Kuru edebiyat yaş matematik

MAKALEYİ DİNLE

Geleceğin şekillenmesi edebiyat (söylem) ve matematik (eylem) üzerinden olur! Eğer gelecek belirsiz olmaya başlıyorsa “kuru bir edebiyat” ve “hesap vermeyen bir matematik” sebebiyledir. Belirsizliği çözüme ulaştırmak için; edebiyatın “edeb”iyle matematiğin “matem”e formül olacak denklemi oluşturulmalı, yaratılmışların en şereflisi olma edebi ve vicdanın matemi ile yola revan olunmalıdır.

“Bugün hem bölgemiz, hem de ülkemiz üzerinde çok sinsi ve çok kanlı oyunlar oynanıyor” ise bu, kuru bir edebiyata ram olmaktan kaynaklanıyor. Eğer ‘üst akıl’ denilen şey, her gün yeni şeytanlıklarla karşımıza çıkıyor, yeni nifak tohumları ekmekte başarılı oluyorsa, hesaplayamadığımız bir matematik yüzünden… Bu iki unsuru sağlıklı bir şekilde ele almadıkça şartlar zorlaşacak ve sonunda ‘zor oyunu bozacak’tır! Biz bin yıldır, bu toprakları kendimize vatan yapmaya karar verdiğimizden beri hem bu zorluğu yaşıyor hem de bunun bedelini ödüyoruz.

“Kişilerin hareketleri ile samimiyetleri arasındaki iç tutarlığı hakkıyla gözlemleyebilmek” zorundayız. Ayetleri, hadisleri, atasözlerini ve şiirleri ağdalı bir şekilde vurgulan değil,  taşıdığı sorumluluğun hakkını verenlerin peşinden gidilmelidir. Aksi takdirde atılan çığlıkları, alevlenen yürekleri, “birliğimizi bozmaya kimse engel olamayacak” edebiyatıyla ya da “milletimiz bunun da üstesinden gelecektir” matematiği ile sonlandıramayız! Sesini yükseltenlere karşı sözümüzü, algılara karşı basiretimizi ortaya koyma vaktidir. 

Yapılan yanlışların artması, mağduriyetlerin ve haksızlıkların çoğalması, “kuru bir edebiyat”a kurban gitmenin acı sonuçlarıdır. Ekonomik ve sosyal sorunların derinleşmesi “yaş matematik” hesaplarının göstergeleridir. Şayet doğruları söylemez, doğru işlemleri hayata geçirmezsek sonuç hüsrandır. O halde; “kuru kalabalıklar”ı avutan her söylemin, milletimizi yaş tahtaya bastıran her eylemin sorgulayıcısı olmak gerekiyor. Çünkü güven, kontrole mani değildir.

ÖNCÜLÜK

ÖNDER, İmam Hatip okullarının bugüne gelmesinde öncü olan merhum Celaleddin Ökten adına yaptığı ödül töreni ile “15 Temmuz’da tankların karşısına çıkmak kadar bir problemi çözmeyi, bir fikir üretmeyi, bir enstrümana dokunmayı, bir rekor kırmayı, bir eser ortaya koymayı da o kadar önemli gören”lerin artmasına önderlik yapmıştır.

ÖNCELİK

Bir ülkede bölünme sofradan başlar. Önce tabakları bölerler, ayırırlar. Bir tencereden yiyip birbirini düşünenler, tabakla birlikte bencilleşir. Bu bencilliği bitirme adına her yıl 1 Ocak’ta “vefa buluşmaları” gerçekleştiren VEFADER’i tebrik ediyorum. İnsanlığın kalibresini sofralarda birleştirip yükselttiği için…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR