Talha Uğurluel: İnsanımız zulme baş eğmeyeceğini gösterdi

Talha Uğurluel: İnsanımız zulme baş eğmeyeceğini gösterdi
Eklenme Tarihi: 17.07.2017 11:02

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, darbeler tarihini Milli Gazete’ye değerlendirdi...

eposta yazdır zoom+ zoom-
Tolga Saçıkaralı 
 
Türkiye’nin darbeler ülkesi olduğunun altını çizen Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, “1960’larda, 1970’lerde ve 1980’lerde ardı ardına darbelere maruz kaldık. Arada 28 Şubat postmodern darbesini yaşadık. İnsanlar hiç hak etmedikleri muamelelere tabi bırakıldılar. 2000’li yıllara geldiğimizde bir daha darbe olmaz gibi bir havaya girdik. Fakat gördük ki, Türkiye’nin bekasına kastedenler, bir yerlerden darbe planlarını hayata geçirmek için sütre gerisinde bekliyorlarmış” dedi. 
 

ACI BİR TECRÜBE YAŞADIK
 

15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye’nin bekasına kasteden en zalim darbe girişimlerinden birisi olduğunu vurgulayan Uğurluel, “15 Temmuz’daki insanlarımızın direnişi gösterdi ki, artık insanlarımız kuzu gibi darbeye baş eğmiyorlar. 1960’lı, 1970’li yıllarda darbelere sessiz kalan vatandaşlarımız, 15 Temmuz’da sokaklara dökülerek darbecileri gerisin geriye püskürtmeyi başardılar. Bundan böyle darbeye niyetli olanlar artık bir kere iki kere değil, 12 kere düşünerek yola çıkmaları gerektiğini anlamış oldular. Bizim için acı bir tecrübe oldu ama Türkiye’de darbe yapılamayacağının göstergesi oldu 15 Temmuz” diye konuştu.
 

15 TEMMUZ BİRLİĞİMİZİN İSPATIDIR
 

Bu darbenin gösterdiği en önemli sosyolojik gerçeklerden birisinin de, sadece muhafazakar ve mütedeyyin kesimin sokaklara çıkmaması olduğunu ifade eden Uğurluel, “Sadece muhafazakar kesim değil, her görüşten insan sokaklara dökülerek 15 Temmuz girişimini akamete uğratmayı başarmıştır. Bu da insanlarımızın birlik ve dirliğinin ispatı olmuştur” açıklamasını yaptı.