Merkez Bankası’nın yapısı yeniden düzenlenecek

“Altılı Masa”nın ekonomi alanındaki stratejilerin belirlenmesi amacıyla oluşturduğu “Kurumsal Reformlar Komisyonu”, hazırladığı raporu açıkladı.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri

Saadet Partisi, CHP, İyi Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin bir araya gelerek oluşturduğu 6’lı masa, ekonomi alanındaki stratejilerin belirlenmesi amacıyla oluşturduğu “Kurumsal Reformlar Komisyonu”, hazırladığı raporu açıkladı. Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakçı, İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, Gelecek Partisi PİK Başkanı Feridun Bilgin ve Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp’ten oluşan komisyon, TBB Litai Otel’de düzenlediği ortak basın açıklamasıyla iktidara geldiklerinde atılacak adımları kamuoyuyla paylaştı.

DURUM VE HASAR TESPİT KOMİTESİ OLUŞTURULACAK

Parti temsilcilerinin her biri raporun belli bölümlerini açıklarken, rapora göre 6’lı masa iktidara geldiğinde ilk olarak Türkiye’de açığa çıkan ekonomik tabloyu belirlemesi amacıyla “Durum ve Hasar Tespit Komitesi” oluşturacak. Kurul, kurumlardan veri ve bilgi talep etme konusunda tam yetkili olacak. Komisyon veri kalitesiyle ilgili sorunları, kamu zararlarını, riskleri Cumhurbaşkanı’na rapor edecek. Ayrıca Merkez Bankası’nın yapısının güçlendirilmesi ve uygulamalarında değişiklikler, Ekonomik ve Sosyal Konsey’e işlevsellik kazandırılması gibi adımları açıklayan komisyon, “Strateji ve Planlama Teşkilatı”nın oluşturulacağını da açıkladı. “Ekonomik ve Sosyal Konsey”e işlev kazandırmak için alınan önlemler de sıralandı. Konsey, istikrar, kaynak tahsislerinden etkinlik, rekabet gücünün artırılması, tarımsal üretimin artırılması, gıda güvenliği ve yeterlilik, yeşil ve dijital dönüşünün sağlanması, çevre, istihdam, toplumsal yaşam gibi konularda önerilerde bulunacak.

MERKEZ BANKASI’NIN YAPISI YENİDEN DÜZENLENECEK

Öte yandan Merkez Bankası’nın yapısının yeniden düzenleneceğinin açıklandığı raporda, MB’nin enflasyonun kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirilmesi hedefine yönelik olarak hükümet ile belirlediği enflasyon hedefi ve kur rejimi çerçevesinde elindeki araçları bağımsız şekilde kullanan ve karar alan itibarlı bir kurum olmasının hedeflendiği vurgulandı. Ayrıca Merkez Bankası başkanının atanmasına yönelik de değişiklikler öngörülüyor. Buna göre; Merkez Bankası’nın üst yönetimi 5 yıllık süre için atanacak. Başkan Bakanlar Kurulu kararıyla, başkan yardımcıları ise başkanın teklifi üzerine üçlü kararname ile atanacak. Başkan atanmadan önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açık bir değerlendirmeye tabi tutulacak.

KAMU ZARARI İLGİLİLERE RÜCU ETTİRİLECEK

Makro ihtiyati politikaların asli işlevi doğrultusunda mevcut riskleri azaltmaya ve risk birikimini önlemeye odaklanması sağlanacaktır. Ayrıca enflasyonla mücadeleyi desteklemek için maliye politikasının bileşimi, yönetilen fiyatlar, üretim yapısı, rekabet ve verimlilik gibi alanlarda gerekli yapısal düzenlemeler hayata geçirilecektir.

Son dönemde ayrılmak zorunda bırakılan liyakatli personelin bankaya yeniden kazandırılması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. İşe alım kriterleri ve eğitim süreçlerinde yeniden yüksek standartlar getirilecektir.

TCMB’nin merkezi başkent Ankara’dadır. Bankanın Ankara’ya taşınma süreci mümkün olan en kısa sürede sağlanacaktır. Banka Kanunu’na aykırı biçimde Ankara dışına taşınma işlemleri ve bu işlemler sonrasında uğranılan kamu zararı idari ve hukuki denetime tabi tutulacak ve zararlar ilgililerine rücu edilecektir.

ATILACAK ADIMLAR SIRALANDI

Merkez Bankası’nın yapısına dair atılacak adımları şu şekilde sıralandı:

  • Merkez Bankası bağımsızlığına müdahaleye ve yetki-sorumluluk çatışmasına yol açan, hiçbir işlevselliği bulunmayan Fiyat İstikrarı Komitesi kaldırılacaktır.
  • Finansal istikrarın makro düzeyde daha etkin bir şekilde gözetilebilmesi amacıyla Finansal İstikrar Komitesi’nin kurumsal yapısı güçlendirilecek, Komite’nin düzenli toplanması temin edilerek, kararlar detaylı biçimde kamuoyuna açıklanacaktır.
  • TCMB ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK) arasındaki koordinasyonu daha da güçlendirecek, para ve kredi politikalarının daha uyumlu bir biçimde yürütülmesini sağlayacak uygulamalar hayata geçirilecektir.

14 Haz 2022 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Zafer - Türkiye de kaç banka varsa onların kuracağı Merkez Bankası olması lazım ,

siyasilerin oyuncağı olmamalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Haziran 08:50