Peygambere sövmenin ve hakâretin hükmü (2)

Peygambere sövmenin ve hakâretin hükmü (2)

Dünkü yazımızda, Cenab-ı Hakk ın Peygamber Efendimize (asm) sövenleri ve hakaret edenleri, âhirette çok büyük azaba düçar edeceği gibi, bu dünyada da en ağır cezayı vereceğini ve verilmesini beyan eden âyet-i kerimelerden bazılarını nakletmiştik. Konu ile ilgili ayrıca pek çok hadis-i şerif vardır. İşte Fukahâ-i İslam bu âyet-i kerimelere ve hadis-i şeriflere dayanarak peygamberlere sövenlere İslam a göre hangi hükmün verileceğini tesbit etmişlerdir. Şimdi muteber kaynaklardan bu hükümleri nakledelim:Nebiyy-i Muhterem i sebbedenin hükmü:  A) Müslümanın peygamberi sebbetmesi (sövmesi, istihza etmesi): Bir Müslüman Hz. Muhammed (sav) e sebbederse mürted olur. Tevbe etmezse ittifaken öldürülür. Tevbe ettiği takdirde mezheplere göre hükmü şöyledir; Hanbelî ulemasının bazılarına ve Şafi i fukahasından Ebubekir el Farisiye ve Maliki mezhebine göre bu kimsenin tevbesi kabul olmaz illa hadden öldürülür. Hanefi uleması ve Hanbelî ve Şafi i ulemasından bazılarına göre ise bu kimse tevbe ederse ve bu fiili tekerrür etmezse tevbesi kabul edilir. Bu çirkin fiili tekerrür ederse yine ittifaken öldürülür. İhtar: Kur an la ve sair edille-i şer iyye ile nübüvveti kesinleşen herhangi bir peygamberi sebbetmek de aynen Peygamber Efendimizi (sav) sebbetmek gibidir. Hükmü birdir. Fark etmez. Küfürdür ve o kimse öldürülür. B) Eğer peygamberlere ve Peygamber Efendimize söven kimse kâfir veya ehl-i zimmet olan kâfirlerden ise, ulemâ-i İslâm ın ekserisine göre peygamberi söven veya istihza tarikiyle ona eziyet eden bu kimseler öldürülür. Ancak kâfir tevbe edip Müslüman olursa tevbesi kabul olur, öldürülmez. Eğer tekerrür ederse yine öldürülür. İcmâ-i  ulema ve fetva imamlarının ittifakıyla sabittir ki; peygamberleri telvih yolu ile (yani işaret yoluyla istihza ve hakareti ifade eden herhangi bir suret ve şekil ile) sebbetmek, istihza etmek aynen sarihî ifadeyle ve açık bir şekil ile alay etmek ve hakaret gibidir; farkı yoktur. Peygamber Efendimiz (asm) bizzat, kendisini sebbedenlerin, hakaret ve istihzada bulunanların öldürülmelerini emrederek başlarının kesilmesini ve bu habislerin temizlenmesini ferman buyurmuştur. Bu kimselerden bazıları şunlardır: 1) Ka b b. Eşref: Bu habis Yahudilerin reisi idi. Hiç durmaksızın peygamberimize hakaret eder, ettirirdi. Nebiyy-i Ekrem (sav) bizzat başının kesilerek huzuruna getirilmesini emretti. Muhammed b. Mesleme (ra) beş kişi ile beraber başını keserek Peygamber Efendimizin (sav) huzuruna getirdiler. 2) Ebi Afk-il Yahudi 3) Ebu İzze Amr b. Abdullah 4) Muaviye b. Muğire 5) A ma bir zat Peygambere söven kendi hanımını öldürüp, gelip Peygamberimize (sav) durumu bildirdi. Peygamber Efendimiz (sav) "Siz şahit olun, bana hakaret eden bu kadının kanı hederdir. Hiçbir hakkı yoktur" buyurdu. (Kaynaklar: 1- Mevsuat-el Fıkhiyye 2- Siret-i İbn-i Hişam 3- Siret-i Zeyni Dehlan)

21 Eyl 2006 - 21:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.