Belarra, Filistin ve Avrupa ülkelerinden gelen ve savaş suçu mağduru olan çifte vatandaşlarından Fransız avukat Juan Branco ile temasa geçerek İsrail'in suçlarını ulusal yargı mercileri ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne "ücretsiz olarak" getirmelerini istedi.

Branco daha önce X platformunda (eski adıyla Twitter) "savaş suçları veya insanlığa karşı suçların mağdurlarını ve ailelerinin herhangi bir üyesini" ücretsiz temsil etmeyi kabul ettiğini yazmıştı.

Branco paylaşımında, "Filistin ve Avrupa ülkelerinden çift uyruklu kişileri hem ulusal yargı mercilerinde hem de Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde temsil etmemiz istendi. Savaş suçları veya insanlığa karşı suçların herhangi bir mağdurunun yanı sıra bunların herhangi bir üyesini ücretsiz olarak temsil etmeyi kabul ettik." ifadelerine yer verdi.

Belarra, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına karşı sesini yükselten Avrupalı politikacılardan biri. İspanyol Bakan daha önce, "İsrail, hastaneleri, mülteci kamplarını, çocukları, savunmasız yaşlıları bombalayarak insanlığın en kötüsünü gösteriyor. Avrupalı liderler bizi daha ne kadar bu barbarlığın suç ortağı yapacaklar." diyerek tepkisini göstermişti.

"NETANYAHU UCM HUZURUNA ÇIKARILMALI"

Ayrıca İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu'nun savaş suçlarından dolayı UCM huzuruna çıkarılmasını talep etti. Avrupalı yetkilileri Netanyahu'ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya ve İsrail rejimiyle bağlarını koparmaya çağırdı.

Geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda "Netanyahu'ya ve Gazze Şeridi'nde Filistin halkına yönelik soykırımdan sorumlu olan herkese örnek teşkil edecek ekonomik yaptırımlara ihtiyacımız var. Ayrıca acil bir silah ambargosuna da ihtiyacımız var. Avrupa özerklik içinde hareket edebilir ve barışı arayabilir ve aramalıdır." şeklinde konuşmuştu.