SEKSENLERİN sonu, doksanların başıydı. Milliyet, Güneş, Sabah gazetelerinde çalışma hayatı ile tanıştıktan ve mürekkebi bize de bulaştıktan sonra yolumuz 1993’te Millî Gazete ile kesişti. Yüksel Akça ağabeyimiz vesilesiyle Milliyet’ten sonra yine güzel dost ve arkadaşlıklar için el verdik, gönül verdik.

Millî Gazete’de 15 yılım geçti. Gece çalışmalarını da sayarsak bu yıllar, bu muhabbetler artar aslında. Refah Partisi’nin yükseliş Millî Gazete’nin de atak yıllarıydı. Paranın bereketi, adamlığın hası vardı. Güzel ve önemli işlere imza attıktan sonra yolumuz bu kez Başkent’e düştü. Türk sporuna 10 yıllık hizmetimiz geçti, emekli olduk ve yuvaya döndük. Tabii birikimlerimizi Ankara’da pekiştirdik, artırdık. Artık TV5’te FUTBOL FUTBOL programıyla her pazartesi 21.30’da sizlerle birlikte olacağız. İlk programın heyecanını yeni üzerimizden attık sayılır. İlk konuğumuz bir dönem Millî Gazete’de spor yazarlığı yapan, birlikte çalışmaktan keyif aldığım İBB SPOR AŞ eski Genel Müdürü, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet ATALAY idi. Duayen yazarımız Kemal BELGİN ile gecemize renk kattı. Başlarken de belirttiğim gibi artık maç yorumu, taktiksel analizlerin yanı sıra benim diyen otorite isimlerin bile fincancı katırlarını ürkütmeyelim, zülfü yare dokunmayalım diye söyleyemediği, konuşamadığı konuları biz ele alıp derin araştırmalar yaparak sizlerle paylaşacağız. Türk futboluna yapıcı eleştiriler getirip gündem belirleyerek futbola yön vereceğiz. Eeee programın adı FUTBOL FUTBOL, yani 2 futbol var. Biri meşin yuvarlağı, diğeri de meşin yuvarlağın köşelerini temsil eder. Arkanıza yaslanın, pazartesi kimseye söz vermeyin. 25 yıllık bir birikimi son 10 yılında karamel ile süsledim, neler yaşandı neler. Beklerim efendim... Tabii kimle mi bizim çekirgelerden Spor Müdürümüz İlhami YETİŞ ile...

Biraz da diğer yuvaya dönenlere bakalım... Fatih Terim de benim gibi yuvaya döndü. Problemli ayrılmıştı, bu yüzden Galatasaraylılar ikiye bölündü. Tabii şöyle bir ortamda G.Saray’ın Terim’e, Terim’in de G.Saray’a ihtiyacı var, bu kesin. Yönetim de, Terim de büyük risk aldı. Başarılı olursa Terim, Alaçatı, milli takım, tazminat ve Arda konularını geride bırakır, unutur ve unutturur. Açtığı yeni sayfa ile basın toplantılarında devamlı dile getirdiği, özlemini duyduğu Galatasaray’a doğru yelken açar. Yönetim ise tecrübe kazanır.

Aykut Kocaman, yuvadan ayrılma kararı aldı fakat Aziz Başkan onu bırakmadı. Yuvada kaldı. Tudor gibi galip gelse de eleştiri alıyor. Yuvadan uçması skorlara bağlı, oynattığı oyuna değil. Şenol Güneş ile Fikret Orman’lı yönetim aşı tuttu. 2 yıl şampiyonluktan sonra Avrupa yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tıpkı 1996-2000 yıllarındaki G.Saray gibi... Fakat Beşiktaş’ın ligdeki neticeleri Güneş’in belası. Oynattığı futbolun beşiği İngilizvari oyun önemli değil sanki. Güneş de yuvasız kuşlar misali... Ağzıyla kuş tutsa olmuyor... Beşiktaş’ın kaptanı Rıza Çalımbay, sonunda özlemini çektiği kadroyu Trabzonspor’da buldu. Oynatması, adapte olması da çabuk oldu. Fakat o da Güneş ile aynı korkuları paylaşıyor. Hani herkes yuvasına gitsin deseler, giderler yani... Abdullah Avcı... Büyükşehir’de yaptığı işlere Başakşehir’de devam ediyor. Oturmuş kadrosuyla Avcı kaptan, gemisini istediği limana yürütüyor. Oynattığı cesur futbol yüzünden Avrupa’ya erken havlu attı. Aslında sabır gösterseydi Avrupa’da da ülkeye Beşiktaş’tan sonra katkı yapan diğer bir takım olurdu. Üst üste ilk yarıyı lider bitiren büyük takımlarda isim yapmış kariyer yapamamış eskileri yeniden futbola kazandıran Avcı ve takımına Avrupa konusu yakışmadı.

Öte yandan Göztepe-Tamer Tuna, Sivas-Samet Aybaba, Konya-Mehmet Özdilek, Malatya-Erol Bulut, Kayseri-Smudica ile gücüne güç kattı. Akhisar-Okan Buruk ile inişli çıkışlı bir grafik sergiledi. Ümit Özat, yuvadan gitti, tekrar geldi. Özetle, ara transfer günleri ikinci yarıya damga vuracak.

Artık bendeniz de bu sütunlardan ve beyaz camdan sizlere Türk futbolu, Türk sporu ve Türkiye’nin gerçeklerini anlatacağım. Beklerim efendim...