Ötmek İstiyorum Viran Bağlarda

MAKALEYİ DİNLE

Sorgulamayı bırakan insanların çaresizlik kervanına yeni vagonlar eklediklerini görmek üzüyor. Laf ile ortaya konan her şeyin, boşuna nefes tüketmeye dönüşmesi düşündürüyor. Meselelere sade ve gerçekçi bir bakış açısıyla bakmak varken, tahrikle yol almaya çabalayanların çaresizliğini izlemek korkutuyor. Gereğini yapmayanların, gereksiz birçok şeyi yapacağını söylediği bir ortamda, başarının yerini tutmayan mazeretlerin sıralandığı bir süreci yaşıyoruz. Dertlere derman olmak varken, yeni dertlere kapı aralayan bir kopuşa sürükleniyoruz!

Partili kimliği bir tarafa bırakıp, bu ülkenin evladı olarak olaylara baktığımızda görüyoruz ki; körü körüne birilerinin peşine takılıp gitmenin kimseye faydası olmamış. Üstelik kolay yolda sorumluluklarını bırakanlar şimdi zor yolda daha fazla fedakârlık istiyor. Ve şahıs siyasetiyle olmaz diyerek vesayete karşı çıkanlar, şimdi yeni vesayet biçimleriyle yeni maskelere hazırlanıyor. Ama süslü kelimeler, yürek yangınlarını söndürmeye yetmiyor.

Haktan, hukuktan, mazlumdan ve doğrudan yana olacak ısrarı korumadıktan sonra ha Halep, ha Antep! Yapılması gereken şey, haklının kim olduğundan önce, hakkın ne olduğunun bilinmesi, “yanlışa yanlış” diyerek istikametin düzeltilmesidir.  Ancak bu sayede “bize çizilmek istenen kaderin, kaderimiz olmadığını” herkese gösterebiliriz. Bu tesis edilmeden, yaşanan kötülükleri ne “el”inizle, ne “dil”inizle, ne de”kalb”inizle düzeltmek mümkün olmayacak.

Çözüm; ciddi tefekkürle, ilkeli hareketle olacak! Adı ne olursa olsun, destekçisi kim olursa olsun sistemi değiştirmeden oyuncuları değiştirmeye kalkanların oyununu boşa çıkaracak bir hamle için düşünmeliyiz. Bu düşünce bizi, bu bozuk sistemi ayakta tutan çarkın bir dişlisi olmaktan kurtaracak. Hep aynı şeyleri deneyip, sonuç farklı çıksın isteyenlere ötmek istiyorum; kişiler üzerinden değil, ilkeler üzerinden hareket etmedikçe viran bağlardan seslenenlerin sayısı artacak! 

ÖNCÜLÜK

Anlattıkça değil, tanıttıkça büyüyecek güzellikler… İlçe hatipleri programıyla bir kez daha şahit olduk ki; “rahmeti celbedecek, milleti cezbedecek” adımlar için hazırlananlar var. İşine geldiği gibi değil, içinden geldiği gibi gayret için tarihi “arka plan”a sahip nice insanlar var. Ve her zorluktan sonra bir kolaylık var! 

ÖNCELİK

"Hayatı anlamlı kılmanın tek yolu, yaşamı ölüm ile ilişkilendirmek" ise; 

babaannemin vefatıyla bu ilişki benim için bir kuşak daha yaklaşmış oldu! Ve 17 Aralık onun için “vuslat gecesi” oldu. Yaşama aşkını babası Yusuf’tan, çalışma azmini annesi Azime’den alan babaannem "Yüzyılın Gelini" olarak tarihteki yerini aldı, Allah rahmet eyleye…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR