Evde Kimin Sözü Geçer

MAKALEYİ DİNLE

Şuurlu Müslümanın evinde ne kadının ne erkeğin, ne gelinin ne de kaynananın sözü geçer, bu evlerde, “Sözü dinleyip de onun en güzeline uyanlar var ya, işte onlar Allah’ın hidayete erdirdiği kimselerdir. İşte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir.” (Zümer, 39/18) ilahi talimatı gereği, sadece Allah kelamı olan Kur’an’ın söz geçer.

Kur’an’ın sözünün geçtiği evler, “…Şehirde kavminiz için bazı evleri sığınak, karargâh ve merkez edinin, o evlerinizi de mescide dönüştürün oralarda namazınıza devamlı ve kararlı olun…” (Yunus, 10/87) ilahi talimatı gereği, ümmetin dirilişinin başlayacağı, İslam Devleti’nin temellerinin atıldığı, afiyet ve bereket içindeki karargâh evlerdir.

Kur’an’ın sözünün geçtiği evler, “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun.” (Tahrim, 66/6) ilahi talimatı gereği, haramlara giden yolların kapatıldığı, internet, televizyon ve çevreyle ilgili nesilleri koruyucu her türlü tedbirin alındığı, farzların titizlikle yerine getirildiği ve ailece güzel ahlakın kuşanılıp bir cennet yolculuğunun yapıldığı evlerdir. Bu evlere haram gıda maddeleri de kesinlikle giremez.

Kur’an’ın sözünün geçtiği evler, “Ehline (ailene ve etrafındakilere) namazı emret ve onun üzerinde (namazda) sabırlı ol. Senden rızık istemiyoruz. Seni, Biz rızıklandırırız. Akıbet (en güzel sonuç) takva sahiplerinindir.” (Taha,20/132) ilahi talimatı gereği aile reisinin, ailesine, eşine ve çocuklarına sürekli namazı tavsiye ettiği evlerdir. Bu evlerin gündeminde namaz birinci sıradadır. Bu ailede herkes, namaz konusunda güzel ahlakla ve yumuşak huylulukla birbirini denetler. Bu evlerde baba, camiye, cemaate gidemediği zamanlar, namazlar eş ve çocuklarla birlikte cemaatle kılınır, anneler eşlerini ve çocuklarını cemaatle namaz konusunda sürekli teşvik ederler.

Kur’an’ın sözünün geçtiği evler, “Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e itaat edin ve sizden olan ulu’l-emre de. Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüz takdirde, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir, sonuç bakımından da daha güzeldir.” (Nisa,4/59) ilahi talimatı gereği, ortaya çıkan her türlü anlaşmazlık, kavga ve gürültüyle değil, Kur’an ve sünnetin hakemliği ile çözülür. Bu evlerde nefisler ilahi ve nebevi talimatlar karşısında ayaklar altına alınır, Allah ve Resulü ( S.A.V.) bir söz söylemişse ama, fakat, lakin ile başlayan cümleler kurulmadan teslim olunur.

Kur’an’ın sözünün geçtiği evler, “Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah’tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Ali İmran, 3/159) ilahi talimatı gereği, yumuşak huy ve güzel ahlakın hâkim olduğu, kabalığın, hakaretin ve sertliğin yer bulamadığı evlerdir. Bu evlerde kimse birbirinin hatasını yüzüne vurmaz, hatalar ve yanlışlar nasihat ve dua ile düzeltilir. Bu evlerde huzur, af ve merhamet ile sağlanır, aile içi istişare bu yuvaların olmazsa olmazlarındandır. Bu çatı altında her fert, sadece Allah’a güvenip dayanır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR