Düşünen herkes endişe içinde!

MAKALEYİ DİNLE

Düşünmeksizin hedeflerini gerçekleştirmekten ve geleceği şekillendirmekten uzaklaşıyor insan. Hatta zihinsel bir mücadele içinde olmaktan geri duruyor. Adeta bir şeyleri anlamamaya yemin etmiş gibi yaşıyor ve yaşarken ölüyor, alternatifsizliğe kurban gidiyor. Bu süreçten çıkış yolu bulmak için düşün-dür-meliyiz. Çünkü düşünmek, belirsizlikten uzaklaşma hamlesidir. 

Günümüzde düşünen insan sayısı sadece kendini düşünenler olarak artıyor. Sadece kendini kurtarmak için tedbir alan insan sayısı artıyor. Endişemiz şu ki; sadece kendini düşünenlerin kendini kurtarması bu gidişle mümkün olmayacak! O halde; birlikte düşünmek zorundayız. Böylelikle bizi endişelendiren sorunları aşabilir, ihtiyaçlara cevap verecek içeriği üreterek anlayış, farkındalık ve model geliştirebiliriz. Aksi takdirde yaşanmakta olan hayat; bilinç alanının dışında devam edecek! 

Yaşanan "acil durum"ların normal "olay" kabul edilmesi, yeni "afet"lere kapı aralamaktadır! Sadece bunu bile düşünmek, bitimsiz bir anlama etkinliği olarak alınacak en iyi tedbir olacaktır. Bu yolda parola, “suhulet”tir. İşlerin kolayca yapılmasını sağlayan şey ne ise onu arayıp bulmaktır. Böylelikle insanlığa yapılacak en büyük hizmet olan; bilincin eşlik ettiği eylemlerin tercih edilmesini sağlayacağız. 

İnsan, kim olduğunu düşünüp sorguladığında, yapacakları hakkında niçin, ne ve nasıl sorularının cevaplarını öğrenmek zorunda olduğunu görür. Düşüncedeki farklılığı söylemine ve eylemine de yansıtabilirse, “yaşama disiplini”ne de kavuşmuş olur. Bizim şartlarımıza göre milleti uyarabilmek ancak bu disiplin sayesinde olur. Bu sayede doğruyu yanlıştan, güzeli çirkinden, faydalıyı zararlıdan ve adaleti zulümden ayırır ve sahip olduğumuz irade ile yeteneklerimizi buluşturabiliriz. Düşünen insanın, tek başına bir gecede bütün dünyayı değiştirecek güce ulaştığı bu çağda, onu değerli kılan tek eylem bu kalmıştır!

ÖNCÜLÜK

Gençlerin üniversite okurken “evli” olması sağlanabilir mi? İKEV’in davetlisi olarak Bahçelievler Yurdu’nda yaptığımız söyleşi bu konunun modellenmesini gündeme getirdi. Buna öncülük yapmak için “en az maliyetle nasıl düğün yapılır” ve 50 metrekarede nasıl mutlu olunur” sorularına yeni nesil cevaplar bulmalıyız. Acele etsek iyi olur çünkü gençler kitabımızı imzalarken düğün tarihini de yazdırıyor.   

ÖNCELİK

Günah işleseler bile “mü’minler kardeş” olduğuna göre sevgi dili yerine öncelik şefkat dili olmalıdır. Çünkü sevgi dili nefse, şefkat dili ruha aittir. Evladının darp etmesiyle kolu kırılan ama mahkemede davacı olmayan anne şefkat dilinin timsalidir. Kısacası şefkat, koruma sevgisidir ve işimizin temelidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR