“Siyah-Set” değil Siyaset

MAKALEYİ DİNLE

Anayasal düzen içerisinde yürütülmesi gereken siyaset sistemi, belirtilen yasal düzenlemelerle bağdaşır bir şekilde yürütülmesi gerektiği kaçınılmazdır. Somutlaştırmak gerekirse, Anayasada yer alan sosyal devlet anlayışı ilkesi; devletin vatandaşlardan hizmet bedeli başlığı altında topladığı vergileri, yine sosyal devlet İlkesi doğrultusunda kamu hizmeti olarak vatandaşa geri dönmesi gerekirken, aslı olmayan bir takım bahanelerle perde arkasına dolanarak bu hizmetin kaçırılmaya çalışılması siyaset anlayışını değil “SİYAH-SET” anlayışını sergilemektedir.

Belli başlı kimselerin siyasi camia içerisinde rol alarak kamu yönetimini ele geçirmiş olmaları ve bu yönetimin kendilerine kazandırmış olduğu, bu vesile ile edindikleri kimliği kendi menfaatlerine kullanarak,  “Mum dibine Işık vermez, etrafını aydınlatır” atasözünün anlamını ters yüz ederek sanki tepeye ayna koyarak dibini aydınlatıyor, ama etrafa ışık vermiyor ve SİYAH-SET anlayışı yürütülüyor. 

Büyükşehirler başta olmak üzere, yerel yönetimlerin birçoğu bu örneğin başını çekmektedir. Yaşanılan 15 Temmuz darbesi yansımaları, “SİYAH-SET” anlayışının yürütülmüş olduğunun emaresini en parlak bir şekilde ortaya koymaktadır. FETO darbe örgütüne ait ortaya çıkarılan mal varlıkları bu örgüte çıkar sağlanılmış olmasının en belirgin örneğidir. Diğer yandan ülkenin parsel parsel satılmış olması da cabasıdır.

Nitekim engelli bireylerin erişilebilirlik anlamında Yerel Yönetimlerce yerine getirilmesi gereken sorumlulukları, aslı astarı olmayan kılıflara uydurarak kamu hizmetlerinden kaçınılmaya çalışılması, engellilerin ulaşım ve erişim ile alakalı engelliler yasasının ilgili maddesi gereğince cezai sorumluluk gerektirmektedir. Belirtmek gerekir ki dolanmak ve dolandırmak birbirine yakın kavramlar olarak görülse de, arasındaki ilişki SİYAH-SET anlayışının perde arkasında yürütüldüğünün apaçık göstergesidir. 

Kavramsal olarak “SİYASET” sevk ve idare etme sanatıdır. Yine SİYASET, toplumu doğru yöne kanalize etmektir. SİYASET, hakkı ve gerçeği olması gerektiği yerde haykırmaktır. Aslında bu kavram Efendimiz(SAS) den bize intikal eden devlet yönetimi şeklidir. Bu sebeple de Efendimizin emrettiği siyaset anlayışı, asırlar sonra Osmanlı İmparatorluğundan bu yana ancak Milli Görüş’le tezahür etmiştir. Bu anlayışın temsil ettiği partiler, yönetimlerde söz ve karar sahip olduklarında “SİYAH-SET” değil, “SİYASET” anlayışını uygulayarak Asrı-Saadet modelini ortaya koymuşlardır. Söz konusu bu anlayış ne zaman iktidar olmuşsa, ülkemiz topyekün kalkınmış, bütün toplumla birlikte Engelli Toplumu da mutlu ve müreffeh olmuştur. 

SİYAH-SET’i değil gerçek bir siyaset anlayışını özlüyoruz. 

Selam ve dua ile…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR