- 10 Aralık 2019

Bu gölün gizemi çözülemiyor: -30'da bile donmuyor, balıklar özel...

Erzurum’da bulunan ve eksi 30'da bile donmayan Balıklı Göl'ün gizemi yıllardır çözülemiyor. Adı efsanelerle ün kazanan gölde ölen balıklar ise özel mezarlıklara defnediliyor.

mask

Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesinde yer alan balıklı göl gizemli haliyle dikkat çekiyor. Kaynağı bulunamayan gölün suyu temizlenmek için boşaltılsa dahi su topraktan yeniden yükselmeye başlıyor. Kutsal sayılan göl soğuğun başkenti olarak bilinen Erzurum’un ayazında dahi donmuyor. 

2/7
mask

Gölün çevresinde bulunan akarsular ve dereler eksi 5’lerde dahi donarken gizemli gölün sıcaklığı 18 dereceden aşağı düşmüyor. Balık tutmanın yasak olduğu köyde çeşitli hastalıklardan ölen balıklar ise gölün hemen yanına yapılan özel mezarlıklara defnediliyor.

3/7
mask

Öte yandan köylüler tarafından kutsal olarak görülen göl romatizma ağrılarına ise son veriyor. Gölün bulunduğu ve bin 100 kişinin yaşadığı Söğütlü Mahallesinde romatizma hastalığı olan hiç kimse bulunmuyor.

5/7
mask

"Bir gün, köyden bir adam gölde tuttuğu balıkları eve getirir ve karısına balıkları kızartmasını söyler. Ama bu balıklar balık değil balık gibi görünseler bile her biri Allah tarafından balığa çevrilen şehit akıncılar olduğu söylenir. Kadın balıkları tavaya koyar ve kızarmaya başladığında, kızaran balıklar tavadan kaybolur. Adam ve karısı gördükleri durum karşısında hayrete düşerler ve kendilerini korkudan dışarıya atarlar ve göle kadar giderler. Kızartmaya çalıştıkları balıklar sırtları kızarık şekilde gölde yüzmektedirler. O günden sonra bu balıklar kutsal sayılır ve hiç kimse bu gölden balık tutmaz. Göldeki balıkların her birinin muhtelif yerleri yanık gibidir. Bunun tavadaki kızarıklıktan ileri geldiği söylenir. Hatta Urfa’da balık ölümleri yaşandığı sırada bu göldeki balıkların öldüğü söyleniyor."

6/7
mask

Diğer bir efsanede ise Osmanlı-Rus Savaşında Rus askerlerinin gölde bulunan balıkları yemesi sonucu öldükleri iddia ediliyor.

7/7
mask

Söğütlü Mahallesi Muhtarı Seyfettin Küçükler ise gölün hiçbir zaman donmadığını ifade ederek, "Bu mahalle eksi 50’yi dahi gördü ama bu göl o zamanda donmadı. Göl ne kadar soğukluk görürse görsün en fazla 18 dereceye düşüyor. Bu gölün aktığı 4 kilometrelik yolda hiçbir su donmuyor. Atatürk Üniversitesinden buraya gelip araştırma yaptılar ama bize kesin bir şey demediler. Bu suyun neden bilimsel olarak donmadığını bilemiyoruz. Burada soğuklar 50 dereceyi bulduğunda bile gölün sıcaklığı 18 derece olarak ölçülüyor. Bu çevrede akarsular donuyor ama bizim gölümüz kesinlikle donmuyor. Erzurum’da bu göl çok fazla tanınmıyor ama yurt dışından gelip burayı ziyaret eden kişiler var." dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Ali - Göl nasıl kutsal olabilir. Batıl bir inanç. Kaplıca gibi bir su kaynağı demek ki. Su sıcak çıkıyordur.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 22:36
11

Kağan - @Ali 10 nolu yoruma cevabı: akp ye chp ye verdiğin oylar kutsal oluyor da göl niye olmasın?

küresel ısınma zırvalığına inandın buna inanamadın.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 20 Aralık 04:46
08

Gülüyorum - Madem öyle neden gelip gölü yakından görüp hatta bir balık tutup yemeyi denemiyorsunuz ??

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 15 Aralık 14:06
05

Mac - Kimyası farklı olabilir. Antifirizli gibi. Yurdum insanının BiliYe nancı olmadığından napsın bu çağda efsanelerle avunuyor. Garibim

Yanıtla . 6Beğen . 13Beğenme 13 Aralık 16:14
03

Sacit Özcan - Olaya miskin bir hava katmaya ne gerek var.belliki göl sıcak bir termal kaynaktan besleniyor.

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 11 Aralık 18:08
07

Burak Atasagun - @Sacit Özcan 03 nolu yoruma cevabı: miskin değil mistik...

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 13 Aralık 17:06
06

Ulu Hakan Abdülhamit - @Sacit Özcan 03 nolu yoruma cevabı: MİSKİN DEĞİL, MİSTİK...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 16:50
02

atlh07 - Hazine vardır dibinde yetkililere duyurulur :)

Yanıtla . 16Beğen . 3Beğenme 10 Aralık 15:51
01

Ali Yildirim - hele bi elime geçsin o balıklar da nasıl kızartılıp yenirmiş, o zaman seyreyle efsaneyi ...

"Balık, sadece balıktır.

şehitler ise Rabbimizin tarif ile "Allah katında, diridirler.."

Aklını başına devşir müslüman.

İsrailoğullarının buzağıyı kutsallaştırması gibi, sen de balığı kutsama!...

Yanıtla . 28Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 13:02
04

Enes78 - @Ali Yildirim 01 nolu yoruma cevabı: Allah razı olsun sizden çok güzel bir şekilde açıklamışsınız

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 22:41


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi