- 27 Ekim 2017

Dersi asan öğrenciler yüz tanıma teknolojisiyle tespit ediliyor

2/46
mask

Çin'deki Nankin şehrinde bulunan İletişim Üniversitesi'nde altı adet ders için öğrencilerden sınıfta geldiklerinde interaktif bir ekranın önünde durması isteniyor.

3/46
mask

Bunun nedeni ise yüz tanıma sistemi ile öğrencilerin derse katılım gösterip göstermediklerini saptamak.

4/46
mask

Öğrencilerin fotoğrafları üniversitenin veritabanıyla birkaç saniye içinde eşleştiriliyor. Profesör Shen Hao, bu teknolojinin dersleri çok sık asan öğrencileri tespit etmekte öğretmenlere yardımcı olduğunu belirtti.

5/46
mask

Ancak Çin'deki proje kimsenin aklına gelmeyen fikirleri yaratıcılık ile birleştiren tek çalışma değil.

6/46
mask

Örneğin Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in geçtiğimiz haftalarda bir şansım daha olsaydı hiç icat etmezdim dediği 'CTRL ALT DELETE! tuşu için ilginç bir inovasyona imza atılmıştı. Bir kullanıcı bu işlemi tek hamlede yapmak için bir aparat gelişrtirdi. Söz konusu alet sosyal medyada "tüm zamanların en gereksiz icadı" olarak nitelendiriliyor.

7/46
mask

2'nci Dünya Savaşı'nda uğradığı yıkıma rağmen gelişen teknoloji sektöründen aldığı pay ile gezegenimizin sayılı ekonomilerinden biri olan Japonya vatandaşlarının sorunlara getirdiği ilginç çözümler ile ünlü bir ülke.


18/46
mask

Sosyal medya platformlarında paylaşım rekorları kıran bu çözümler tabiri caizse değme mühendislere taş çıkarıyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz