Önce hak ver!

MAKALEYİ DİNLE

Kendine hak gördüğünü, başkasına çok gören insanların öne çıktığı toplumlar geriler. Çünkü bu mantığın temelinde ötekileştirme vardır. Ötekileştirmenin olduğu ortamlarda asıl meseleler konuşulamaz, sorunlar kördüğüm olur. Kendine hak gördüğün ihtiyaç iken, bu hakkı başkasına çok görmek ihtirastır. İhtiraslara çözüm bulacak bir anlayışın karşılığını bulmasına, kardeşlik hukukunun tesisine kapı aralamalıyız.

Bugün her yaşanan olay, “güçlü olan doğru”dan yana değil, kardeşlikten yana olma vaktinin geldiğini gösteriyor. Ama hadiselere sadece kısa vadeli bakma hastalığı bunları görmemizi perdeliyor. Toplumsal gelişmeye, beşeri ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamanın temeli, bu perdeyi kaldırmaya bağlıdır. Perde kalktığında sahnelenecek yeni oyunun adı da “niyet hayr, akıbet hayr” olacaktır.

Bu sahneyle yüzleşmek istemeyenler, dosta karşı aklını kullanması gerekirken zekâsını kullananlardır. Bu hâl; kâinat, insan ve hayat dengesini kaybettiren ve yanlış ve doğruları kritik edecek değerlerden uzaklaştıran bir virüstür. Bu virüs temizlenmeden, emanetin korunması hususunda yeteneklerin buluşturulmasını ve istişare gerçekleşmez. İstikamet üzere tecrübeye dayanan, yenilmişlik psikolojisini aşma noktasında heyecan üreten iş üretme imkânları heba olur.

Hayat bir üstünlük mücadelesi alanı olduğunda anlamını, bir haz alanı olarak inşa edildiğinde ise üstünlüğünü kaybediyor. O halde, hayatın her dönemini harcamak yerine değerlendirme ve anlam arayışını ilk sırada tutma mücadelesine çevirmeliyiz. Hayatın anlamını da, değerini de yeniden ortaya çıkaracak hamle budur. Sorumlu yaşamanın haysiyetine talipsek, kendine hak gördüğünü, başkasına çok görme! Önce karşınızdakine hak verin, yoksa; nerede bir şeyi haddinden fazla ararsanız, tam zıddıyla karşılaşmaya devam edeceksiniz.

ÖNCÜLÜK

Ekonominin “kast” ettiği şeyi yeniden ortaya çıkarma adına yapılacak çalışmaları gün yüzüne çıkarmak amacıyla İslam İktisadı Araştırmaları Merkezi (İKAM) kuruldu. Bu merkezin açılışının merhum Prof. Dr. Sabahattin Zaim hocanın vefat gününe gelmesi ise ayrı bir bereket oldu. Program vesilesiyle bir kez daha müşahede ettim ki; “paranın kaderi, kişinin kaderine müdahil oluyor”. 

ÖNCELİK

Eğitimdeki durumu ortaya koyma noktasında PİSA sonuçları; “bütçede eğitime ayrılan pay artarken, okul binaları yenilenip sınıf sayısı artarken, başarı niçin düşer” sorusuna acil cevap aramak gerektiğini gösteriyor. En üst düzeydeki yetişkin oranında her kategoride sonuncu olmayı ortadan kaldıracak gönüllüler bulmalıyız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR