Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile birlikte artışa geçen brent petrol fiyatlarının lojistik sektörüne etkisini değerlendiren Logesa Lojistik şirketinin kurucusu Esat Karlıdağ “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve saldırıyla birlikte brent petrol fiyatlarındaki artış, lojistik sektörünü olumsuz etkiliyor” dedi.

Global anlamda birçok olumsuz etkiye sebep olan saldırı ile birlikte ulaşımda yaşanan problemlere de değinen Esat Karlıdağ “Yaşanan savaş nedeniyle hava yolu, deniz yolu ve karayolu taşımacılığında rotalar yeniden belirlendi. Belirlenen yeni rotalar ve artan petrol fiyatları maliyetlerimizi arttırdı. Lojistik sektöründe maliyetlerin artması bütün endüstrilerde fiyatların artmasına neden oluyor. Rusya’ya yönelik uygulanan ambargolar dünya ticaret dengesinde de değişikliklere sebep oldu. Bu değişikliğin ülkemizin coğrafi konu nedeniyle bize çok faydalı olacağını düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

Kurumsal hizmet anlayışıyla uzun yıllardır faaliyet gösteren Logesa Lojistik şirketi hakkında açıklamalarda bulunan Esat Karlıdağ “Logesa Lojistik olarak İzmir, Adana, Antalya ve Mersin’de şubelerimiz bulunmaktadır. Türkiye’den dünyanın dört bir yanında 100’den fazla çalışanımızla kara yolu taşımacılığı yapıyoruz.  Özellikle küresel salgın nedeniyle global anlamda dengelerin değiştiği pandemi döneminde, lojistik faaliyetlerimizi daha da güçlendirdik. E-Ticaretin öneminin arttığı, taşımacılığın daha da önem kazandığı bu dönemde kurumsal yapımızla, yatırımlarımızı güçlendirdik” dedi.

Lojistik sektörüne pandeminin etkisini değerlendiren Esat Karlıdağ “Pandemi ile birlikte internet alışverişleri hızla arttı. Bu durum taşımacılığın ve hızlı taşımacılığın önemini daha da ortaya çıkardı. Hatta pandemi de lojistik yatırımları daha da arttı. Türkiye lojistikte önemli ve kritik bir role sahiptir. Biz de bir Türk markası olarak bunun avantajlarından yararlanıyoruz. Yakın zamanda çalışmalarına başladığımız Almanya’ya Berlin’deki antrepomuzu tamamlayacağız. Soğuk hava ve gıda dağıtımında faaliyet göstereceğiz. Hedefimiz 2023 yılına kadar 10 farklı ülkede faaliyet göstererek, Logesa Lojistik’İ dünya markası yapmak” açıklamalarında bulundu.

Lojistik sektöründe “insan gücü” önemli bir faktör

Gelişen teknolojinin lojistik sektörüne etkisini değerlendiren iş insanı Esat Karlıdağ, lojistik sektöründe de ileri teknolojiyi kullanmak artık mümkün. Ancak teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, lojistik sektöründe insan gücü her zaman önemli bir faktör” dedi.