TBMM'ye sunuldu! Çay Kanunu kalkıyor, bakın AKP'nin çay planı ne?

AKP'nin hazırladığı Çay Kanunu Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yapğılan teklifte mevcut Çay Kanunu tamamen yürürlükten kaldırılacak. Çay ekilecek alanları Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek.

Çay Kanu'nu değişiyor. AKP’li 75 milletvekili hazırladıkları yeni teklifi TBMM'ye sundu. Teklif kabul edileceği takdirde 1984 tarihli ve 3092 sayılı Çay Kanunu tamamen yürürlükten kalkmış olacak.

TEKLİFİN İÇERİĞİ NE?

AKP tarafından verilen teklifte kanunun amaç ve kapsamı, “Çay tarımı ve yaş çay yaprağı ile kuru çay üretimi ve satışına dair usul, esas ve yükümlülükleri düzenlemek, çay üretimi ve satışıyla ilgili bu kanunda yer alan düzenleyici ve denetleyici kurallara aykırı davrananlar hakkında idari yaptırımları belirlemek” olarak ifade edildi.

Teklifte, işletmelere A, B ve C olarak kategorilere ayrıldı. Çay üretimi yapılan arazi, “çay bahçesi” olarak tanımlandı. Üreticilerin ve muhalefetin çay üretimini özel sektöre mahkûm etmekle suçladığı Ulusal Çay Konseyi, yaş çay alım fiyatını belirlemek üzere teklifte yer verildi.

ALANLARI BAKANLIK BELİRLEYECEK

AKP'li vekiller tarafından yapılan teklifin içeriği şöyle; Çay tarım alanları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tespit edilecek. Bu alanlar dışında çay tarımı yapılamayacak. Çay tarım alanlarına giren yerlerde çay bahçesi kuracak olanlar, önceden ruhsatname almak zorunda olacak. Ruhsatsız yetiştirilen çay bitkileri, giderleri sorumlusuna ait olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından söktürülecek. Çay tarımı, kendi adına düzenlenen çay bahçesi ruhsatnamesine sahip üreticiler tarafından yapılacak. Çay üreticileri, ilgili sisteme kayıt yaptırmak ve üretime devam ettiği sürece kayıtların güncellemek zorunda olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, çay bahçelerini olumsuz etkileyecek tarımsal faaliyetlere izin vermeyecek ve gerektiğinde çay tarımını etkileyecek mesafelerde kimyevi gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanımını sınırlayabilecek.

Gerçek veya tüzel kişiler, gerekli izinleri almak şartıyla kuru çay üreten işletme kurabilecek. Bakanlık, işletmelerin şartları taşımadığını tespit etmesi halinde lisansları iptal edecek veya pazarlayabilecekleri miktarda değişiklik yapacak.

ÇAY ALIM FİYATLARI NASIL BELİRLENECEK?

Yaş çay alım fiyatı, Ulusal Çay Konseyi tarafından belirlenerek duyulacak. Yaş çay alım fiyatı, arz ve talep durumu ile üretim maliyetleri dikkate alınarak her yıl hasat dönemi başlamadan önce belirlenecek. O yıla esas alım fiyatın belirlenmemesi halinde, bir önceki yılın alım fiyatı Vergi Usul Kanunu’na göre artırılacak. Yaş çay üreticileri tarafından kuru çay üreten ve işletmelere satılan yaş çay yapraklarının bedeli, yaş çay üreticileri adına açılan banka hesaplarına, kuru çay üreten işletmelerce alım tarihinden itibaren en geç altı ay içinde ödenecek. Şartlara aykırı olarak üretim yapanlar, tespit edilen tarihten itibaren geçerli olmak üzere, pazarlama yılında ve bir sonraki yıl boyunca yaş çay yaprağı satışı yapamayacak ve çay işletmeleri de bu şekilde üretilen yaş çayı alamayacak. Yaş çay yaprakları, belirlenen çay alım yerlerinde, A veya B lisansına sahip işletmeler tarafından satın alınacak. İşletmeler çay eksperi istihdam etmek zorunda olacak.

ÇAY ATIKLARININ ASGARİ TUTARI BAKANLIK TARAFINDAN BELİRLENECEK

Kuru çay üretiminden ortaya çıkan çay çöpü, çay lifi veya çay tasnif tozu gibi atıklardan kuru çay üretilemeyecek. Bunlar, Bakanlık tarafından uygun görülen yetkili tesisler tarafından kullanılabilecek. Çay işletmeleri de bunları yetkili tesise teslim etmek zorunda olacak. Bakanlık, teslim edilmesi gereken asgari atık tutarını da belirleyecek.

