Gel de inan!

MAKALEYİ DİNLE

2016’dan 2017’ye geçerken iyi şeyler hatırlamak istiyoruz ama ne mümkün!

Maliye Bakanı adeta “müjde verir” gibi konuşuyor ve “Azalan oranlı vergi sistemine geçtik” diyor. Siz bu mesajdan ilk etapta ne anlıyorsunuz?

Siz ne anlıyorsunuz bilemiyoruz ama biz bu açıklamadan “vergiler azalacak” ve de dolayısıyla da “fiyatlar düşecek” sonucunu çıkarıyoruz.

Ama hiçte öyle olmuyor. “Azalan oranlı vergi sistemine” geçilince “artan oranlı bir fiyat sistemi” bizi selamlıyor. Köprü ve oto yollara okkalı bir zam geliyor.

Gelin de bu açıklamaya inanabilirseniz inanın!

Biz Maliye Bakanının açıklamasındaki hikmeti(!) kavramaya uğraşırken bir de bakıyoruz Milli Eğitim Bakanımız mikrofonu kapmış başında bulunduğu bakanlığı öve öve bitiremiyor.

Eğitim standardımızın İngiltere’den hatta Amerika’dan iyi olduğunu iddia ediyor. Eğitim standardımız bu ülkelerden iyi de son on iki yılda niye her Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde “sistem allak bullak” oluyor?

Farklı partilerin iktidarlarında böyle değişiklikler normal karşılanabilir ama aynı partinin iktidarında bakan değişince niye her şey değişiyor?

Gelin de bu açıklamaya da inanabilirseniz inanın.

Aynı bakan bir süre önce açığa alınan ya da görevine son verilenlerden haksız yere işinden olanların sayısının “binde biri” bile bulmadığını söylüyordu.

Şimdi öğreniyoruz ki “göreve iade edilen” öğretmen sayısı on bin civarında. Demek ki “on bin öğretmen” haksız yere görevinden alınmış. Bu rakamı “haksızlığa uğrayanların sayısı bin de biri bile bulmuyor” açıklaması ile yan yana getirmek mümkün mü? Göreve iade edenlerin sayısına bakınca Bakan beyin ilk açıklamasına nasıl inanacağız?

Bu açıklamalarda gösteriyor ki bizim anlayamadığımız, bizim kavrayamadığımız pek çok şey var. “Azalan oranlı vergi sistemi” getiriliyor ama fiyatlar katbekat artıyor!

Milli Eğitim de “hâlâ bir oturmuş sistem” yok ama eğitim standardımız İngiltere ve Amerika’dan iyi! Anlayan biri varsa bizleri de aydınlatsa ne güzel olur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR