- 08 Ağustos 2017

Manisa Spil Milli Parkı'nın özgür sahipleri yılkı atları

Endemik bitki türü ve doğal güzelliğiyle ülkenin sayılı milli parkları arasında yer alan Manisa'daki Spil Milli Parkı'nda Osmanlı döneminden bu zamana kadar geldiği sanılan yılkı atları, özgürce dolaşıyor. Milli Parkta sayılarının 1000'e ulaştığı tahmin edilen yılkı atları, güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

mask

Barındırdığı çeşitli endemik bitki türü ve canlılarla ülkenin seçkin milli parklarından biri olan, 6 bin 694 hektarlık alan üzerindeki Spil Milli Parkı'nın Osmanlı döneminden bu zamana kadar geldiği sanılan bekçileri yılkı atları göz kamaştırıyor. Osmanlı Devleti döneminde şehzadeler için seçilen atların Spil Milli Parkı Atalanı Mevksii'nde güçlenmeleri için öncelikle doğaya bırakıldığı ve belirli bir süre sonra bu atların eğitilerek şehzadelere verildiği belirtiliyor. 50 yıl öncesine kadar Osmanlı'daki bu geleneğin benzerinin devam ettiği, ihtiyarlayan atların son dönemlerini geçirmesi için Spil Milli Parkı'nda doğaya bırakıldığı veçoğalarak günümüze kadar geldiği belirtildi. Bugün hala milli parkta yaşayan yılkı atlarının sayısı 1000'i buldu.

ÖZELLİKLERİ ÖZGÜR OLMALARI

Spil Dağında özgürce dolaşan yılkı atları, Milli Parkın sahibi olduklarını herkese hissettiriyor. Genelde gruplar halinde dolaşan ve her grubun bir lideri bulunan atlar, kendilerine 100 metre yaklaşılmasına izin verse de, özgürlüğün verdiği yabanilikle saldırma ihtimalleri de bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler, yılkı atlarını görmek için Spil'e gelirken, fazla yaklaşılması halinde atlar uzaklaşıyor. Yılkı atlarını görmek isteyenler de Spil Dağı Milli Parkı içindeki su göletine, yamaç paraşütü pistine, seyir tepesi yakınlarına ve Ayvacık Mahallesi civarına geliyor.

KESİN SAYILARININ TESPİTİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Yılkı atlarının kesin sayı tespiti ve üremelerinin kontrol altına alınması amacıyla Doğa ve Milli Parklar 4'üncü Bölge Müdürlüğü tarafından önümüzdeki aylar içerisinde kapsamlı bir çalışma başlatılacak. Çalışma çerçevesinde Spil Milli Parkında ilk defa yılkı atlarının kesin sayıları tespit edilmiş olacak. Doğaya fazla zarar vermemeleri için sayılarının belli bir oranda tutulması planlanacak. Doğa Milli Parklar 4'üncü Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, ayrıca özellikle kış aylarında yılkı atlarının aç kalmaması için Spil Milli Parkına yem bırakma çalışması yapıyor.

'SPİL'İN DEĞERİ HALİNE GELDİLER'

İlçelerinde bulunan Spil Milli Parkı'ndaki yılkı atlarının bölgenin bir değeri haline geldiğini dile getiren Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik şunları söyledi:

"Hem ilçemize hem de Spil Milli Parkına ayrı bir değer katıyor. Manisa yetişen şehzadelerimizin bindiği atlar olarak bilinen yılkı atları, artık Spil Dağı'nın bir simgesi haline geldi. Yurt içinden ve yurtdışından bu atları görmeye, fotoğraflamaya gelen var. Yılkı atlarına ilgi çok büyük. İlçemiz ve Spil Milli Parkımız turizm konusunda istenilen potansiyele kavuştuğu zaman, yılkı atlarımızın da değerinin artacağına inanıyorum. Yılkı atlarımızı tam manasıyla Türkiye'ye tanıtmış değiliz. Ancak ilgili kurumlarımız ile yapacağımız ortak çalışmalarımız çerçevesinde şehzadelerimizin bindiği bu atları tanıtabiliriz. Belediye olarak atlarımız için üzerimize düşen görevi de yerine getirerek özellikle kış aylarında gerekli noktalara yemler bırakıyoruz. Ayrıca Spil Milli Parkının belirli bölgelerine belediyemiz tarafından Yılkı atlarını su içmeleri için yalaklar yapıldı. Spil Milli Parkının gerçek sahibi olan yılkı atlarımıza belediye olarak sahip çıkıyoruz."


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi