Asgari ücret düştü mü?

Değerli okurlar, bugün sizlere 2017 yılı asgari ücret rakamı, Asgari Geçim İndirimi (AGİ)  ve etkilediği primlerin yeni tutarlarından bahsedeceğim.

Yazının başlığını görünce şaşırmamak elde değil gerçekten. Asgari ücrete 2017 yılında zam beklerken asgari ücret düştü mü diye sormadan edemiyor insan. Okuyuculardan gelen böyle bir ilginç soruyu yazımın başlığı olarak değerlendirdim.

Bildiğiniz gibi 2016 yılında asgari ücret rakamı bin 300 TL diye açıklandı. Oysa geçen hafta açıklanan rakamlara baktığımızda asgari ücretin net rakamı bin 270,75 lira olmuştur. Böyle olunca da sanki asgari ücrete hiç zam yapılmamış gibi duruyor. 

Olayı detaylı açıklamak gerekirse; 2015 Aralık ayında asgari ücret açıklanırken %30 zamlı olarak AGİ dahil bin 300 TL açıklanmıştır. 2017 yılı asgari ücretin netinin bin 270,75 TL olduğunu yazılı ve görsel medyadan öğrenen okurlarımız, sanki asgari ücret hiç artmamış gibi düşünceye düşmüştür. Ayıca sosyal ve benzeri yardımlar hesaplanırken, asgari ücretin netine AGİ dahil olmadığından karışıklıklar yaşanmaktadır. Keşke sayın Bakan Mehmet Müezzinoğlu bey, 2017 yılı asgari ücretini açıklarken AGİ hariç ve AGİ dahil rakamları olarak ayrı ayrı açıklasaydı çok daha güzel olurdu. 

EYLÜL AYINDA ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI DÜŞECEK Mİ ?

Değerli okurlar, bir diğer konu da geçen yıl Ekim ayında yaşanan asgari ücretlinin maaş düşme olayı bu yıl 2017 Eylül ayından itibaren başlayacaktır. Ancak gazetemiz aracılığı ile geçen yıl vergi dilimi yüzünden düşen maaşların AGİ ile tekrar işçiye geri ödenmesi, yani maşlarından kesinti olmamasını sağlamıştık. Gazetemizde ısrarlı yazılarımız sonucu sayın Başbakan bu yıl Eylül ayında düşecek asgari ücretin işçiye yansıtılmayacağını ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile bu maaş düşmesinin de işçiye yansıtılmayacağını belirtti. Bizler de buradan sayın Başbakana, Maliye ve Çalışma bakanlarına tüm asgari ücretliler adına maaş düşmesi olmayacağından dolayı teşekkür ederiz.

2017 YILINDA ÇALIŞANIN ELİNE GEÇECEK AGİ ( ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ ) DAHİL ASGARİ ÜCRET TUTARI.

2017 YILINDA ASGARİ ÜCRET ZAMMINA GÖRE ÖDENECEK YENİ TUTARLAR.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa İşcan - Mesaj Gönder


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR