Fasık Haberler, Tweetler ve Mailler

Ümmetimizin ve milletimizin savaşlar, işgaller, darbeler, iç kargaşalar, terör eylemleri ve bombalı saldırılar gibi bin türlü bela ve musibetle baş etmeye çalıştığı bir dönemden geçiyoruz. Üst akıl sahiplerinin adeta bilinçli ve sistematik olarak toplumun bütün sinir uçlarına dokunarak, her kesimi bir şekilde harekete geçirip, bir şeylere hazırlık yaptığını görüyoruz. Efendimizin (S.A.V.) “fitne” dönemleri olarak nitelendirdiği bu zamanlarda Müslümanların dikkatli olması gereken hususların başında toplumu galeyana getirerek fitneyi büyütecek “fasık” haberler gelmektedir. 

Günümüzde özellikle sosyal medya üzerinden yayılan haberlerin dünya ve ülke gündemini belirlemesi açısından büyük paya sahip olduğu aşikârdır. Sosyal medya aracılığı ile birkaç dakika içerisinde şehirlerin, ülkelerin ve hatta dünyanın gündemini değiştirmek, kontrol etmek, etkilemek ve yönlendirmek mümkün hale gelmiştir. Sosyal medya üzerinden yayılan haberlerle ülkelerin büyük siyasi çalkantılar yaşadığına, kargaşalar ve krizler çıkartıldığına şahit olmaktayız. 

Son dönemde özellikle orta doğuda meydana gelen Arap Baharı olaylarında Facebook ve Twitter’in oynadığı rol bu konuda en ciddi örneklerdendir. İnternetle birlikte dünya gündemi çok rahatlıkla belli bir merkezden yönlendirilebilecek bir durumdadır. İnternet ve sosyal medya platformları günümüzde büyük askeri silahlardan daha tehlikeli hale gelmiştir. Bugün sosyal medya gündemini yalan haberlerle kilitleyip çıkarılacak büyük halk isyanları ve kargaşalarla kitle imha silahlarının bile yapamayacağı etkileri yapmak mümkündür. 

Sosyal medya üzerinden Twitter, Facebook vs. platformlar aracılığı ile yayılan haberlerin doğruluğu konusunda Müslüman sürekli temkinli olmak zorundadır. Bu konuda Rabbimiz “Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurat: 49/6) buyurmaktadır. Bu ayetle Rabbimiz hangi kanalla gelirse gelsin tüm haberlerin özellikle haktan sapmış bozuk karakterli ve doğrulukları şüpheli olan şahsiyetlerin yani fasıkların getirdikleri haberlerin mutlaka araştırılması gerektiğini bildirmektedir. Her haber hemen tasdik olunmamalı ve doğruluğu araştırılmamış haberlere dayanarak insanlar ve olaylar hakkında hüküm verilmemelidir. Kesinleşmemiş haberlerden dolayı insanlar ve kurumlar herhangi bir hususta suçlanmamalıdır. Ayet Müslümanların bu prensiplere dikkat etmedikleri zaman pişman olacaklarını ve adeta batılın istediği tarafa yönlendirdiği bir oyuncak haline geleceklerine dikkat çekmektedir. 

İnternet ve sosyal medya ile ilgili Müslümanların dikkatli olması gereken diğer bir hususta bilgi kirliliğidir. Bugün herhangi bir konu hakkında araştırma yapılırken başvurulan internetteki arama motorlarının sunduğu bilgilerde kesinlikle kaynağına inilmediği ve doğruluğu tasdik edilmediği sürece kullanılmamalıdır. Özellikle İslam tarihi, İslam dininin kaynakları ve hadislerle ilgili binlerce asılsız ve uydurulmuş sahte bilgiler bilinçli olarak insanların kullanımına sunulmaktadır. Gerek İslam dinini karalamak gerekse bilgi kaynaklarımıza olan güveni zedelemek açısından uydurulan bu bilgilere ve üretilen sahte haberlere karşı Müslüman sürekli teyakkuz halinde olmalıdır. İnternetteki arama motorları üzerinden bulunan hadislerin mutlaka ana kaynakları kontrol edilmelidir. Çünkü bugün internet üzerinden dolaşan ve altında hadis yazan ve hadis olmayan binlerce söz, yalan ve uydurulmuş bilgi mevcuttur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR