Sonuçlar kesinleşene kadar iş birliği devam edecek

Raporun sonunda, “Seçim sonuçları YSK tarafından ilan edilip kesinleşene kadar ortak çalışmamız ve iş birliğimiz devam edecektir” ifadeleriyle, iş birliğinin her hâlükârda devam edeceği belirtildi.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri

Altılı masa, “Seçim Güvenliği Komisyonu” yol haritasını kamuoyuyla paylaştı. Altı partinin temsilcilerinin bir araya gelerek paylaşılan komisyon raporu, 4 ana başlık ve 24 alt maddeden oluştu. Buna göre 4 ana başlık; seçim öncesi yapılacak çalışmalar, seçim takvimi boyunca yapılacak çalışmalar, seçim günü yapılacak çalışmalar ve seçim sonrası yapılacak çalışmalar olarak belirlendi. Raporun sonunda ise, “Seçim sonuçları YSK tarafından ilan edilip kesinleşene kadar ortak çalışmamız ve iş birliğimiz devam edecektir” ifadeleriyle iş birliğinin her hâlükârda devam edeceğinin altı çizildi.

Altılı masanın “Seçim Güvenliği Komisyonu”, seçimler öncesinde yol haritasını açıkladı. Saadet Partisi, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi temsilcilerinin yer aldığı ‘Seçim Güvenliği Komisyonu’, son bir ayda yaptığı 6 toplantının ardından 2023 seçimleri öncesinde yol haritasını netleştirdi. Litai TBB Konuk Evi’nde gerçekleşen programda Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcı Ayhan Sefer Üstün, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat ve Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin hazır bulundu.

4 ANA BAŞLIK 24 ALT MADDEDE TOPLANDI

Altılı masa adına açıklamayı İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenot Sunat yaparken, Seçim Güvenliği Komisyonunun yaptığı çalışmaların 4 ana başlık ve 24 alt maddede toplandığı ifade edildi. Buna göre 4 ana başlık; seçim öncesi yapılacak çalışmalar, seçim takvimi boyunca yapılacak çalışmalar, seçim günü yapılacak çalışmalar ve seçim sonrası yapılacak çalışmalar olarak belirlendi.

SEÇİM GÜVENLİĞİ KOMİSYONU SONUNA KADAR SÜRECEK

Kamuoyuyla paylaşılan Seçim Güvenliği Komisyonu raporunda 4 ana başlık ve 24 alt madde detaylarıyla açıklandı. Raporla ilgili sorulan sorularda 6’lı masanın temsilcileri, Seçim Güvenliği Komisyonunun seçim sonuçları kesinleşinceye kadar süreceğinin de garantisini verdi. Seçim öncesi yürütülecek çalışmaları; seçmen kütüklerinin oluşumu ve paylaşımı, sandık başı işlemlerini takip edecek kadroların tespiti, il ve ilçe seçim kurulları, partilerin seçim altyapısı, ortak çalışma ve bilgi paylaşımı, bütün kurul üyeleri, temsilci ve müşahitlerin eğitimi, YSK temsilcileri, avukat/hukukçuların belirlenmesi, yurtdışı seçmenlerine yönelik çalışmalar, sivil toplum ve gönüllülerle iş birliği ve seçim mevzuatı konularında 10 başlıktan oluşuyor.

PARTİLER ARASI PROGRAM KOORDİNASYONU SAĞLANACAK

Seçim takvimi boyunca yapılacak çalışmalar ana başlığının altında ise sandık kurulu başkanı ve memur üye belirleme sürecinin takibi, partiler arası program koordinasyonu, propaganda ve il/ilçe seçim güvenliği toplantıları yer alıyor. Seçim günü yapılacak çalışmalar arasında ise sandık oluşumlarının takibi, sandık başı işlemlerinin takibi, seçmenin oy kullanmasının teşviki ve kolaylaştırılması alt başlıkları bulunuyor.

SEÇİM SONRASI ÇALIŞMALAR 7 BAŞLIKTA TOPLANDI

Seçim sonrası (oylama) yapılacak çalışmalar ise 7 alt başlıktan oluşuyor. Bu alt başlıklar ise şu şekilde sıralandı:

* İtirazların takibi.

* Islak imzalı sandık sonuç tutanağının alınması ve yetkili birime iletilmesi.

* Oy torbasının ilçe seçim kuruluna intikali.

* İlçe seçim kurullarındaki birleştirme işlemlerinin takibi.

* İl seçim kurullarındaki birleştirme işlemlerinin takibi.

* Sandık sonuçlarının merkeze iletilmesi.

* YSK tarafından resmi seçim sonuçlarının ilanı.

SONUÇLAR KESİNLEŞENE KADAR İŞ BİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEKTİR

Raporun sonunda ise iş birliğinin devamı şu ifadelerle yer aldı: “Altılı masayı oluşturan siyasi partiler olarak yol haritamızda belirlediğimiz şekilde, seçim sonuçları YSK tarafından ilan edilip kesinleşene kadar ortak çalışmamız ve iş birliğimiz devam edecektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar; bir tek oylarının dahi zayi olmaması için gece gündüz çalışılacak, seçimlerin adil, serbest, eşit, şeffaf, düzen ve dürüstlük ilkeleri içinde gerçekleşmesi için tüm imkânlar seferber edilecek, her türlü tedbir alınacaktır.”

07 Haz 2022 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.