Halisaha.com’dan profesyonel halı saha yapımı

Profesyonel ve amatör futbolcular dört mevsim halı sahalarda antrenman yapar ve maçlara çıkarlar.

Günümüzde en yaygın spor dallarından biri olan futbol sahalarına şehrin her köşesinde rastlarız. Spor tesislerinden okullara, yerel takımların antrenmanlarını yaptıkları sahalardan profesyonel lig maçlarının gerçekleştiği uluslararası etkinliklere kadar birçok yerde halı sahaları görmekteyiz. Halı saha yapımı söz konusu olduğunda, ortaya kaliteli bir iş çıkarmak için profesyonel bir firmayla anlaşmak oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hem antrenmanlarda hem maçlarda hem de arkadaşlar arasında planlanan küçük bir futbol etkinliğinde bile oyunun gerçekleşeceği sahanın güvenliği hesaba katılması gereken noktalardan biridir. Dolayısıyla işini bilen uzman bir firmayla birlikte çalışmak, profesyonel saha yapımında göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Peki, profesyonel halı saha yapımı nasıl olmalıdır?

Profesyonel Bir Firmayla Çalışmak

Halı saha yapımında dikkate alınması gereken çeşitli faktörler bulunmaktadır. Sahanın oyuncular için güvenli olarak inşa edilmesinden oyun kolaylığı sağlayacak olmasına, hijyenik ve insan sağlığını tehdit etmeyecek şekilde kurulmasından profesyonel standartlara uygun olmasına kadar çok yönlü düşünülmelidir.

Bu noktalardan en önemlisi sahanın FIFA tarafından belirlenen standartlara uyumlu olacak şekilde inşa edilmesidir.

Açık ve kapalı saha yapımının önde gelen isimlerden olan Halisaha.com, futbol antrenmanlarının ve maçlarının gerçekleştiği halı sahaların yapımında kaliteli bir hizmet vermektedir. Hem amatör hem de profesyonel sahaların inşasında önde gelen firmalardan biridir. Birçok uluslararası projede yer almış ve müşteri memnuniyetine önem veren Halisaha.com, halı saha yapımını işi iyi bilen uzman ekibiyle titizlikle gerçekleştirir ve belirlenen süre içerisinde müşteriye teslim eder.

Halı saha kurulumunda işini iyi bilen ve ekibi profesyonellerden oluşan bir firmayla anlaşmak, yüksek kalitede bir proje gerçekleştirmede kilit rolü oynayacaktır. Halisaha.com, halı saha yapımında projeleri, FIFA standartlarına uygun olarak inşa eder.

Profesyonel Halı Saha Yapımında Neler Dikkate Alınmalıdır?

Sahanın yüzeyini kaplayacak olan çimin türü, birçok faktöre bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterebilir. Sahanın yüzeyini kaplamak için seçeceğiniz çim veya suni çim, sahanın yapılacağı yerin iklimine ve buna ek başka faktörler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle farklılık gösterebilir. İnşası planlanan halı saha için en uygun önerilerde bulunacak, çeşitli çim seçeneklerinden makul olanın seçilmesine yardımcı olacak ve en iyi hizmeti sunacak olan bir firmayla birlikte çalışılması mühimdir. Sahanın uzun yıllar kullanımı ve bakımı açısından zorlu iklim koşullarına dayanaklı ürünler seçilmesinin önemi de bu süreçte göz ardı edilmemelidir.

Buna ek olarak halı sahada futbolcuların güvenliğinin sağlanması için yüksek kalitede malzemeler seçilmesi ve yüzeyin çimle kaplanması başta olmak üzere diğer ekipmanların tehlike teşkil etmeyecek şekilde güvenle kurulması gerekli olduğundan dolayı sahanın aydınlatması da büyük önem taşımaktadır.

