Myanmar'ın Müslümanlara yönelik soykırımı ifşa oldu

Myanmarın Müslümanlara yönelik soykırımı ifşa oldu
Eklenme Tarihi: 17.07.2017 10:11

Uluslararası medya kuruluşları Myanmar’ın kuzeyinde bulunan Rohingya bölgesinde, ordunun Müslümanlara yönelik yeni baskı ve eziyetlerini açığa çıkardı.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Rohingyalı genç bir anne gazetecilere yaptığı açıklamada; oğlunun Myanmar emniyet güçleri tarafından tutuklandığını belirterek, “benim oğlum terörist değil” açıklamasını yaptı.
 
Aynı zamanda birçok Rohingyalı Müslüman kadın, eşlerinin ordu tarafından haksız yere tutuklandıklarını bildirdi.
 
Myanmar ordusunun Rohingya Müslümanlarına yönelik saldırıları geçtiğimiz aralık ayında başlamış ve Myanmar hükumeti uluslararası ve yerli birçok haber ajansını ülkeden çıkartarak Müslüman köylerindeki ağır durumun haberleşmesine engel olmuştu.
 
Bazı haber kaynakları, Myanmar’da yaşanan zulümden kaçarak Bangladeş’e gelen mülteciler ve telefon aracılığı ile bölgede bulunan Müslümanlar ile yaptıkları görüşmelerde ordunun Rohigyalı Müslümanlara yönelik baskı ve soykırımlarını gözler önüne seriyor.
 
Bölge halkı verdikleri bilgilerde Myanmar ordusunun Rohingyalı genç ve yaşlı Müslümanları hiçbir gerekçe göstermeden tutukladıklarını belirterek sadece bir keskin nişancı tarafından bölgede 10 Müslüman gencin öldürüldü ifade edildi. Bölge halkı Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik soykırım içerisinde olduğunu belirterek 600 bin nüfusa sahip köyün yarısının bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.
 
Myanmar ordusu tarafından başlatılan soykırım sonucunda 75 binin üzerinde Rohingyalı Müslümanın Bangladeş’e geldiği ifade edilirken BM İnsan Hakları Örgütü, Myanmar’da yüzlerce Müslümanın ordu tarafından katledilme ihtimali olduğunu duyurmuştu.
 
Tasnim Haber Ajansı