400 BİN LİRALIK PARA CEZASI KESİLECEK

Bakanlık, üretici ve işletmeleri denetleyecek ve gerekli gördüğü her bilgiyi isteyebilecek.

Belirtilen şartlara uymayanlar hakkında idari yaptırımlar, mahallin en büyük idari mülki amiri tarafından uygulanacak. İdari para cezalarına ilişkin tutar, bir dekara bir metrekare cinsinden oranı ile tespit edilecek. İdari para cezalarının verilmesini gerektiren fiilin beş yıl içinde tekrarı halinde verilecek para cezası, bir önceki verilen cezanın iki katı olarak uygulanacak.

Çay bahçesi ruhsatnamesine sahip olmadan çay tarımı yapan, çay tarımına aykırı faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilere, tarım alanının her bir dönümü için beş bin lira idari para cezası uygulanacak. Lisanslı çay işletmeciliğine aykırı faaliyette bulunan işletmelere, çay lisanslarında belirtilen çay miktarının satış bedeli tutarında; lisansı olmayan işletmeler için, faaliyetin gerçekleştiği pazarlama yılındaki lisanslı işletmelerin ortalama lisans miktarı esas alınarak idari para cezası uygulanacak. Çay alım yeri ve ekspreslere aykırı olarak çay yaprağı satın alanlara 10 bin lira idari para cezası kesilecek. Bakanlık izni olmadan çay atıklarını işlediği tespit edilen işletmelere 200 bin lira idari para cezası uygulanacak. Çay atıklarından kuru çay ürünü elde ettiği tespit edilen kişilere 400 bin lira idari para cezası uygulanacak.

İZİN VE RUHSATLAR GEÇİCİ OLACAK MI?

Bu kanun yürürlüğe girmeden önce çay tarım olanı olarak ilan edilen alanların statüsü, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca düzenlenen çay bahçesi ruhsatnameleri, kuru çay üreten işletmelerin çalışma izinleri, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra da geçerli olacak. Ancak üreticiler üç yıl içinde, işletmeler altı ay içinde gerekli şartları temin edecek.

# lira

20 Haz 2022 - 22:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

08

Çay - Hiçbir üretici yani çay çiftçisinin Bu kanunun hükümlerinden haberi yok! Sorulmadıda zaten onlar yaptı oldu bitti! Çay ve Rize çiftçisi kartel peşkeş çekildi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 17:34
07

hasan - Hep aynı vaadler, hep aynı sendrom, hep zaman kazanmak için yalana başvuruyorlar, millette yapılanı çabuk unutuyor... Herşey gün gibi ortada...!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 09:58
06

Zafer - AKP Hükümet i (10 ) on senedir hatalı zam yapıyor örnek 5.000.-TL maaşı olanada %40 veriyor 20.000.-TL Maaş alana da %40 zam yapıyor aslında kademeli zam yapılması lazım

bu kanunen var yapılmıyor bürokratın işine geliyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 09:15
05

doğrusöyler - Ben helal ederim beklesinler,, zerresine kadar bunların hepsine sülalesine haram olsun ,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 08:56
04

ŞEHMUS ÇALIŞKAN - Vallahi almanyasınıda amerikasınıda bilmemde biz çatladık senin yalanından değilha biz zaten ne kıvrak olduğunu erdoğana söylediğin sözlerden bliyoruz kendi partinin başındaykende bizi çatlatan milletin halen inanmasına çatladık .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 08:50
03

Nafırka - Hz Ömer olsa, bu kıtlıkta insanlar ekmek bulamazken o maaşı mı alırdı? Ömer masallarıyla ağzı açık kalanlar uyanın ve sorgulayın...Hiç bir lidere, hiç bir parti başkanına, hiç bir şeyhe veya dedeye beyninizi kiraya vermeyin, lütfen MÜSLÜMANCA BİR ŞUURLA HAYATA BAKIN..!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 08:33
02

Ali - bir zamanlar ki seker pancari ekenlere yapdiklarini simdide cay ureticilerine yaapiliyor HEDEF seker uretimini bitirerek eld eettiklerini cay uretiminde de tekrarliyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 04:13
01

İplerkimde - Özel şirketlere gün doğdu bildik politikalar! Şimdi de "Çaygiller" !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 02:30