Reklamı Kapat

Liselere ‘‘Bakalorya Programı‘‘

Liselere ‘‘Bakalorya Programı‘‘

Diplomaları çoğu ülkede üniversitenin kapısını açan ‘‘Uluslararası Bakalorya Programı‘‘, Türkiye‘deki devlet liselerinde de uygulanabilecek

Diplomaları çoğu ülkede üniversitenin kapısını açan ‘‘Uluslararası Bakalorya Programı‘‘, Türkiye‘deki devlet liselerinde de uygulanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın (MEB) yaptığı taslak çalışmaya göre, şartları uygun olan liselerde, Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına yer verilebilecek. Programa katılan öğrenciler, matematik ve fen bilimleri derslerini yabancı dilde okuyacak.

MEB tarafından hazırlanan ‘‘Ortaöğretim Kurumları Yönetmelik Taslağı‘‘ ile okullarda okutulacak öğretim programları da düzenleniyor.

Taslağa göre, okullarda Bakanlıkça uygun görülen; yükseköğretime, hem mesleğe hem yükseköğretime, hayata ve iş alanlarına hazırlayan ders çizelgeleri, öğretim programları ve çerçeve öğretim programları uygulanacak.

Öğretim programları, öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerinin yanında, bireysel farklılıklarına ve yönelecekleri alanın özelliklerine ve okul türlerine uygun olarak ortak dersler, alan dersleri ile seçmeli derslerden oluşacak.

Öğrenciler, ortak, alan ve seçmeli dersler alacak. Yeterli sayıda öğrencinin, uygun okul ortamının ve öğretmenin bulunması halinde, eğitim bölgesi müdürler kurulu uygun görülecek okullarda, öğrencileri girişimcilik ve üretkenliğe yöneltecek, çevrenin ihtiyaç ve özelliklerine uygun, yeni seçmeli dersler de öğretim kapsamına alabilecek.

Bu dersler, öğretim programının eğitim bölgesindeki zümre öğretmenlerince hazırlanarak il veya ilçe milli eğitim müdürünün onayı ile bir ders yılı uygulanacak.

Birinci yabancı dille okutulacak

Bakanlıkça hazırlanan eğitim programları esas alınarak özel eğitim gerektiren öğrencilere ilgi, istek, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlanacak.

Programlar düzenlenirken okulun amacı, özelliği ve türüne göre matematik ve fen grubu derslerine, sosyal bilimler grubu derslerine, öğretmenlik mesleği grubu derslerine, spor ve sanat dersleri ile yabancı dil derslerine ağırlık verilecek. Eğitim ve öğretim Türkçe yapılacak.

Sınavla öğrenci alan ve önünde hazırlık sınıfı bulunan okullarda matematik ve fen bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) dersleri birinci yabancı dille okutabilecek öğretmen bulunması ve en az 30 öğrencinin talep etmesi halinde bu derslerin öğretimi birinci yabancı dille de yapılabilecek. Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulayan okullarda bu sayı aranmayacak.

Şartları uygun olan okullarda Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına da yer verilebilecek.

Uluslararası Bakalorya (IB) programının uygulanması durumunda yaşayarak ve deneyerek öğrenmeyi sağlayan Yaratıcılık-Etkinlik-Hizmet (CAS) çalışmalarına ağırlık verilecek. Bu programa katılan öğrenciler için matematik ve fen bilimleri dersleri yabancı dille okutulacak. Dersler ve toplam ders saati sayısı, haftalık ders çizelgesinde belirtilecek.

Hazırlık sınıflarındaki yabancı dil dersinde öğrencilere dinleme, konuşma (karşılıklı konuşma, sözlü anlatım) okuma yazma becerileri yönünden yabancı dil programında belirlenen kazanımlara uygun olarak eğitim verilecek.

Becerilerin kazandırılmasına yönelik ders saati dağılımı, hazırlık sınıfı yabancı dil zümre öğretmenlerince belirlenecek.

Türkçe dersinde öğrencilerin dinleme, izleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla metinler veya etkinliklerle dinlediklerini, izlediklerini, okuduklarını anlayıp yorumlayabilme becerisi kazanmaları hedeflenecek.

Uluslararası Bakalorya Programı

Diplomaları çoğu ülkede üniversitenin kapısını açan ‘‘Uluslararası Bakalorya Programı‘‘, Türkiye‘de bazı özel okullarda uygulanıyor.

Mezunlarına üniversiteye girişlerinde kolaylık sağlayan bu eğitim programında, dersler geleneksel yöntemlerden farklı işleniyor.

‘‘Öğrenci merkezli eğitim‘‘ esasına dayanan programda ders işlenirken, öğretmen konuları anlatmak, bilgi aktarmak yerine tartışma ortamı yaratıyor. Derse hazırlanarak gelen öğrencilerin, doğru bilgiye ‘‘tartışarak, yaşayarak‘‘ ulaşmaları amaçlanıyor.

Programın bir diğer özelliği de öğrencilerin ders dışı etkinliklerde görev almalarının zorunlu tutulması. ‘‘Yaratıcılık-Etkinlik-Hizmet‘‘ üçgenine dayanan etkinlikler çerçevesinde, öğrencilerin, ilgi duydukları alanlarda projeler oluşturmaları, spor yapmaları, uluslararası faaliyetlere katılmaları, kamu kuruluşlarında gönüllü hizmet vermeleri konularında teşvik ediliyor.

Programla, ‘‘Eleştirel düşünen, çevresine duyarlı‘‘ öğrenciler yetiştirilmesi, ayrıca öğrencilere ‘‘üniversite öğrenimi için gerekli olan temel bilgi, beceri ve davranışlar‘‘ kazandırılması amaçlanıyor.

Bakalorya‘nın tarihi

Uluslararası Bakalorya Organizasyonu, İsviçre yasalarına göre kurulan, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu niteliğini taşıyor. Merkezi Cenevre‘de bulunan ve Avrupa Konseyi‘nce de tanınan program, 1960 yılında yaşadığı ülkeyi sık değiştirmek zorunda kalan öğrenciler için ortak müfredat ve üniversiteye girişte geçerli bir diploma sağlamak amacıyla uluslararası okulların girişimiyle kuruldu.

‘‘Öğretim programı ve yüksek değerlendirme standartları dolayısıyla‘‘ zamanla başlangıçtaki amacını aşan program, önce uluslararası nitelikteki kurumlara hizmet verir hale geldi. Program daha sonra ülkelerin eğitim sistemlerine bağlı okulları da kapsamına almaya başladı.

Uluslararası Bakalorya Programı, dünyada 141 ülkedeki 3 bin 379 okulda ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde yürütülüyor. Programa katılan öğrencilerin çalışmalarını İngiltere‘nin Cardiff kentindeki komite değerlendiriyor.

Programın genel hedefi, öğrencileri akademik başarılarının yanı sıra, ‘‘dünya barışına katkıda bulunabilecek, öz disiplin ve düşünme becerilerini geliştirmiş, sürekli öğrenmeyi benimsemiş, toplumsal sorumlulukların bilincinde, değişik kültürleri tanıyan bir dünya vatandaşı yetiştirmek‘‘ olarak tanımlanıyor.

Söz konusu programdan alınan diplomalar 116 ülkede, üniversiteye girişte ‘‘ölçüt‘‘ kabul ediyor. Mezunlar, üniversitelere sınavsız girebiliyor.

02 May 2012 - 11:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?