Algılara karşı kürek çekmek

MAKALEYİ DİNLE

Hayat ekranlardaki gibi akıp gidiyor, gerçek hayat ise savrulma rekorları kırıyor. Tüm sorunlar çözüldüğü için olsa gerek eğlenceye daha fazla vakit ayrılmakta ancak insanımız dizilerdeki mutluluğa hasret! Algıya bakılırsa fakirler de en az zenginler kadar mutludur çünkü sosyal yardımları her yıl artıyor! Gençlerimiz gelecekten ümitli olduklarından olsa gerek kütüphanelere değil de şans oyunlarına vakit ayırmakta! Ama olsun, yapılan yollar, hastaneler, konutlar her yerde boy göstermiyor mu? Kısacası 15 yıldır her şey yolunda ama yol hariç!

Gidilen yol, yol olmayınca alınan mesafe de ıstıraba dönüşüyor. Yol yaptın iyi de trafikte kalma süresi arttı. Hastane yaptın iyi de: Depresyon ilacı kullanımı arttı. Dindar nesil istedin iyi de: Bakara- makara diyerek inancımızla alay edildi. Çözüm süreci dedin iyi de: her gün şehit haberleri geliyor. İstikrar dedin iyi de: insanlar doğdukları yerlerden göç etmek zorunda bırakıldı. Varoşla aynı sofrada oturdun iyi de: adım başı AVM inşa edip mahalle esnafını yok ettin. Emevi Camii’nde Cuma namazı kılacağız dedin iyi de: Akdeniz mültecilerin cesetleriyle doldu!

Bu algılara karşı kürek çekmek isteyen, doğru söyleyerek gerçekleri gizleyenleri deşifre etmelidir. Aksi takdirde dünyanın gerisinde kalmaya devam edeceğiz. Ekranlarda yapılan değerlemeler çok cazip olsa da, kısa vadede dünya ile aramızdaki makası kapatacak bir model öngörülmüyor. O halde bu akıntıya kapılmamak açısından “net bilgi” seferberliği başlatılmalıdır. Net bilgileri ortaya koymadan algı yönetiminden yakınmanın anlamı yoktur. 

Mesele yarın haklı çıkmak değil, bugün hakkın yanında buluşmaktır. Azı küçümseyerek, çoğu önemseyerek gelinen nokta çıkmaz sokak olmuştur! Zaman bizden yana olacaksa, problem tespiti yerine problemin kaynağı ortaya konmalıdır. Sonuç merkezli değil, ilke merkezli bir yaklaşım benimsenmelidir. Görmüyor musun, birlikte seyahat ettiğimiz ve her dönem tamire alınan bu arabanın korna hariç her yerinden ses geliyor!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR