FİLİSTİN'DE İNTİFADA BAŞLADI: KÂFİRE KARŞI BİRLEŞİN

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İslâm düşmanı ve Yahudi kuklası Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına tepki göstererek, “ABD’nin kararına karşı yeni intifada başlatılmasını istiyoruz” dedi ve Filistin genelinde direniş başladı. Heniyye, Gazze’deki ofisinde yaptığı basın açıklamasında, barış sürecinin sona erdirilmesi talebinde bulunarak, “ABD’nin Kudüs ile ilgili kararı, yeni bir siyasi sürecin başladığı anlamına geliyor. Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür” diye konuştu. Filistin’in işgal altındaki topraklarının tamamında Filistin halkı, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesini protesto eden grev ve gösteriler yaptı. Filistin Milli Güçleri, ülke genelinde Batı Şeria, Kudüs ve Gazze şeridinde diasporaya grev çağrısı yaptı. Filistin Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı bildiri doğrultusunda, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etmek için okullar ve eğitim merkezlerinde grevler yapıldı. Filistin’in bütün şehir ve kasabalarında kalabalıklar Trump’ın kararına tepki gösterdi. Filistin’in yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerin yöneticilerini de ABD yönetimini boykot etmeye çağıran Heniyye, şunları kaydetti: “Artık barış anlaşması veya barış süreci diye bir şey kalmadı. Filistin halkı, ABD kararı sonrası tarihi bir yol ayrımında.”

KUDÜS MÜSLÜMANLARINDIR!

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, Kudüs’ün, doğu ve batısıyla Filistin, Arap ve Müslüman kimliğe sahip olduğuna işaret ederek, “Aynı şekilde Filistin de iki devlet veya oluşumu kabul etmeyen bir bütündür. Filistin bizim olduğu gibi Kudüs de bizimdir. İşgalci İsrail’in ise Filistin topraklarında meşruiyeti olamaz” ifadelerini kullandı.

Hamas sözcüsü Fevzi Berhum da, bu yasadışı eylemin “Siyonist terörizmi meşrulaştırma girişimi” şeklinde nitelendirdi ve Arap ve Müslümanlara yönelik saldırı anlamına geldiğini belirtti. Kudüs’e yönelik bu karar karşısında stratejik bir ulusal ittifak çağrısında bulunan Berhum, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, ABD’nin terörü korumaya alma ve Siyonist terörizmi meşrulaştırması demektir” ifadesini kullandı.

İSLAMİ CİHAD: ABD İLE İTTİFAKI BIRAKIN

Gazze’de bulunan Filistin İslami Cihad Hareketi, Trump’ın kararını “bölgede din eksenli savaşı körükleme” olarak nitelendirdi. Sözcü Davud Şihab, “Trump’ın yanlış ve yalanlar içeren konuşması, nefret ve bölgede din eksenli savaşı körükleme hedefi taşıyordu” dedi. Trump’ın konuşmasının aynı zamanda “ABD’nin düşmanlık ile terörü besleyen gerçek yüzünü” ortaya koyduğunu belirten Şihab, Arap ve İslâm ülkelerine terörist İsrail ile normalleşmeyi durdurmaları, ABD ile de müttefiklik ve dostluğa son vermeleri çağrısında bulundu.

ABBAS: KUDÜS FİLİSTİN’İN EBEDİ BAŞKENTİDİR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Trump’ın kararını tanımadığını ve ABD’nin bu kararla tüm barış çabalarını baltalayarak barış görüşmelerindeki rolünü bitirdiğini belirtti. Abbas, “Bu karar, İsrail’i anlaşmaları tanımama, uluslararası meşruiyete meydan okuma, Filistin’i Yahudilere yurt edindirme, işgal, ırkçı apartheid ve etnik temizlik politikasını sürdürmesine teşvik amacı taşıyan bir mükâfattır” dedi. Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yakın zamanda “acil” koduyla toplanacağını belirterek, “Trump’ın bu kararı, Kudüs’ün gerçekliğini değiştirmeyecektir, İsrail’e de meşruiyet sağlamayacaktır. Kudüs, Arap, İslâm ve Hristiyan (!) kimliğiyle Filistin Devleti’nin ebedi başkenti olarak kalacaktır” şeklinde konuştu. Fetih Hareketi Genel Sekreteri Cibril er-Rucub da, “Bu karar, Yahudilerin İslâm ve Hıristiyanlık (!) kutsalları üzerindeki vesayetini kabul etmektir. Dolayısıyla dünyadaki Müslüman ve Hıristiyanlara yönelik savaş ilanı anlamına geliyor” dedi.

