Engelli Hizmetlerin Özelleştirilmesi

MAKALEYİ DİNLE

Geçen haftaki yazımızda “Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nin hizmetleri hususunda görüşlerimizi ifade ederken, öyle anlaşılıyor ki bazı özel rehabilitasyon merkezi sahiplerinin hoşuna gitmemiş ve belli ki epeyce rahatsız olmuşlar.

Bizim maksadımız kimseyi incitmek, rahatsız etmek ve gönül kırmak değildir. Kendimizde engelli durumunu yaşadığımız için ve otuz yıldır da engelli sivil toplumunun her kademesinde görev aldığımızdan tecrübelerimizi paylaşmak ve bir nebze de olsa faydalı olmak istedik. 

Devletlerin topluma hizmetleri bizatihi kendisinin olduğu gibi özelleştirme yolu ile de olduğu bir gerçektir. Bizim anlayışımıza göre özelleştirme her ne kadar gerekli görülse de bazı istisnai müesseselerin özelleştirilmesinin sakıncalarını bildiğimizden, bunların özelleştirilmesi devletin al-i menfaatleri için uygun olmadığını düşünüyorum. İşte engelliler konusu da bu istisnai durum kapsamındadır. Bize göre engellilere verilen hizmetler bizatihi devletin kendi eliyle verilmesi en uygun olanıdır. Üçüncü şahıslara, yani özel kişilere bu görevin tevdi edilmesi her ne kadar da kanunlar çerçevesinde olsa da Garson Devlet, Kerim devlet ve Sosyal Devlet anlayışına uygun düşmemektedir. 

Asrı Saadetten bu yana İslam devletlerindeki sosyal anlayışa bakıldığında, iyi incelendiğinde bu anlayış görülecektir. Bizim misyonumuzun genel prensibi de dezavantajlı toplumlar için kerim devlet şemsiyesinin açılması, aynı zamanda garson devlet olgusunun icra edilmesi ile bu kesime hizmet edilmelidir. Bahsettiğimiz bu anlayış gerçekleştikten sonra engelli toplumu yönetimlerde söz ve karar sahibi olduğunda, gerek TBMM’de ve gerekse yerel meclislerde tam anlamıyla temsil edildiklerinde özel eğitimlerin şahıslara verilebilmesi belki, -buna da belki diyorum- uygun görülebilir.

Bize göre rehabilite edilecek engelli ile eğitim alacak engelli ayrıştırılması lazım. Eğitim zaten okullarda veriliyor. Hatta son yıllarda kaynaştırılmış eğitime ağırlık verilerek eğitim problemini çözme yolunu gidiliyor. Rehabilitasyon ise farklı bir metot olduğundan buna ihtiyaç duyan engelli bireyleri ayırmak ve seçmek lazım. Hatta mesleki rehabilitasyonların daha da geliştirilmesi gerekir. 

Bütün bu hizmetler yapılırken tekraren söylüyorum ki, devletin himayesi gereklidir. Bu anlayıştan yola çıkarak görüşlerimizi ifade ettik. Ve bu husus işini doğru ve dürüst yapanlar için de ayrıca bir referanstır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR