YENİAD’dan darbe ve darbe girişimlerine karşı öneriler

YENİAD’dan darbe ve darbe girişimlerine karşı öneriler
Eklenme Tarihi: 17.07.2017 10:50

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayınlayarak darbeyi kınadı ve şehitlere rahmet diledi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
“15 Temmuz darbe girişimi aziz milletimizin son dönemde karşı karşıya kaldığı ihanetlerin en büyüğü ve en acımasızıdır. 15 Temmuz gecesi halkımız sadece bir darbe girişimini önlemekle kalmamış, kendisine vurulmak istenen prangaları da kırıp parçalamıştır. Tüm İç ve dış ihanet şebekelerine rağmen halkımızın sahip olduğu iman ateşi hiçbir zaman söndürülemeyecektir” ifadelerine yer verilen açıklama darbe ve darbe girişimlerine karşı öneriler de sunuldu. 
 

DARBELERE SEBEP OLAN İÇ VE DIŞ MİHRAKLARA KARŞI GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI
 

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Ancak bu umudu zinde ve sürekli tutmak sloganlarla değil, 15 Temmuz’dan ders çıkarmakla mümkün olacaktır. Hiç şüphesiz ki bu alçak darbeye teşebbüs eden kökü dışardaki eli kanlı FETÖ’cü cunta hareketinin içinde yer alan, milletine kurşun sıkan, Meclisine bomba atan canilerden hesap sorulacak ve en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Ancak bu süreçte asıl önemli olan Türkiye’de bir daha bırakın darbe yapmayı hiç kimsenin darbeyi aklından bile geçiremeyeceği köklü hukuki, siyasi, ekonomik ve kurumsal dönüşümleri gerçekleştirmek olmalıdır. Darbelere sebep olan iç ve dış mihraklara karşı gerekli tedbirleri almaktır” dendi. 
 

DARBE VE DARBE GİRİŞİMLERİNE KARŞI ÖNERİLER
 

“Bir daha 12 Eylül, 28 Şubat ile 15 Temmuz darbe ve darbe girişimlerinin yaşanmaması için önerilerimiz şunlardır” denen açıklamada şu öneriler yer alıyor:
 
* 15 Temmuz gecesi milletimizin ortaya koyduğu milli irade, toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği bir milli istişare sürecine dönüştürülmelidir.
 
* Devlet yapılanmasında yandaşlık değil, ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır.
 
* Türkiye geçmişte üzerinde yeterince düşünülmeden çıkarılan kanuni düzenlemelerden çok çekmiştir. Uyum yasalarında parti kaygısıyla değil, ülke kaygısıyla hareket edilmeli tek ölçüt milli iradenin güçlendirilmesi olmalıdır.
 
* OHAL kararnamelerinin çıkarılması ve uygulanmasında azami titizlik gösterilmeli, OHAL olağan hale dönüştürülmemelidir. 
 
* Bu süreçte suçsuz ve masum insanların zarar görmesi engellenmelidir. FETÖ ile mücadele özünden saptırılmamalıdır. 
 
* Kukla ile uğraşırken kuklacı unutulmamalıdır. Bu hain kalkışmanın ardındaki karanlık mihraklara karşı gerekli tedbirler alınmalıdır. 
 
* Türkiye, Batılı ülkeler tarafından siyasi ve psikolojik kuşatma altına alınmaya çalışılmaktadır. Terör örgütlerine kucak açan ülkelerin, bakanlarımıza hatta Cumhurbaşkanımıza ambargo koyması bunun bir parçasıdır. Bu kuşatmayı kutuplaşarak değil, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek
aşabileceğimiz unutulmamalıdır. 
 
* Dış politika, topyekûn yepyeni bir anlayış ile ele alınmalıdır. İslam ülkeleri ve komşu ülkelerle ilişkiler güvenlik başta olmak üzere dostluk ve iş birliği zemininde yeniden dizayn edilmelidir. 
 
* Yaşadığımız coğrafya güçlü bir orduyu zorunlu kılmaktadır. Bu süreçte FETÖ’cü cunta zihniyeti ile mücadele ederken ordunun kurumsal kimliği yıpratılmamalıdır. Vatan hainleri ile vatanseverlerin ayrımı iyi yapılmalıdır. 
 
* Yapılan araştırmalar göstermektedir ki darbe geleneği ile milli gelir arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Milli gelirin düşük, adil paylaşımın bozuk olduğu ülkeler, darbe girişimlerine daha çok muhatap olmaktadır. Bu yüzden acilen tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmeli, adil gelir dağılımı sağlanmalıdır. Türkiye’nin 81 ilinde üretim ve kalkınma seferberliği başlatılmalıdır.