Hat sanatçılarının yapmış olduğu eserler Adıyaman camilerinde…

mask

Hattat Mahmut Şahin’in öncülüğünde Bursa Bab-ı Nun, Eskişehir Vel-Kalem ve Kütahya Vav-Der derneklerinde faaliyet gösteren hat sanatçılarının yazmış olduğu toplam 86 adet eser öğrencilerinde katılımıyla kesim, germe ve murakka işlemlerinden geçirildi.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İnan; "Bu proje 2016 Nisan ayında Adıyaman Üniversitesinde gerçekleştirilen "Aşk-Nebi Karma İslam Sanatları Sergisi" ile başladı. Sergi sebebiyle üniversitemizde bulunan hattat hocalarımızla şehrimizdeki tarihi camileri gezdik. Hattat hocalarımızın incelemeleri sonucunda camilerimizde mihrap yazılarının, Lafzullâhın ve Çihar-i Yâr-i Güzin takımlarının (Peygamber Efendimizin ve O’nun en yakınları olan Hazret-i Ebû Bekir, Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazreti Alî, Hazret-i Hasan ve Hazret-i Hüseyin’in isimleri) olmadığını tespit ettiler. Gerekli girişimlerde bulunulması hâlinde bu yazıları camilerimize ücretsiz olarak yazabileceklerini belirttiler. Bunun üzerine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ hocamızın girişimleri ile üniversitemizin bu çalışmaları yürütebilmesi için Adıyaman İl Müftülüğünden gerekli izinler alındı ve çalışmalar başladı. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz ve merakı olan herkes kadim sanatlarımızdan olan Hüsn-i Hat Sanatı ile ilgili bu teknik çalışmaları atölye projemiz sayesinde gözlemleyebilecek ve kendi kültürümüze ait olan sanatsal faaliyetleri öğrenmiş olacaklardır.

Üniversitemiz Kadim Sanatlar Topluluğu tarafından organize edilen ve Minyaman Sanat Atölyelerinde gerçekleştirilen atölye etkinliğinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü olmak üzere Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Hattat Mahmut Şahin ve Hattat Demir Ali Kurtulmuş olmak üzere Bursa Bab-ı Nun, Eskişehir Vel-Kalem, Kütahya Vav-Der derneklerinde yazıları hazırlayan Mustafa Ertuğrul, Emrah Yılmaz, Ömer Kısa, Serap Tepedelen, Feride Altun, Hidayet Şen, Eyüp Can Sarı, Hüseyin Fidan, Kadriye Özkul, İsmail Tülüce, Merve Kara, Beytinaz Kükrek, Taliha Sonsaat, Semra Güler, Ahmet Türk , Kadir Erdoğan ve emek veren herkese şehrimiz adına teşekkür ediyorum." dedi.

"Adıyaman Camileri Hüsn-i Hat Tezyin Atölyesi" projesi ile birlikte ilçeler ve merkezinde bulunan 12 Caminin duvarlarını süsleyecek olan yazılar hazırlandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz