Muhtar buluşması

MAKALEYİ DİNLE

İcra edildikçe gelenekselleşmiş muhtar buluşmalarının yönetimle bihayli alakası vardır! Bu ilk yargıyı bildirdikten sonra işgüzarca diyebiliriz ki Manisa Mesir Macunu Festivali’nin, Kağıthane Sivas Günleri’nin, Geleneksel Gaziantep Yemek Şenlikleri’nin vs. yönetimle alabildiğine alakası vardır. Müfarık olarak muhtarlar her hafta düzenli şekilde başkentte toplanır, orada açık, beliğ şekilde, çekinmeden memleket yönetimine dair düşüncelerini dile getirirler. Ahlak-ı Nasıri’den,Celaleddin Devvani’den, El-Ahkamu’s-Sultaniyye’den, Eflatun’dan örneklerle, Tedbir-i Müdün’ün detaylarını arz edip; temel ihtiyaçları tedarik etme, şehirde ve köyde yaşam, bu yaşamın ideal varyasyonları, insanlar arasında ve insanlarla yöneticiler arasında olması gereken ilişkiler vb. üstüne devlet ricali huzurunda fikir teatisinde bulunurlar! 

Yönetimin püf noktası muhtarlarda mahfuzdur! Muhtarlar halkın sevk ve idaresini, ekonomiyi; yokluğu, yoksulluğu en iyi bilen yöneticilerdir. Nitekim devlet ve devlet yöneticileri, başının gözünün sadakası mahiyetinde kömür, makarna, aşı ve benzeri yardımlarını onlar eliyle, onların tespit ettiği verilere dayanarak ve onların tespit ettiği hanelere yönelik olarak gerçekleştirir. 

Muhtar buluşmalarının en önemli nedeni hiç süphesiz kimi devlet yöneticilerine yönelik “Muhtar bile olamazsın” mealindeki özdeyiştir. Bu özdeyiş en yakın tarihimize ayna tutar mahiyette olup muhtar seçilememe, halkın iradesine dayanmama gibi olumsuzluklardan ziyade seçildiğinde işlevini yerine getirememek manasındaki olanaksızlığa dikkat çekmektedir. Nitekim son onbeş senenin neticesi; üç tarafı denizlerle çevrili memleketin, her tarafı ateşlerle çevrili bir kara parçasına dönüştürülmesidir.  Mamafih bu durum “Muhtar bile olamazsın” özdeyişinin muhatabı bir takım idarecilerin, sevk ve idare hususunda muhtar kadarcık istidat gösterememesinin, yetkinlik eksiğinin neticesi olarak ortaya çıkmıştır. Başka neye yorulabilir ki? Belediye Başkanları Buluşması tertip edilmeyip muhtar buluşmalarını gelenekselleştirmenin ve her buluşmada muhtarları muhatap alarak “Bana afedersiniz muhtar bile olamazsın dediler” şeklindeki hayıflanmaların nasıl bir açıklaması olabilir?

Muhtar buluşması tertip edilip onun yerine Belediye Başkanları Buluşması düzenlememenin nedeni, sanıldığı gibi onların farklı görüşlerden, farklı partilerden seçilmiş olması değil; bir takım idarecilerin geçmişte dünyanın en ideal belediye başkanlığını sergilemiş oldukları zannıdır. Bu zan öyle bir şeydir ki insanı galaksi liderliğine kadar taşır. Lakin o özdeyiş, o özlü söz yıllar geçtikçe haklılığını daha da belirginleştirir; muhtar bile olamazsın! Çünkü bu bir istidat meselesidir. Görünüşe yönelik tüm pasta - cilalar, tüm makyajlar pul pul dökülmeye mahkumdur. Modifiye söylemlerle, güdümlü ve reel politik eylemler, suni ve algılara yönelik sünni gündemlerle nereye kadar? Ben yaptımlarla, bana mı sordunuzlarla, van minitlerle, karşıyımlarla…  Öyle bir şey söylemedim, ben böyle demiştimlerle. Kameralar karşısında saçma sapan ve düzensiz cümleler, gereği asla yapılmayan ve düşünülmeyen ayetler, yandaşlık ve övgülerle… Halka yönelik ikide bir anlamsızca tekrarlanan “Hazır mıyız?” şeklinde lüzumsuz kelimelerle… Konuşulabildiği iddia edilen tek dil olarak Türkçe’nin emsalsiz katledilişleriyle… Ve eylem bağlamında hem ülkenin hem de bölgenin basiretsiz, şuursuz politikalarla kan gölüne çevrilişiyle… Binlerce insanın ölümü, binlercesinin yerlerinden edilmesi, bir o kadarının hapsedilmesi, hayatların heder edilmesiyle… Sıralamakla bitmeyecek ve birinin güdümüne girmedikçe beş yaşında çocuğun dahi düşmeyeceği hatalarla…

Ünlü Türk düşünürü, ergen ve en az söz konusu rical kadar yetkin bir şarkıcının söylediği gibi: “Yurdumda kırılmadık yer mi bıraktı / Yaptığıyla söylediği nedense farklı / Mazlumun hakkı aheste aheste alınır / Bırakın kazandım zannetsin zavallı…”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İshak Koç - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR