Kur’an, Türkiye, Ortadoğu, Adil Düzen ve görevler…

MAKALEYİ DİNLE

KUR’AN VE İLİM çalışmalarımızın devam ettiğini geçen pazartesi hatırlattım: Cumartesi akşamı (24.12.2016) 894. hafta seminerimizi yaptık ve 26. haftadan beri üzerinde çalıştığımız NAHL SURESİ tefsirimizi, her hafta asgari olarak 10 sayfa yazarak tamama erdirdik, elhamdülillah… Bu hafta İSRA SURESİ üzerinde çalışmaya başladık… İSRA Suresi, ülkemizde ve bölgemizdeki olayları anlamamız açısından önemli bir sure ve tevafuk eseri sıra bu suredeki çalışmamıza gelmiş bulunuyor; KUR’AN görevlerimizi bir kere daha hatırlatıyor… İSRA Suresi’nde görevlerimizi hatırlatan ilgili bölümleri sizlerle paylaşıyor; geçmiş (2016) ve gelecek yıl (2017), yüzyıl, binyılı böyle değerlendiriyorum… 

“İSRA Suresi’nin birinci ayetinde, “Havlini mübarek ettiği” denmektedir. Buranın havline “bereketli hilal” denmektedir. Ortadoğu dediğimiz buralar çok bereketlidir. Önce Fırat, Dicle, hatta Nil ve birçok Ortadoğu suları burasını bereketlendirmektedir. Buranın bereketi asıl üçüncü binyıl içinde olacaktır. Buralarda “Sular Vakfı” kurulacak ve tüm Ortadoğu dünyanın en bereketli yeri olacaktır. Güneydoğu Anadolu’da inşa edilmekte olan barajlar bunun başlangıcıdır. “Sular Vakfı” Ortadoğu topraklarına su verecek, verim belki on misli artacaktır. Bu artan ürünler toprak koyan ile su koyanlar arasında paylaşılacaktır. Buraların bereketli olmasının başka bir sebebi de petrol yataklarının en çok buralarda bulunmasıdır. Geçici olmakla beraber üçüncü binyıl uygarlığı petrolle kurulacaktır. Bu topraklar bereketlidir, çünkü bugünkü uygarlığı kuran Hazreti Nuh, Hazreti İbrahim, Hazreti Musa, Hazreti İsa ve Hazreti Muhammed bu topraklarda yetişmiştir. Buradaki iare rüyada gösterilendir... İnsanın nominal ömrü 100 yıldır; üçte birinde 33 yıl tesbih olunarak gelişme çağı anlatılır, üçte biri olan 33 sene olgunluk çağıdır, üçte biri olan 33 yıl da yaşlılık çağıdır... Uygarlıklar da böyledir. 333 sene gelişirler, 333 sene duraklama çağını yaşarlar, 333 senede de çökme dönemini yaşarlar. Ayrıca tüm insanlık binlerce yıldır gelişmektedir, olgunluk çağına girmiştir. Bu sure (İsra Suresi) bu insanlığın olgunluk çağını anlatmaktadır...” (s.3)

***

“Fırat ve Dicle Vadisi ile Nil Vadisi, uygarlıkların doğduğu yerlerdir. Bunların suları ile gelecekte bunlar arasındaki sahalar en bereketli alanlar olacaktır. “Sular Vakfı” buraları sulayarak büyük ve bereketli üretimin olduğu yer olacak, ayrıca burası uygarlık merkezi olacaktır. Ulaşımın olmadığı zamanlarda ayrı ayrı uygarlık merkezleri vardı. Şimdi tek uygarlık olacaktır. İnsanlığı tek devlet yönetmeyecektir. İstanbul da ekonomik merkez olma durumundadır. İlimde, dinde, siyasette ve ekonomide merkezler farklı olacaktır. Dünyanın diğer meskûn olmayan yerleri de iskân olacak ama merkez buralar olacaktır. Dünyadaki bütün bölgelerin burada yerleri olacak ve burası uygarlığın merkezi hâline gelecektir. Ortadoğu, geçmişteki merkez olma özelliğini geliştirerek koruyacaktır...” (s.5) 

***

“Kur’an bunları anlatırken bize şunu söylemektedir. Bugün olmuş olanlar hep bizim takdirimizle olmaktadır. Uygarlaşma devam etmektedir ve kıyamete kadar devam edecektir. Merkez başka yer mi olacak? Örnek olarak ABD’de mi olacak, Rusya’da mı olacak, Çin’de mi olacak? Hayır; uygarlığın merkezi Ortadoğu’da olacaktır... İnsanlık manevi birliğini Mekke’de, maddi birliğini de İstanbul’da sağlayacak, bunlar hükmeden değil hizmet eden yerler olacaktır. Dünyada ulusal devletler olacak ve devletler bağımsız olacaklar, “yerinden yönetim” ilkesi içinde merkez taşraya hükmetmeyecek, hizmet edecektir. Ortadoğu halkları bunu iyi bilmelidirler. Ona göre kendi devletlerini kurmalıdırlar. Sömürülmeyecekler ama sömürmeyeceklerdir de. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesi bunun için yanlıştır. Avrupa Birliği sömürme birliğidir. NATO, Avrupa ile Amerika işbirliği içinde dünyaya hükmetme birliğidir. “Adil Düzen” ile bu sömürü sona erecektir. Ortadoğu’nun hizmet merkezliği içinde Güney Amerika, Kuzey Amerika, Afrika, Avrupa, Çin, Hint ve Avustralya kıtaları ayrı ayrı bölgeler olacak ama insanlığın içinde barış içinde yaşayacaklardır...” (s.7)

Görevimizi müdrik olarak gelecek yıl/lar hayırlı ve mübarek olsun… 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR