Hazreti Nuh gemisindekiler kadar bir topluluk

MAKALEYİ DİNLE

KUR’AN VE İLİM çalışmalarımızdan yararlanarak yazdığım ve çağımıza gelinceye kadar insanlığın geçirdiği dönemleri özetleyen, günümüze ve geleceğimize de ışık tutan önceki yazıda kaldığım yerden devam edelim; evet, devam edip geleceğimizi oluşturalım… 

Minik bir özet daha: “Hazreti İbrahim ilimde inkılâp yaptı. Hazreti Musa ve Hazreti Davut şeriatta inkılâp yaptılar, ekonomide inkılâp yaptılar. Hazreti İsa dinde inkılâp yaptı. Hazreti Muhammed de siyasette/yönetimde yani düzende inkılâp yaptı... (s. 7) 

***

KUR’AN VE İLİM çalışmalarımız, çağımızda “SOSYAL TUFAN” seviyesinde var olan sorunlara karşı çözüm olarak yapmamız gerekenlere bir örnek daha: 

“Topluluklar bir şeyin etrafında toplanırlar. 

1. Bu bir yer olur, orada bir araya gelerek birbirlerini tanır ve ilişki kurarak birlik olurlar. Bir başkan etrafında toplanırlar ve başkan birliği sağlar. 

2. Bir başka birleştirici şey ise kitaptır. Ortak kitapları olan ve onu okuyanlar birlik oluştururlar. Bunun yakın örneği Nur Risaleleridir. Risaleler insanları Kur’an ile ilgili olarak yaptığı yorumların etrafında toplamıştır. Risalelerin güçlü olması değil, Risaleleri birlikte okumaları onları topluluk yapmıştır. 

3. Bu seminerleri okuyanlar birleşirler ve bir topluluk olurlar. Bu seminer sadece araçtır. Asıl birleşme birlikte okumadır. Başka şeyi okurlarsa onda da birleşme olur. 

4. Dördüncü birleştirici şey ise Allah inancıdır. Tek Tanrı’ya inananlar birleşmelidirler ve tüm insanlık bir ümmet olmalıdır. Peygamberler bunu yapmışlardır... (s. 8)

***

KUR’AN VE İLİM merkezli çalışmalar bize gerekli detayları da öğretmektedir: 

“Kâinat bundan 13,7 milyar yıl önce yaratıldı. Galaksi ve yıldızların oluşması 7 ile 8 milyar yıl önce olmuştur. Canlıların var olması da 3-4 milyar yıl önce olmuştur. Denizde tek hücre olarak yaratılan canlı çok hücreli olmuş ve karaya çıkmıştır. Omurgalı hayvanlara kadar evrimleşmiştir. Afrika’da Nil Vadisi’nin yukarısında insan yaratılmıştır. İnsanlık “toplayıcılık, avcılık, çobanlık ve çiftçilik dönemlerini” yaşamış ve dünyaya yayılmıştır.

Bundan 5000 sene önce kuzeyde yaşayan Sümerler, Fırat Vadisi’ne indiler ve orasını istila ve ihya ettiler. Yerli halkla kaynaşarak barajlar inşa edip sulama ziraatına geçtiler. Daha önce küçük küçük köyler hâlinde yaşayan insanlar, Irak’ta kentleşmeye başladılar. Birbirlerini tanımayan kimseler, birlikte yaşamaya ve böylece uygarlaşmaya başladılar.

Bugün kesin olarak bilinmektedir ki, ilk uygarlık Mezopotamya’da Hazreti Nuh Peygamber tarafından başlatılmıştır ve oraya gelen peygamberlerin uygarlığı dünyayı uygar hâle getirmiştir. Önce Mısır’a, sonra Anadolu’ya ve İran’a yayılan medeniyet, Fırat ve Dicle’den sonra Hindistan’daki Ganj vadisine sıçramış, daha sonra Çin’deki büyük ırmakların vadilerine ulaşmıştır. Bu arada Bering Boğazı’ndan Amerika’ya da yayılmıştır. Yani uygarlığın kaynağı tek merkezdir, o da Hazreti Nuh’un görevlendirildiği Mezopotamya’dır.

Hazreti Nuh Peygamber’in soyundan Hazreti Hud, Hazreti Salih, Hazreti Lut, Hazreti Şuayb gelmişler ve Mezopotamya uygarlığını geliştirmişlerdir. Üçüncü derece denklemleri çözerek ve bugünkü astronominin temellerini atmışlardır.

M.Ö. 2000 yıllarında Urfa’nın civarında Ur şehrinde doğup büyüyen Hazreti İbrahim, Hazreti Nuh’un zürriyetindendi. Hazreti İbrahim’in torunu Hazreti Yakup yani İsrail’in 12 oğlu Mısır’a gitmiş ve İsrail oğullarını oluşturmuştu. Bunlar kardeşlerini kuyuya atan zalimlerdi; ama sonra tövbe edip Hazreti Yusuf’a tabi oldular... 

Ayette “Nuh’un zürriyeti” denmiyor, “Nuh ile beraber hamlettiğimiz kimseler” diyor. O halde gemide Hazreti Nuh’un oğullarından başkaları da vardır. Yüz kişi civarında olmalılar ve bir semti kurmalılar. Biz de bugün Nuh’un Gemisi yerine yüz lojmanlı apartmanları öneriyoruz, yani Hazreti Nuh’un semti kadar bir topluluk...” (s. 9-10) 

Çağımızdaki “SOSYAL TUFAN” musibetine çözüm üretmemiz dualarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR