Diyanet İşleri Başkanlığı, hakkında yürütülen idari soruşturma kapsamında, Dr. İhsan Şenocak'ı açığa alınmıştı. Şenocak, Müslüman kadınların pantolon giymeleri ile ilgili konuşması nedeniyle laik kesim tarafından da hedef alınmıştı.

ŞENOCAK'IN PANTOLON İLE İLGİLİ KONUŞMASI

İhsan Şenocak'ın konuşmasında dikkat çeken bölüm;

"Kızın şu sokaktan geçip de okula pantolonla giderken yüreğin parçalanıyor mu senin? 18 yaşında kaşını aldıran kızın üniversiteye giderken o halde, yüreğin parçalanmıyorsa vallahi kıyamet günü cehennem seni parçalayacak. Allah'ın emanetini ne hale getirdin? Sevindin üniversiteyi kazanınca; ODTÜ'ye, Boğaziçi'ye gidince sevindin. Doktor olacak, mühendis olacak, 5 milyar aylık alacak, arabaya binecek, eşine mecbur olmayacak, mahkum olmayacak… Peki onlara sevindin; kot pantolonuyla erkeklerin bakışı arasında kızın yürüyor, delikanlılar arkasına takılmışlar, arkasından gidiyorlar. Yavrunu cehenneme attın cehenneme."

BAKAN KAYA'DAN ŞENOCAK'A GÖNDERME: O TÜR HOCALARA İTİBAR ETMEYİN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü"nde Milliyet'e yaptığı açıklamada "Pantolon giyen kız çocuğu okula giderse, o baba şöyle şöyle olur' gibi şeyler duyuyoruz bazen. İnanın bu beni herkesten daha fazla yaralıyor. Dinimizde, 'İlim Çin'de de olsa alınız' denirken, bir din adamının dini referans göstererek, kadınlar evde otursun, kadınlar şunu giymesin, bunu yapmasın demesi kabul edilemez. O tür hocalara itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

"İhsan Şenocak açığa alındı" haberini okumak için tıklayın

"İhsan Şenocak bu konuşmasından dolayı mı açığa alındı?" haberini okumak için tıklayın

İhsan Şenocak ile ilgili Diyanet'ten açıklama