Profesyonel Halı Saha Yapımı

Açık halı sahaların ve kapalı halı sahaların yapım süreçleri farklılık gösterebilir. Kapalı halı sahaların yapımı, açık halı sahalara göre daha uzun sürmektedir. Halı saha yapımında aşağıdaki adımlar izlenir:

  • Profesyonel halı saha yapımında öncelikle projeye karar verilerek başlanır. Halı sahanın kurulmasına karar verilen alan değerlendirilir ve iklim şartlarına uygunluğu kriteri gözden geçirilir. Açık halı saha veya kapalı halı saha inşasına uygun olacak şekilde malzemeler seçilir.
  • Alanın bulunduğu yerin hava koşullarına uygun ve zorlu hava şartlarına dayanıklı bir çim türü seçilmesinin önemi göz ardı edilmemelidir. Açık ve kapalı halı sahalarda kullanılan çim türünde farklılıklar olabilmektedir. Suni çim, doğal çime göre daha sıklıkla tercih edilmektedir ancak bazı durumlarda doğal çimin tercih edilmesinin daha avantajlı olabileceği unutulmamalıdır.
  • Projeye karar verildikten sonra belirlenen alanın boyutları gözden geçirilmelidir. Açık ve kapalı halı sahaların ölçülerinde standartlar göz önünde bulundurulur. Müşterilerin tercihlerine göre sahanın boyutları değişkenlik gösterebilir ancak standart boyutlar söz konusu olduğunda bu ölçüler genellikle 30x50m boyutundadır.
  • Hem açık halı sahalarda hem de kapalı halı sahalarda projenin yapımına, altyapı çalışması ile başlanır. Bu sürecin ilk adımında yüzeyin kot düzenlemesi gerçekleştirilir, ardından hatıl kazısı işlemine geçilir, ankaraj boruları altyapıya yerleştirilir ve son olarak hatıl beton dökümü yapılır.
  • İkinci aşamada açık halı sahalar için demir ve tel işlemlerine geçilir. Açık halı saha yapımında ankaraj borularına dikme borularının kaynak işleminin yapılması ve PVC kaplamalı tel örgülerin monte edilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Kapalı halı sahalarda betona sac flanşların uygulaması yapılır ve ana kolonlar flanşa vidalarla bağlanır, ardından tavan ağı ve PVC kaplamalı tel örgülerin inşasına geçilir.
  • Üçüncü aşamaya gelindiğinde sahanın zemin kaplamasına başlanır. Sahanın yüzeyi için uygun ve kaliteli bir çim kaplama seçilmesi gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. Seçilen çim, mıcır ile doldurulup keçe serilmiş olan yüzeye yerleştirilir ve monte edilir. Yapay çimin monte işleminin ardından titizlikle sırasıyla silis kum dolgusu ve sonrasında SBR ya da EPDM granül uygulamaları gerçekleştirilir.
  • Halı saha yapımının son aşamasında aydınlatma işlemi yer alır. Hem açık hem de kapalı sahalarda aydınlatmanın uygun bir şekilde yapılması oldukça mühimdir. Aydınlatma sistemleri LED projektörler yoluyla yapılır ve panoya bağlanır.

Halı Saha Yapım Maliyeti

Halı saha yapım maliyeti birçok faktöre göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Futbol sahasının açık hava veya kapalı hava saha olarak inşası, müşterinin tercih ettiği malzemelerin kalitesi, zemini kaplamak için seçilen suni çimin türü ve kalitesi bu faktörlerin arasında sayılabilir. Saydığımız noktaların arasına sahanın ölçüsünün yaratacağı fiyat farklılığını da eklemekte fayda var. Standart halı saha ölçüsü 30x50m şeklinde hesaplansa da müşterinin talebi doğrultusunda sahanın boyutları çeşitlilik gösterebilir.

Halı saha yapımında uzman bir firmayla projenin tasarlanması ve birlikte çalışmak üzere sözleşilmesi, kaliteli ve uzun yıllar dayanıklı bir sahanın inşasında müşteriye yardımcı olacaktır. Halisaha.com, suni çim üretimi ve titiz çalışmasıyla hem açık halı saha yapımında hem de kapalı halı saha yapımında yıllardır müşterilerin bütçesine uygun fiyatlandırmalar ile kaliteli hizmet vermektedir.

19 Tem 2022 - 10:48 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.