Emperyalizm Terörü

MAKALEYİ DİNLE

Emperyalizm savaşın bitmesini istemiyor. 

Müslümanların yaşadığı coğrafyada sürdürülen savaş büyük bir kaos oluşturdu. “Arap Baharı” ile başlatılan sürecin vahim sonuçları büyük bir yıkım getirdi. Müslümanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Başlangıçta bir hayal dünyasına kaptırdı kendisini. Sonuçlarını düşünmeden bu büyük dalgaya kapıldı.

Çatışmaların boyutları çok geniş ve farklı alanlara yayıldı. Farklı örgütler ve düşence çevreleri karşı karşıya getirildi. Selefiler ile ılımlılar, şia ve sünni, laik anti laik çevreler, Kürtler, Türkler, Araplar ve acemler karşı karşıya getirildi. Bunda da başarılı olundu.

Ne yazık ki gerek siyasiler ve gerekse kendini entelektüel bilen eli kalem tutanlar Müslümanları bekleyen büyük tehlikenin farkına varamadılar. Dalgaların köpürtücüsü oldular. Kışkırttılar ve hatta kitlelerin önünde bulundular.

Müslümanların entelektüel sorunu var ne yazık ki. Sağlıklı bir düşünce ortamında değiliz. Biraz da gazeteciler ve yorumcular kalemlerini ve düşüncelerini siyasilere göre ayarladılar. Muhalefet etmekten kaçındılar. Yanlışa yanlış doğruya doğru demediler. Ve tabiî bugüne gelindi. Şia köpürtmesinin önü hâlâ alınmış değil. Şia çevrelerinde de Sünni köpürtmesinin olduğunu unutmamalıyız. Duyguların Şia veya farklı gruplara odaklayanlar, Müslümanları bekleyen tehlikeleri fark edemediler. Bir kıvılcıma, anlık bir durum her şeyi ters yüz edebiliyor.

Türkiye, İran ve Rusya’nın birlikte hareket etmesi, savaş ve çatışmanın bir anda durma noktasına gelmesi emperyalizmi rahatsız etti. Peş peşe patlamalar geldi. Rusya büyükelçisinin ölümü, Rusya uçağının düşmesi, Amerika ile Rusya arasındaki gerilim rastlantılar sonucu değil. Çünkü emperyalizm bir iç karmaşa oluşturuyor. Sonuçları kendi lehine devşirmek için her türlü yola başvurabiliyor.

Zaten bir savaşın içinde bulunuyoruz. Ve artık bu savaşın bir biçimde durması, ya da ateşinin söndürülmesi gerekiyor.

Arap Baharı dalgasından sonra savaş geldi kapılarımıza dayandı. Bunun böyle olacağı ta baştan beri belliydi.

1984 yılından beri süregelen Türk-Kurt savaşına yeni bir boyut kazandırılıyor. Ve artık Kürtler bir yol ayrımında. Tercihleri ya kaos oluşturamaya devam edecek ya da savaşın bitmesini sağlayacak. Biliyoruz ki emperyalizm bu barışa fırsat vermeyecek.

Ne yazık ki hemen bütün örgütler ve hatta uluslar emperyalizm güdümlüdürler. Bireysel terör girişimlerini onlardan ayrı düşünemeyiz. Olumsuz etkileri çok büyük ve sarsıcı oluyor. Sonuçları lokal veya sınırlı kalmıyor. Bu, hemen bütün bir dünyada farklı etkiler sonuçlar doğruyor. Müslümanların bundan böyle birlikteliğini sağlayacak her adım atılmalı. Türkiye’de öncelikle siyasal partilerden cemaatlere, mezhep, ırk kesimlerine kadar hemen herkese sorumluluk düşüyor. Uç noktaları bir kenarda bırakmalıdırlar. Buluşma noktalarını aramalıdırlar. Hemen herkese fedakârlık düşüyor. Bundan sonra da komşu ülkelere doğru bu halka genişletilmeli.

Müslümanlar bir büyük medeniyetlerinin olduğunu bilmedirler. Müslümanlar tek millettirler. Irk ve mezhepleri farklılıkları zenginlikleridir. Bu millet tek düze bir topluluk değildir. Zenginliklerini ve farklılıklarını bir arada yaşayabildiklerini tarih boyunca yaşamışlardır, yeniden daha güzel ve iyi yaşayabilirler. Bu, çok zor bir durum değildir.

Müslümanlar bu yeni hamle ile emperyalizmin oyununu bozabilirler. Biliyoruz ki onlar boş durmayacak, biliyoruz ki belki daha acılı günler olabilir ama selamete kavuşabilmenin bir başka yolu yoktur. Daha çok küçülmeye tahammülümüz olamaz, olmamalı. Birbirimizi anlamaya çalışırsak, birlikte yaşamayı güçlendirebilir geleceğimizi güvene alabiliriz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR