Reklamı Kapat

Saadet Partisi: Gönül Birlikteliği -II-

Saadet Partisi: Gönül Birlikteliği -II-

Numan Kurtulmuş‘un konferansı bir buçuk saat sürdü. Bu konuşmayı yorumuyla birlikte değerlendirmeye kalkarsak günlerce sürer. Köşemiz, bu tür yazıları değerlendirmek için haftada sadece iki gün uygun. Bunun için bu yazımızda önemli bulduğumuz, altını çizdiğimiz satırları başlıklar halinde vermeyi uygun buluyoruz.

*1. dünya harbinden sonra siyasal bölüşüm gerçekleşti. Bu, dünyanın huzurunu kaçırdı.

*"Rızaya dayalı birliktelik" eşitlik ve kardeşlik sayesinde gelişebilir.

*Emperyalizmin koruması altında bir birliktelik gerçekleştirilemez. Irak‘a demokrasi getireceğiz diye, 1.5 milyon insanın canına kıyıldı. Karmaşa sürüyor.

* Dünyamız "Neo liberal yalanlarla" avutuluyor.

*Başbakan, MGK‘yı ve bakanlar kurulunu Diyarbakır‘da toplamalı, bölge halkından özür dilemeli.

*Diyarbakır cezaevinde neler oldu? Köylülere yedirilen dışkılar sonucu AHİM‘de uygulanan ceza suçlulardan tahsil edilmeli ve onlara uygulanmalı.

*Terör dışarıdan destek görüyor, bu yollar en kısa zamanda kesilmeli.

*Terör örgütünü kuranlar ve yönetenler ile terör içinde yer alanlar ayırt edilmeli. Yönetici kadro bağışlamanın dışında tutulmalı. Diğerleri bağışlanarak kazanılmalı.

*Öcalan, kesinlikle sürece dâhil edilmemeli.

*Bölge ülkelerine vizesiz girilip çıkılmalı. Teröristler şu anda da çok rahat ülkeye girip çıkıyorlar. Komşu ülkelerde akrabaları olanlar gidip gelemiyorlar.

*Demokratik, sivil katılımlı bir çaba içinde olunmalı. Yeni bir anayasa yapılmalı.

*Taban demokrasisi, geniş katılımlı ve temsile dayanmalı.

*Vatandaşlık tanımı yeniden yapılmalı, "özde" ve "sözde" vatandaşlık ayrımı ortadan kaldırılmalı. Herkes özde vatandaş olmalı.

*Parlamentoda uyum sağlanmalı, bütün partiler sürece dâhil olmalı. Herkes eteğindeki taşları dökmeli. Kim ne diyorsa, demeli.

*Anayasa felsefesi ve kavramları ruhumuza uygun olmalı. Çünkü kelimelerin de bir ruhu var. Bu ruh kendisini hissettirmeli.

*Sebeb-i hükümet olmanın nedenleri belirginleşmeli.

*Yeniden Büyük Türkiye kurulmalı.

* Hukuki düzenlemeler yapılırken çarpıklıklar ortadan kaldırılmalı. Askerin sivil mahkemelerde yargılanması konusu gerçekleştirilirken, diğer düzenlemeler yapılmadığı için, bu durum bir boşluk oluşturuyor. Örneğin: "Askeri mahal" de bu kavrama dâhil olmalı.

*İnsanlarımız; Türk-Kürt, alevi Sünni, laik anti laik, Hıristiyan, Yahudi, Ermeni, Süryani ve Keldani gibi ayrımlardan uzak tutulmalı. Hepsinin insani kardeşlik hukuku korunmalı.

*Müslüman kardeşliğin yeri ve anlamı farklıdır, daha bütüncüldür.

*İnsanlık; baştan beri iki kutba yarılmış durumda. Kabil‘in soyundan gelenler, Habil‘in soyundan gelenler. Zalimler, firavunlar, Nemrutlar gibi. Diğerleri ise mazlumları oluşturuyor.

*İnsanlığın ulaştığı zirvelere vardır, bundan yararlanılmalı.

*Muhatabımız millettir, yani 72 milyon insanımızdır.

*Kürt sorunu Türk sorunudur. Sorunun sahibi devlettir, devlet bunu çözmekle yükümlüdür. Çözüm yeri TBMM‘dir, MGK‘dır.

*Yüksek tansiyon hemen düşürülmelidir.

*Hükümetin çözüm çabası, 1 Mart Tezkeresine destek veren gazetecilerle yapılıyor olması yanlıştır. Bu çok geniş katmanlı olmalıdır.

*Bölgedeki manevi önderler, gruplar, merkezler mutlaka sürece dahil edilmelidir. Tillo, Nurşin ve daha nice merkezler gibi.

*Bu görüşme ve çabalar: "Siyasi risk" ve "Siyasi rant" olarak görülmemeli.

*Çözüm kendi içinde üretilmeli, farklılıkları ortaya koyarken yeni parçalanmalara fırsat verilmemeli.

*Yeni etnik milliyetçiliklerin önüne geçilmeli. Bölge halkı kültürünü rahatça yaşayabilmeli, konuşabilmeli. Medeniyet birliği çatısı altında, geniş açılımlı ve vizyonlu olmalı.

*Tam bir inanç ve düşünce özgürlüğü sağlanmalı: "Örgütlenme özgürlüğü" "Eğitim hakkı ve özgürlüğü", "serbest dolaşım hakkı", "Serbest ticaret hakkı" sağlanmalı.

*Tahakküm olmadan, bireyin hakları korunarak sağlanmalı. Ceberut devlet yerine Kerim Devlet ruhuyla hareket edilmeli. Selçuklu, Osmanlı ve Endülüs modeli esas alınmalı.

*Değerler üzerinden hareket edilmeli.

*Halktan kaynaklanmayan ve millete dayanmayan her türlü bakıştan kaçınılmalı.

*Denetim, saydam, berrak ve hesaplaşılabilir olmalı.

*Adaletli, güçlü ve güvenilir bir ordu duygusu egemen kılınmalı. Ordu siyasetin dışında kalmalı, müdahil olmamalı.

*Beyin: "Millet" olmalı.

Altı çizili daha çok önemli vurgular var. Biz bunları biraz de kendi yorumumuzu katarak verdik. Saadet partisinin bir projesi var, çözüm önerileri var, yol göstericiliği var. Oysa, ne yazık parlamentoda bu durum tıkandı. İktidar da çözüm alanını başka tarafa kaydırdı.

04 Eyl 2009 - 21:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?