Cumhurbaşkanlığı, Gaziantep Üniversitesi için harekete geçti. Hakkında birçok iddia bulunan Prof. Dr. Ali Gür’ün rektörü olduğu Gaziantep Üniversitesi ile ilgili butona basan Cumhurbaşkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) soruşturma yetkisi verdi.

Gazetemizin haberlerinin ardından soruşturma başlatan Cumhurbaşkanlığı, Rektör Ali Gür’ün “mali bilgiler başta olmak üzere her konuda inceleme başlatılmasını” istedi. Üniversitede yaşanan usulsüzlüklerin Sayıştay raporuyla da gündeme çıkması bardağı taşıran son damla olmuştu.

MAKAM ARACI BİR NUMARALI GÜNDEM

Skandallarla gündeme gelen Ali Gür’ün rektörü olduğu Gaziantep Üniversitesi ile ilgili Devlet Denetleme Kurulu’nun geniş kapsamlı bir soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Soruşturmada başı çeken konular arasında Rektör Ali Gür’ün Gaziantep Üniversitesi Vakfı üzerinden aldığı “1 milyon değerindeki Mercedes makam aracının” geldiği öğrenildi.

GENİŞ BİR DOSYA HAZIRLANDI

Üniversitede yapılan soruşturmalarda Rektör Ali Gür’ün FETÖ ile iltisaklı iddiasıyla ihraç ettiği akademisyenlerin bir bir OHAL Komisyonu’ndan aklanması ve “keyiflikten mağduriyet oluşturulduğu” belirtilerek geniş bir dosya hazırlandığı belirtildi. Rektör Ali Gür’ün makam odası için astronomik rakamlar harcaması soruşturmada öne çıkan maddeler arasında sıralandı. Söz konusu skandallarla ilgili soruşturmaları yürüten Devlet Denetleme Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı’na geniş kapsamlı bir rapor sunacağı öğrenildi.Millî Gazete