Zaman geçtikçe insanların meziyetleri değişir mi? Günümüz çocukları gençleri geçmişin çocuk ve gençlerinden neden farklıdır? Aslında değişen temel şey yetiştirme tarzı ortam ve imkanlardır. Evinde kısıtlı imkan olan çocuklar ile her istediğini elde edenlerin aynı olmasını bekleyemeyiz. Burada kanaat veya idare etmeyi öğrenen ile her şeye doymuş ve çabuk bıkan iki farklı kuşak görmeniz tabi. Her şeye kolayca sahip olan her şeyden kolayca vazgeçebilir ya da her şeyi zorluk çekmek istemediği için bırakabilir. Kuşağımıza hakim olan kötücül duygu nankörlük. Artık nimeti görmek değil de hep olmayandan şikayet olanın ise daha iyisi ile kıyas dönemi. Fakat bakıyorsunuz onların tümü elde edilse de memnuniyetsizlik sürüyor. Aileler yoğun olarak çalışıyor ya da gününü gezmekle geçiriyor çocuk bakımı ile telefon ve tabletlere düşüyor. Susmayan çocuğu susturmanın en kolay yolu eline bir video açıp vermek. Çocuk ona dalıyor biraz susuyor sonra bıkıyor yine mızmızlanıyor. Bu sefer bir oyun açılıp çocuğun eline veriliyor. Evet çocuk bir şekilde sakin kalıyor ama yetişmesinde büyük sıkıntılar meydana geliyor. Bencil hoyrat saygı nedir bilmeyen bireyler yetiştirmek zor değil ancak geleceğin bireyleri onlardan oluşacağı için gördüğümüz bu durum iç açıcı değil malesef.

Evlilik ya da çocuk etrafınızdaki insanlara karşı size üstünlük sağlamaz. Sizi yüceltmez ve bu hal yalnızca birilerine hava atmak, konuşanları susturmak veya kendini iyi hissetmek için yapılacak bir şey de değildir. Bir çocuğu yetiştirme yetisi olmayanların acele etmemesi evla. Zira çocukta geçmişe yönelik bir tamir yapılamaz ve tahribatın sonuçları değiştirilemez. İnsan bir defa olur telafisi yoktur. Şurasını hatalı yapmışız düzeltelim diyemeyeceğimize göre çocuk sahibi olmadan evvel iyice düşünmeli. Onun tüm bakımı sorumluluğu yetiştirilmesi adeta annenin kendi hayatını bırakıp ona adanması ile mümkün. En ufak ihmal ileride büyük hasar olarak dönüp gelir. Burada şu ince çizgiyi de unutmamalı. Evlada tapılmaz, onun önünde diz çökülmez. Otorite daima ebeveynde olmalı. Çocuklarınızı sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirin. Okul dersler ev ödevleri çocuğun sorumlulukları arasındadır ve ilkokul yıllarında bu sorumluluğu kazandıramazsanız ileriki hayatında iş sahibi olmasını bekleyemezsiniz. Rahat yüzüne alışan çocuk hayatının en ufak zorluğunda her şeyi bırakır. Bazı öğrenciler ödevi ailelerinin yaptığını söylüyor. Bu da çocuğa yapılan büyük bir kötülük. Hele ki çocuk artık bir üniversite öğrencisi olmuşsa onun ödevlerini ya da uzem sınavlarını velileri yapmamalı. Bir genç sağlıksız davranışlar sergiliyorsa, sorumluluğunun bilincinde değilse, dengesiz tutarsız davranışları varsa problemin ana kaynağı ailesinin çocuğa karşı tutumundadır. Çocuklarınıza tanrı olmadıklarını öğretmelisiniz. Zengin de olsa zorlukları ona göstermelisiniz ki hayatı tanısın. Gün gelir iflas ederse gidip intihar mı edecek? Bu kadar zayıf ve güçsüz aynı zamanda da ukala olmak onlara hiçbir şey kazandırmaz aksine çoğu şeyi kaybettirir. Çocuğunun henüz mesleği yok para kazancı yok ama sen ona özel araç alıp hediye ediyorsun. Konforu tadıyor, zehir bir. Sonra üniversiteye gelince matematik benim ne işime yarayacak diyor. Makine üretiminde şirket idaresinde en basitinden bir evi geçindirmede yaşanan zorlukları dökülen alınterini bilmiyor ki. O daha kendisine verilen on adet soruyu çözüp sınava hazırlanmaya üşeniyor nasıl meslek sahibi olacak? Diyelim ki oldu bu adaletsizliğin içinde gerçekten mutlu olabilecek mi? İnsan ancak hak ettiği başarı ile mutlu olur. Yoksa bir küflü tenekeyi tutup altın suyuna koysanız yine de altın elde edemezsiniz.

Çocuklarınız sizin en kıymetli varlıklarınız. Onları topluma kazandırın, toplumun başına dert etmeyin. İyi birey de kötü birey de elinizde. Vefatınızdan sonra da hayır dua ya da beddua alacağınız eser de onlar.

Ya çocuk yetiştirelim ya da bekâr kalalım. İkincisi çok daha kolay. Zorluğa talip olan da gereklerini yapamazsa vebali vardır.