Basın İlan dan yeni düzenleme

Basın İlan dan yeni düzenleme
Eklenme Tarihi: 07.06.2005 14:53

Basın İlan'dan yeni düzenleme

eposta yazdır zoom+ zoom-

ANKARA / Değişikliğe ilişkin Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Kararı, Resmi Gazete‘nin dünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, gazeteler, gazete yayınından beklenen amacı gerçekleştirecek sayıda ve fikir işçilerine ilişkin çalışma mevzuatı esaslarına uygun olarak, kendileriyle sözleşmeler yapılıp tam gün ve tam ay üzerinden ücret ödenen, sigorta primleri ile vergilerinin tahakkukları yaptırılmış, ödenmiş olan veya 3 ay içinde ödenmek şartı ile fiilen çalışan fikir işçisi kadrosu bulundurmak zorunda olacaklar.

Gazete imtiyaz sahibi veya varsa Basın Kanunu hükümlerince tespit edilen tüzel kişi temsilcisi kendi gazetesinin veya başka gazetelerin asgari kadrosunda yer alamayacaklar.

Gazeteler baskılarını ara vermeden bir defada ve aynı matbaada tamamlayacak.

Ekonomik ağırlıklı siyasi gazete tanımı kaldırıldı.

Basın İlan Kurumu‘nun şubesi bulunan diğer yerlerde yayınlanan günlük gazetelerde artık bir sayfa sekreteri kadrosu bulunacak. Bu yerlerde 3 olan muhabir sayısı da 4‘e çıkarıldı.

Gazetelerin resmi ilan yayın hakkı için İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin büyükşehir belediye sınırları içinde yayınlanan gazeteler için bekleme süresi 24 ay olarak kaldı. Ancak, öteki şubelerin bulunduğu iller için 18 ay olan bekleme süresi ise 20 aya çıktı.

Gazetelerin, yüzölçümlerine göre yapılan kategori de değiştirildi. Birinci kategorinin yüzölçümü 0.80 metrekareden 1.20 metrekareye, ikinci kategorinin yüzölçümü 0.60 metrekareden 0.90 metrekareye, üçüncü kategorinin yüzölçümü ise 0.40 metrekareden 0.60 metrekareye çıkarıldı.

Gazetelerin asgari olarak çalıştırması gereken muhabir sayısı da kategorilerine göre birer artırıldı. (aa)