KUDÜS SURLARINA PAÇAVRA IŞIKLARI!

Siyonist makamlar, Trump’ın Kudüs’ü işgal planını açıklamasına dakikalar kala işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara ABD ve İsrail paçavraları yansıttı. Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Eski Şehir’in batı tarafında kalan kapılarına ayrıca ABD ve İsrail bayrakları asıldı. Bu arada Trump’ın ahlâksız ve küstah açıklamasıyla eş zamanlı olarak Mescid-i Aksa ile Batı Şeria’daki Mehd Kilisesi meydanındaki Noel ağacının ışıkları söndürüldü.

TERÖRİSTLER BATI ŞERİA’YA ASKER YIĞIYOR

İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria’daki askeri varlığını arttıracağını açıkladı. Ordudan yapılan açıklamada, “Genelkurmay düzeyinde yapılan durum değerlendirmesi neticesinde Yahudiye ve Samara’daki (Batı Şeria) askeri varlığı güçlendirmek için buraya ek taburlar gönderilmesi ve buna ilaveten gözetleme ve koruma sistemleri kurulması kararlaştırıldı. Muhtemel gelişmelere hazır olması için askerlere talimat verildi” ifadesine yer verildi. İsrail çetebaşı Netanyahu da, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımaları için “bazı” ülkelerle yakın temasta olduklarını açıkladı.

KUDÜS’ÜN GELECEĞİNİ ABD DEĞİL, FİLİSTİN HALKI BELİRLER

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasıyla Washington’un siyasi süreçteki rolünün sona erdiğini belirtti. Ureykat, Kudüs’ün geleceğine ilişkin kararı dikte edip Kongre’de Filistin halkına yapılacak yardımların kesilmesi kararı alan ve FKÖ bürosunu kapatan bir ara bulucunun, itidal ve barış süreci hakkında konuşamayacağını vurguladı. Ureykat, “Bunların hiçbir bağlayıcılığı bulunmuyor. Trump’ın bu kararıyla, Washington’un siyasi süreçteki rolü sona eriyor” ifadelerini kullandı ve “Kudüs’ün geleceğine ilişkin kararı ABD Başkanı’nın ifadeleri değil, Filistin halkı belirler.”

DOĞU KUDÜS’TE GENEL GREV

Terörün hamisi ABD’yi protesto amacıyla işgal altındaki Doğu Kudüs’te genel grev ilan edildi. Filistinli Ulusal ve İslami Güçleri heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün tamamında genel greve gidileceği belirtilerek, “Kudüs ebediyete kadar Filistin halkının ve bağımsız devletinin başkenti olarak kalacaktır” ifadesi kullanıldı. İşgal altındaki Batı Şeria ile İsrail ablukası altındaki Gazze’nin bazı bölgelerinde düzenlenen protesto gösterilerinde Filistinliler, ABD ve İsrail bayraklarını yaktı.

İHVAN’DAN BARIŞÇIL İNTİFADA ÇAĞRISI

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Kudüs ve Filistin halkına “barışçıl intifada” çağrısında bulundu. İhvan’dan yapılan yazılı açıklamada, “İhvan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kati bir şekilde reddetmektedir. Teşkilat yönetimi ümmetin evlatlarını, Aksa’da eylem yapan mücahitlere destek ve ABD’nin kararına tepki olarak, önümüzdeki Cuma ve sonraki günlerde barışçıl bir intifadaya çağırmaktadır” ifadelerine yer verildi. Mısır’da siyasi partiler ve hareketler, hükümetten protesto için Washington yönetimi ile ilişkilerini kesmesini talep etti. Ayrıca Kahire’de Gazeteciler Sendikası önünde, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması protesto edildi. Gruptakiler, “Siyonistler istemese bile Kudüs Müslüman ve Arap toprağıdır” ile “Amerika ve yandaşları kahrolsun” şeklinde slogan atarak karara tepki gösterdi.

KUDÜS’Ü YAHUDİLEŞTİRME PLANI

Filistin’in Rabat Büyükelçisi Cemal eş-Şubki, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının kenti “gizlice Yahudileştirmeyi” hedeflediğini söyledi. Büyükelçi Şubki, “ABD’nin bu adımı, BM tarafından da desteklenen Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyan kararı ciddi şekilde ihlalidir. Bu kararın hedefi, Kudüs’ü gizlice Yahudileştirmektir” dedi. Dünya Müslüman Âlimler Birliği de Müslümanlara “kitlesel eylemler” başlatma çağrısında bulundu.