MGK toplantısı sona erdi

MGK toplantısı sona erdi
Eklenme Tarihi: 17.07.2017 19:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, 6 saat süren toplantının ardından sona erdi.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
 
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, saat 12.16'da başladı. 6 saat süren toplantı sona erdi. Toplantının ana gündem maddesi Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması oldu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Temmuz'da sona erecek OHAL uygulamasının 4. kez uzatılacağını açıklamış ve "MGK'da tavsiye kararı alacağız" demişti. MGK sonucunda OHAL bir kez daha uzatıldı.
 
Bundan önceki MGK toplantısı 31 Mayıs'ta yapılmış ve 4,5 saat sürmüştü.
 

MGK AÇIKLAMASI

"Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması; Türkiye'nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir. "
 
"Terör örgütlerine karşı sergilenen çifte standart terk edilmeden, bölgenin huzur ve güvene kavuşmasının mümkün olamayacağının altı çizilmiş; uluslararası topluma, terörle mücadelede ortak bir anlayış birliğine varılması için verilen taahhütlere uyulması konusundaki çağrımız tekrarlanmıştır." 
 
"FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan Olağanüstü Hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır."