ve örneklerini son bir kaç yıl içerisinde gördük. O halde AKP nin AB ısrarı nedendir? Milletin destek vermediği bir projeyi sahiplenmeye devam ederek AKP ne kazanacağını ümit etmektedir? Bu sorunun giderek rasyonel bir cevabı kalmadı gibi...

21 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?