Sadece MHP ile mahallenin toparlanamayacağı görüldü. Gözden düşenlerin, sayıları sürekli artan dev cüsseli metal yorgunlarının… Ve Erdoğan’ın hedefe koyduğu isimleri 2019’da yan yana düşünün. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç… Hatta Ali Babacan! Öte yanda muhalefet partileri…

Davutoğlu, hangi tarafa kaysa o tarafa avantaj sağlayacaktı. Erdoğan, bu ihtimal ve riski gördü, erken davrandı. Davutoğlu da, Aktroll’lere ve yol verenlere çok kırgın olsa da ayrılığın kısa süreceğini görmüş, hep temkinli davranmıştı zaten.

***

Parti içinde bu ayrılığı zararlı bulanlar ile Davutoğlu’na yakın isimler Külliye ile arasında mekik diplomasisi yürüttü. Parti içinde birbirleri ile aleni çekişen ekipler, bakanların durumundan Erdoğan’ın rahatsız olduğu biliniyor. Sonuçta Davutoğlu’nun dönüşüyle en çok rahatlayan kendisine yakın 50 civarı milletvekili oldu.

Afrin Operasyonu ile Davutoğlu’nun Suriye politikasına dönülmüş olması da, partiye aktif dönüşünü hızlandırdı. İade-i itibar için de iki ilginç iddia var. Biri, gerçekleşecek değişiklikte kabineye girmesi… İkinci iddia ise Erdoğan’ın, Davutoğlu’nu Beştepe’ye çekeceği yönünde. Hey gidi günler. Pelikancılar da Davutoğlu twitlerini bir bir silmeye başladılar.

DAVOS MU, AYDER Mİ?

Cennet yeşilliğinin adeta bir numunesi Karadeniz. Çölün sıcağından bunalmış Arap zenginler, son zamanlarda Karadeniz’den otel kiralıyor, lüks konut alıyor, yaylalara akın ediyor.

Rize Çamlıhemşin ilçesinin Ayder Yaylası ise daha küresel bir misyona talip! Eşsiz güzellikteki çam ormanları ile kaplı Ayder’de son zamanlarda hummalı bir çalışma var.

Kaçak yapılar yıkılıyor. Belirli standartlarda iki üç katlı butik oteller, kongre merkezleri yapılacak. Çevre ona göre düzenlenecek. Düzenlemenin örneği, İsviçre’nin karlarla kaplı küçük ilçesi Davos!

Ayder’de çevre, kültür, ekonomi ve siyaset konuşulacak bundan böyle… Akıllardaki soru ise şu: ŞimonPeres’e, oneminute çekip, “Daha da Davos’a gelmem” diyen Erdoğan, Ayder’e mi gelecek? Ayder’i, Davos mu yapacak?

İNCEK’E ZİYARETÇİ AKINI!

Bu siyaset çok garip. Daha 1,5 ay önce üst düzey bir Beştepe kaynağımdan bizzat dinledim. Buna göre Gül ekibi parti kuruyor. Davutoğlu genel başkan, Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı yapılıyordu! Hatta bazı milletvekilleri ile görüşülüyordu. Partiden ve külliyeden de çok üst düzey bir iki isimle de temas halindeydiler...

***

Bu iddialar daha soğumadan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve halef selef başbakanlar Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım’ı, Meclis’e birlikte gelirken gördük.

***

22 Mayıs 2016’da genel başkan ve başbakanlıktan istifasından sonra siyaseten yokluğa mahkûm edilen Prof. Ahmet Davutoğlu’nun, Erdoğan’la Meclis’e geldiği günden itibaren İncek’teki konutu dolup taşıyor. Randevu almak için gazeteciler, bakanlar, milletvekilleri ve partililer sıraya girdiler. Hey gibi siyasi güç!

ERDOĞAN’DAN STRATEJİK HAMLE!

Erdoğan, ülkeyi yönetirken bir sürü strateji uygulayan grupla karşı karşıyaydı. Bunların başında Aydınlık ve MHP geliyor. Erdoğan, bu iki stratejik ekibe karşı partisini Davutoğlu ile hem dengeledi, hem güçlendirdi.

YERLİ SUBLİMİNAL MESAJ!

Alman Kayzeri II. Wilhelm İstanbul’da kuru kayısıdan bir tane alıp diyor ki;

- Hiç böyle bir şeyi tatmamıştım.

- Abdülhamid Han: Kuru kayısı… Malatya’dan Ahmet Efendi gönderdi!

Kansızlığa, kalbe, göze, astıma her derde deva.

- Wilhelm: Bu muazzam. Almanya’ya ithal edelim.”

- Abdülhamid Han: “Mümkündür.”

Bu diyalog, Türkiye’nin küresel popüler dizilerinden Payitaht Abdülhamid’in son bölümünden.

***

Ahmet Efendi dediği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır! Doğrusu Malatya iyi çalışıyor. Diğer belediye başkanları bir bir istifa ederken, Ahmet Çakır, en popüler diziye kayısı repliği koyduruyor.

Bunu da yeni öğrenmiş olduk. Kuru kayısı, metal yorgunluğuna da iyi gelir!

DİNLEMEYE DEVAM

Senegalli 6 müzisyenin 1970’lerde oluşturdukları bir müzik grubu var: Orchestra Baobab. İlk olarak Afro-Cuban müzik tarzından esinlenerek ortaya çıksalar da daha sonraları kendi tarzlarını yakaladıklarını düşünüyorum. Akşamüstleri dinlemeyi tavsiye ederim. Özellikle de iş çıkışı eve giderken. Günün tüm yorgunluğunu gidermek için.