Terör Sokağa İnmeden

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye bir acıyla daha kavruldu. Beşiktaş’taki bombalı saldırıda çoğunluğu çevik kuvvet polisi olmak üzere 38 kişi şehit oldu. Vodafone Arena Stadı’nın yakınında taraftar kalabalığının dağılmasından yarım saat kadar sonra yapılan saldırıda 155 de yaralı var.

Saldırının sorumluluğunu PKK’nın taşeron örgütü TAK üstlenmiş. Türkiye uzun süredir çok yönlü olarak terörün kuşatması altında.

DAEŞ, PKK, TAK, DHKPC, FETÖ ve diğerleri işbirliği içerisinde ülkemiz üzerinde hesabı olan güçlerin değirmenine su taşıyor.

Avrupa Birliği ve Amerika bunu ne kadar saklamaya çalışırsa çalışsın belli ki güçlü bir Türkiye istemiyor. Hele irade bakımından kendi bağımsızlığına düşkün müstemleke ruhuna karşı direnen devlet yöneticilerine hiç tahammülleri yok. Sayın Cumhurbaşkanı’nın saldırı sabahı yaptığı açıklamada belirttiği gibi “yasımızı kendimiz tutacağız.” Batı katlettiği adamın cenazesine gelip ağıtlar yakan masumu oynuyor.

Amerika Türkiye’nin yanında olduğunu söylüyor. Amerika’nın işin içinde olduğu doğru. Avrupa bizi terörle terbiye etmeye çalışıyor.

Avrupa ve Amerika’nın diğer ülkelerle ilişkileri kaprisli insan davranışlarını çağrıştırıyor. Amerika barış ve demokrasi adına terör üretiyor. Ortaya koyduğu davranış kalıbını insan ilişkilerine pazarlıyor.

Çevremizde o kadar çok Amerika gibi İsrail gibi Avrupa gibi hareket eden insan var ki sorsanız hepsi ABD’ye, Avrupa’ya ve İsrail’e karşıdır.

Batı kendi değersizliklerini değerler ambalajı içerisinde Ortadoğu’ya ve üçüncü dünya ülkelerine pazarlıyor.  Türkiye kırk yılı aşkın bu terör belasıyla mücadele ediyor. Memleket evlatları sınır boylarında, dağ başlarında ve büyükşehirlerin yol üstlerinde, geçiş güzergâhlarında pusuya düşürülüp şehit ediliyor.

Ortada adı konulmamış bir savaş var. Vur kaç şeklinde sürüp giden bu savaşın asıl aktörleri cephe arkasında mühimmat yığıp strateji belirleyenlerdir. Terör karşısında aldıkları tavır ülkelerin dost mu düşman mı olduklarını anlamamız konusunda aydınlatıcı olacaktır.

Stratejik ortak ya da müttefik bildiklerimizin zor zamanlarımızda nasıl sendeleyip düşmemiz için fırsat kolladıkları iyice ortaya çıkmıştır.

Terör son zamanlarda İstanbul’un merkezi noktalarını hedef almıştır.

İnsanlarda panik ve endişe oluşturmayı amaçlayan terör odakları özellikle halkın toplandığı kalabalık ortamları seçmektedirler.

Bu amaca uygun birden çok saldırı gerçekleştirildi İstanbul’un değişik yerlerinde.

Özellikle Olağanüstü Hal ortamında terör örgütlerinin rahatlıkla bu eylemleri aynı noktalarda tekrarlamaları düşündürücüdür.

Festival, eğlence, müsabaka, miting ve kültürel etkinlikler esnasında ya da sonrasında bu tür saldırıların olma ihtimalini dikkate alarak yoğun önlem alınması gerekir.

Ayrıca işin bir de istihbarat yönü var.

Devletin bu konuda normal zamanlara göre daha bir sıkı ağlarla donatılması şarttır.

Halkın uyanıklığı istihbaratın en kalıcı olanıdır elbette. Kaygı ve tedirginlikle değil, ama terörün vicdan ve insaf tanımadığını hesaba katarak her türlü ihtimali de dikkate almakta fayda vardır. Terör sokağa inmeden evvel zihinlerde yuva yapar. İşin başında bu zihin bataklığını kurutmaya çalışmalıyız.

Gelecek konusunda hiçbir beklentisi ve fikri olmayan genç dimağların en kolay ikna olacakları alan başkalarının da geleceğini karartmaktır. Huzuru tatmamış olanların başkalarına huzur vermeleri beklenemez.

Batı bu marazi tipleri kitle imha silahı olarak kullanıp üzerimize salmaktadır. Doğu’nun travmatik zihinlerini yine Doğu’ya karşı kullanmakta Avrupa ve Amerika. Kaleyi içten fethetmekte ve daha masrafsız bir operasyonla Müslüman toplumların değer yargılarını ve iddialarını sıfırlatmaktadır. Beşiktaş’ta Maçka’da patlayan bombalar kardeşlik ve tek millet olma gücümüzü sarsamayacaktır, bunu dünya âlem biliyor.

Derin acılar çektirip, kaygılara gark ederek sabrımızı taşırmaya çalışıyorlar.  Bilmiyorlar ki hadlerini aştıkları yer sabrımızın taştığı yerdir.

Geçmişte olduğu gibi zamanı gelince sabrımızın nasıl taştığını göreceklerdir.

Beşiktaş saldırısında şehit olan kardeşlerimize rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hüseyin Akın - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR