Çarpmaya hazır olun ikazı!

Yanlışlıkları masaya yatırmak yerine; yalnız ve mağdur olmaktan gurur duyan bir psikolojiye alıştırılıyoruz. Şayet taraftar anlayışıyla olaylara yaklaşmayı sonlandırsak, devletle sistemi ayırsak, insanımızın derdinin nasıl çözüleceğine kafa yorabiliriz. Bu acil ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak, insanları akıllıca, sorumluluk sahibi kararlar almaya yönlendirmenin bir yolu aranmalıdır. Farkındalık oluşturmak, büyük resmi gö(ste)rmek, olayları başka açılardan da değerlendirilmesini sağlamak için; gerekli ve yeterli insanın özne yapılması önem arz ediyor.

Hayatın öznesi olmayı sağlayan ne olabilir? “Hayatımızı hangi faktörlere göre inşa ediyoruz” sorusuna verilecek cevap, ancak insanın nesne değil, özne olarak görülmesini sağlayabilir! Çünkü bir insanın önündeki bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan kaybolmuştur. İnsanın bu duruma alışmış olması ise ahlakını örselediğinin bir göstergesidir. Değersizleştirilmekten şikâyetçi olmayanlar, birey olamadıkları gibi bencil insan olduklarının farkına bile varamamaktadır. Bilmeliyiz ki, algı yönetimini bırakmadan, taraftar anlayışını bir kenara koymadan, milli iradenin kime yaradığını anlamadan yol almak, sadece halktan yeni fedakârlıklar istenmesini tetikler. Sorunları göremeyecek kadar yükseldiğimizin farkında mıyız?

Ömrünü sadece eş, para, iş, mülkiyet, zevk merkezli konularla geçiren insanlara iyi uçuşlar diliyoruz. Ancak bu uçuşun bir inişi olacak ve iniş için alçalmaya başlıyoruz. Hayat boyu sadece maddi kazanç elde eden, maddi-manevi bütünlüğü koruyamayanların inişleri zor olacağından biniş anında yapılan hatırlatmaları dikkate almalarını hatırlatıyoruz. Çünkü problem tespitinden problem kaynağına geçmeyen konuşmalar, ülkemize göz göre göre yeni kayıplar oluşturuyor. Hâlbuki neyin yolunda gitmediğini bulmak ve çözümü yaygınlaştırmak gerekiyor. 

O halde koltuğumuzu dik, masamızı kapalı, güneşliğimizi açık tutalım. Rehavet üreten, konfor pompalayan yaşantımızı disipline edelim. Sadece kendine oynayan anlayışı kapatıp faydalı olmaya çabalayalım. Kendi ihtiyaçlarımızın ötesine geçip etrafımıza göz atarak engelleri ortadan kaldıralım. Sağlıklı bir inişi yapmak ve sevdiklerimize kavuşmak istiyorsak; insanların gönlüne de, zihnine de girmenin yollarına bakalım. Kabin ekibi iniş için yerlerinizi alın!

ÖNCÜLÜK

Yaş ilerledikçe sıcakkanlılığının azaldığını fark ediyorsan “yeni nesil ile birlikte çalışmak” zorundasın. Kıbrıs’ta “herkese yetecek kadar sevgisi” olan ESKAD yöneticilerinin davetiyle üç gün boyunca sıcakkanlılığımızı artırmanın huzurunu yaşadık. “Yavru Vatan”dan “Anavatan”a baktığımızda gördük ki, boynuz kulağı geçmiş!

ÖNCELİK

Arayış içinde olanlar için “kendi ceketinin astarında gizlenmiş güneşi keşfetme”nin vakti gelmiştir. Bunun zor olduğunu zannedenler için anahtar kelime: Suhulet! Siz de, “işlerin kolayca ve yumuşak bir şekilde yapılmasını sağlayan şey”in ne olduğunun peşine düşün! 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR