ERDEMİR Çanakkale‘dir

ERDEMİR Çanakkale‘dir
Eklenme Tarihi: 07.06.2005 14:53

ERDEMİR Çanakkale‘dir

eposta yazdır zoom+ zoom-

ATO Başkanı Sinan Aygün, Erdemir in Kıbrıs, Antalya, İstanbul ve Çanakkale boğazları gibi büyük stratejik bir öneme sahip kuruluş olduğuna dikkat çekerek, Arcelor isimli yabancı şirkete satışına yönelik perde arkasında pazarlık yapıldığına ilişkin duyumlara işaret etti.

ANKARA BÜROSU

Türkiye nin sanayi devi ERDEMİR in özelleştirilmesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Ankara 4. İdare Mahkemesi ne dava açıldı. Ereğli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı nın müracatta bulunduğu ve ATO nun da müdahil olduğu davada, ERDEMİR in sermayesindeki yüzde 46.2 oranındaki kamu payının blok satışının kanuna aykırı olduğu belirtildi.

Karadeniz Ereğli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı adına Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu nun sunduğu dava dilekçesinde, Erdemir in kuruluşundan bugüne kadar olan ticari süreci ve bugünkü durumu özetlendikten sonra özelleştirilmesinin neden kanuna aykırı olduğuna dikkat çekildi. Öncelikle ERDEMİR in satışının kamu yararına aykırı olduğu ifade edilen dilekçede,satıştan devlete gelir sağlanacağı gerekçesinin ERDEMİR için geçerli olamayacağı çünkü 2004 yılı gelirleri dikkate alındığında en fazla üç yıllık bir gelire denk gelecek gelirin özelleştirmeden elde edileceğini dile getirildi.

Özelleştirmedeki gerekçelerden birisi olan KİT lerin borç yükünden kurtarılması gerekçesinin de ERDEMİR için geçerli olamayacağı belirtilen dilekçede, ERDEMİR in 2004 yılı net karının 463 milyon dolar olduğu, 2005 yılı karının ise 200 milyon dolar daha fazla olacağı vurgulandı.

Dilekçede ayrıca, 18 yıl önce kapsama alınan bir kuruluşun özelleştirme programına alınmadan blok satış yöntemi ile satışa çıkarılmasının kanuna aykırı olduğu belirtilirken, "Eğer 2005/47 sayılı karar aynı zamanda bir programa alma kararı ise, bu takdirde Resmi Gazetede yayımlanması icap ederken yayınlanmaması, yok programa alınma değilse bu işlemle ihale hazırlıklarına girişilmesi hem yasaya hem de idari işlemelerin unsurlarından olan şekil unsuruna aykırıdır" denildi.

Ereğli de infial var

Açılan davaya ilişkin olarak ATO da Sinan Aygün ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Likoğlu, "Ereğli satılmamalıdır. Bu şartlar altında hiç satılmamalıdır. Bu ülkenin maddi ve manevi en büyük değeridir. Türkiye özelleştirme yapsın ancak Erdemir e sahip çıksın" diye konuştu.

"Başbakan Erdoğan ın Erdemir i çok yakından tanıdığını, bildiğini düşünmüyorum. Ya yanlış tanıttılar ya da yanlış öğrettiler" diyen Likoğlu, Başbakan Erdoğan ın Erdemir i bir daha düşünmesini tavsiye etti. Düşünülen rakamlarla özelleştirmenin bedavaya gittiğini belirten Likoğlu, "Konuşulan rakam zaten bizim kasamızda var. Erdemir in özelleştirilmesine karşıyız. Blok satışına tamamen karşıyız. Hele hele yabancılara tümden karşıyız. Ereğli de büyük bir infial var" dedi. Bu şartlar altında yapılacak bir özelleştirmenin peşkeş olacağını belirten Likoğlu, "Erdemir e bakınca yüreğim sızlıyor. Büyük üzüntü duyuyoruz" diye konuştu. Likoğlu, 12 Haziran da Ereğli de büyük bir eylem yapacaklarını da duyurdu.

Aygün den Erdoğan a çağrı

ATO Başkanı Sinan Aygün ise, Erdemir in Kıbrıs, Antalya, İstanbul ve Çanakkale boğazları gibi büyük stratejik bir öneme sahip kuruluş olduğuna dikkat çekerek, Arcelor isimli yabancı şirkete satışına yönelik perde arkasında pazarlık yapıldığına ilişkin duyumlara işaret etti. Erdemir in Türk sanayisinin amiral gemisi olduğunu vurgulayan Aygün, "Erdemir 1.5-2 milyar dolara satılacak Bu Türkiye nin 15 günlük faiz ödemesi. 15 günlük faiz ödemesi için 45 yıllık kuruluş elden çıkarılacak" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan a çağrıda bulunan Sinan Aygün, "Erdemir bedava gidecek korkusundayız. Madem gidecek Türk işadamlarına gitsin. Özel sektör temsilcilerini toplayın. Zaten listesi var elinizde. Bu milli kuruluşun yabancılara gitmesini engelleyin. Koç, Sabancı, Oyak Grubu, Borusan, Boru Çelik, Yücel Boru, Arçelik, İnci Holding, Otomotiv Sanayisi.. Kibar Holding, Ronly Holding, Asaf Güneri, Kalkavanlar, Cerrahoğlu Erdemir için teklif versinler" diye konuştu.