Türklerin elinden Kurân-ı Kerimi almadıkça onları yenemeyiz

Türklerin elinden Kurân-ı Kerimi almadıkça onları yenemeyiz

“Sultan Abdülhamit Döneminde İngilizlerin Osmanlıyı Yıkma Planları”

Server Vakfı Çarşamba Sohbetleri  Programı içerisinde 17.04.2013 tarihinde konuğumuz, “Sultan Abdülhamit Döneminde İngilizlerin Osmanlıyı Yıkma Planları” konulu sohbetiyle  Yozgat Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Taha Niyazi KARACAN idi.

Karacan  sohbette şunları dile getirdi:

“İngiltere Osmanlı İmparatorluğu ile 19.yy yarısına kadar iyi geçinmiştir. Bunun nedeni ise ticari menfaatleri icabıdır. Hatta Ruslara karşı Osmanlı İmparatorluğu ile ittifak etmiştir. Ancak bu ittifak 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra tersine dönmeye başlamıştır.  Bu dönem Birleşik Krallık Başbakanı William Ewvart Gladstone (d. 29 Aralık 1809, ö.19 Mayıs 1898) ile başlar. Gladstone, tam bir İslam düşmanıdır. Öyle ki, ‘Türklerin elinden Kur’ân-ı Kerim’i almadıkça onları yenemeyiz’ demiştir. Siyasi hayatı boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalamak için adeta bir ‘Haçlı Birliği’ oluşturmaya çalışmıştır."

"Yıllarca bizlere Sultan Abdülhamid’i ‘Kızıl Sultan’ olarak tanıttılar. O Sultan ki yıkılmakta olan imparatorluğu 33 yıl daha ayakta tutmuştur. Abdülhamid, Gladstone’un haçlı birliğine karşılık olarak İslam birliğini kurmaya çalışmıştır. Dışarıdaki güçlü muhalefet karşısında içeride de devlet adamlarından güçlü bir destek göremez. Güvenebileceği insan azdır. Onun için yetkilerini ve kararlarını kendi çizdiği politikalar ve kurduğu güçlü istihbarat ağı ile oluşturmuştur. Avrupa’da oluşan güçlü İslam karşıtlığı karşısında kaybedecek ve tartışacak zamanı yoktur. Özellikle rakiplerinin oluşturduğu ittifakları akıllı politikalarla parçalamakla meşhurdur. Hatta bunu Gladstone itiraf eder. Özellikle Abdülamid’in Almanya politikası Gladstone’un hristiyan birliği projesini yıkmak içindir."

"Gladstone, Osmanlıyı batılıların gözünde ‘barbar’ göstermek için elinden geleni yapmıştır. Muvaffak da olmuştur. Öyle ki etkileri halen sürmektedir. Cumhuriyetin kuruluşunda bile Gladstone’un batılılar nezdinde Türklere yapıştırdığı barbarlık yaftasından kurtulma niyetini görebiliriz. Yapılan inkılaplar hep bu kompleksten kurtulmak içindir. Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetin ilk dönemi Türk aydınlarının eserlerinde bunu görmek mümkündür."

"Osmanlı Devleti’nin parçalanmasında İngilizlerin rolü büyüktür. Özellikle Eflak-Boğdan, Bulgaristan, Mısır’ın elden çıkarılmasında, Girit’in ayrılmasında, Ermenilerin ayaklanmasında etkili olmuşlardır."

"Nurculuğun mimarı Said Nursi’nin bu düşünce sistemini ve kimliğini oluşturmasının kaynağı olarak Gladstone gibi bir İslam düşmanının, ‘müslümanlığı artık yok edeceğiz. Kur’an, dünyada bulunduğu süre içinde barış ve huzur kalmayacak, bunlar medeni olmayan düşünceler…’ ve saire gibi ifadeleri olduğu söylenebilir.”

(milligazete.com.tr) ÖZEL

19 Nis 2013 - 14:06 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.