Reklamı Kapat

KADEM durmuyor!

AKP'nin teşvik ve destekleriyle faaliyet yürüten KADEM, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nin iptali için karar aşamasında olduğu şu günlerde “8. Toplumsal Cinsiyet Adaleti” sempozyumu düzenliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Avrupa Konseyi tarafından Türkiye’ye dayatılan 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi’nin temel kurallarından biri olan “toplumsal cinsiyet eşitliği” birçok devlet kurumu tarafından ısrarla desteklenmeye devam ediliyor.

İktidar partisi AKP’nin kadın yapılanması olan Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) aralarında devlet üniversitelerinde bulunduğu 6 üniversite ile ortaklaşa olarak 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenleyeceği Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi “Kadın ve Mekan” temasıyla işlenecek.

Geleneksel aile yapımızı tahrip eden 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi’nin en ısrarlı savunucularından olan KADEM’in düzenleyeceği kongrede “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” yerine “Toplumsal Cinsiyet Adaleti” ifadesi kullanılması dikkat çekiyor. Söz konusu kongrenin cinsiyetsiz bir toplum öngören “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dayatması üzerine kurulduğu, ana amacın değişmediği ve kelimeler üzerinden algı operasyonu yapıldığı şeklinde yorumlandı. KADEM’in 12-13 Mayıs’ta düzenleyeceği kongrenin zamanlaması ise oldukça ilginç. Danıştay 10. Dairesi, 20 Mart 2021 tarihinde kaldırılan İstanbul Sözleşmesi’nin feshi işleminin iptali istemiyle açılan davaların esasını 28 Nisan’da görüşerek karara bağlayacak. İstanbul Sözleşmesi savunucuları fesih kararının iptal edilmesi için kitle halinde teyakkuza geçerken KADEM’in bu kongreyle İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara yeşil ışık yaktığı yorumları yapılıyor.

“6284 SAYILI KANUNUN DAHA DA GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“Varoluşta eşitlik sorumlulukta adalet” temasıyla faaliyet yürüten KADEM, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasını eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın başkan yardımcılığını yaptığı KADEM, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini eleştirdiği açıklamada “İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz. Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bu konudaki tercihimiz, Avrupa Konseyi’ne söz konusu tartışmaları bertaraf edecek bir yorum beyanı verilmesi yönündeydi. Nitekim şimdiye kadar hükümetin kadın hakları konusunda tüm ön açıcı ve destek politikalarıyla önemli kazanımlara imza atıldı. KADEM olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da “Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet” sloganıyla genel kadın hakları mücadelesinde kazanımlarımızın ısrarlı takipçisi olacağız. Şiddetle mücadele noktasında 6284 sayılı kanunun daha da güçlendirilmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz” ifadelerine yer vermişti.

CİNSİYETSİZ BİR TOPLUM OLUŞTURULMAK İSTENİYOR

n2010 yılı itibarıyla ülke gündemine giren ve birçok tartışmayı beraberinde getiren “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kavramı, toplumsal dinamiklerimizi sekteye uğratmak, Türk aile yapısını bozmak ve aşamalı olarak cinsiyetsiz bir toplum oluşturma amacı taşıyor. Konu üzerinde kapsamlı araştırmalarda bulunan doktorlar, psikiyatristler, psikologlar, sosyologlar, akademisyenler ve aile uzmanları “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kavramıyla planlı olarak Müslüman Türk aile yapımızdaki ataerkil yapıyı bozarak toplumun hamuru niteliğinde İslami değerlerimizi dejenere etmenin amaçlandığını ifade ediyor. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” her ne kadar adında eşitlik ifadesi geçse de tam anlamıyla toplumda erkeklerin pasifize edilmesi, kadınların her planda öne çıkarılması, daha da tehlikelisi, erkek ve kadın cinsiyetlerinin dışındaki sapkın cinslerin meşrulaştırılarak yeni cinsiyetler türetilmesi amacını taşıyor. Bu projeyle birlikte kadın kadına, erkek erkeğe ve daha farklı sapkın eğilimli cinsel modellerin resmi kimliklere sahip olması hedefleniyor.

25 Nis 2022 - 04:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.