45. yılında, 45 maddeyle Milli Gazete

MAKALEYİ DİNLE

Milli Gazete;

1) Özgürlükçüdür

2) Bağımsızlıkçıdır

3) Taraftır

4) Hak’tan yanadır

5) Batıla karşıdır 

6) İstikamettir

7) Kişilerle uğraşmaz

8) Uzlaşmacıdır

9) Ötekileştirmez

10) Ayrıştırmaz

11) Şiddete karşıdır

12) Sabırdan yanadır

13) Magazinden uzaktır

14) Davadır

15) Doğrucudur

16) Millidir

17) Yerlidir

18) Ağır sanayicidir

19) Kalkınmacıdır

20) Tavizsizdir

21) İstişareden yanadır

22) Nasihatçidir

23) İyilikten yanadır

24) Emperyalizme karşıdır

25) İstikrarlıdır

26) Eğilmezdir

27) Sahicidir

28) Yenilikçidir

29) Aynı anda gelenekçidir

30) Sadıktır

31) Ahlaka önem verir 

32) İslam’ı şiar edinir

33) Dindardır

34) Bir soylu çağrıdır

35) İşgallere karşıdır

36) Mukallit değildir

37) Temeli olandır

38) Mükemmeliyetçidir

39) Asildir

40) Gerçekçidir

41) Mazlumdan yanadır 

42) Ümmetin sesidir

43) Maneviyatçıdır

44) Milli Görüşçüdür

45) Erbakancıdır

YARIM ASIRLIK ÇINAR!

Yarın (12 Ocak) Milli Gazete’mizin kuruluş yıldönümü. 

Bu vesileyle Milli Gazete’nin ilk nüshasından söz etmek istiyorum. 

12 Ocak 1973 tarihli gazetenin ilk sayısını hepinizin merak ettiğini biliyorum.

* Milli Gazete’nin ilk sayısının manşeti ve haberin ayrıntıları şöyle; “YAHUDİ KONGRESİ. 2. Dünya Harbi’nden sonra ilk defa… Toplantı Londra’da yapılacak ve 4 gün devam edecek. Ortak Pazar ülkelerinde daha müessir bir politikanın bütün dünyada Yahudi inançlarına uygun hareket imkânları ile… Yahudilerin dini günü olan Cumartesi tatilinin bütün ülkelerde gerçekleştirilmesinin temel stratejisini tespit edecekler…”

* “Kongrenin düşündürdükleri; niçin Tel-Aviv’de değil, Londra’da? Batı dünyasında dini esasların tatbikini esas alan kongreler toplanabilmektedir. Bu kongrelerde özellikle Ortak Pazar kanalıyla olmak üzere bütün milletlerin iç politikalarında müessir olma imkanları araştırılmaktadır. Almanya’daki işçilerimize kesimini ve şeklini düşünmeden protein almak üzere et tavsiye edenleri düşündürücü bir kararlılıkla bütün dünyada mahdut sayıdaki Yahudi için kendi dini esaslarına uygun et kesimi mevzuu ehemmiyetle ele alınmaktadır. Hıristiyan dinine göre Pazar günün ehemmiyeti gibi, Yahudi dinine göre de Cumartesi’nin bütün ülkelerde tatil olmasının müşterek politikasına verilen ehemmiyet görülmektedir. Şimdilik görülebilen hususlar bunlardır. Kongre başladıktan sonra tamamı olmasa da görülebilecek kısımların artacağında şüphe yoktur.”

* Manşet haberle ilgili biraz daha ayrıntı vermek istiyorum; “Kongrede 20 ayrı ülkede yaşayan Yahudilerin temsilcileri yer alacak. Hitler devrinden bu yana ilk defa olarak 20 ayrı ülkede yaşayan Yahudilerin temsilcileri 13 ile 16 Ocak tarihleri arasında Londra’da toplanarak, Yahudi idealinin tahakkuku açısından takip edilmesi gereken ortak politikayı tespit edecekler ve alınan kararların Yahudilerin yaşamakta oldukları ülkelerde tatbik edilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır.”

* Aynı sayfadan bir başka başlık; “Makine Mühendisleri Odası uçak sanayisine öncelik istiyor. Milli Uçak Sanayii’nin kurulmasında asla geç kalınmaması gerektiği belirtildi.”

* İlk nüshada Tevfik Paksu’nun “Katre” başlığı altında şu dörtlüğü dikkat çekiyor; “Öyle bir musibet çöktü ki üzerimize / Her çare dert katar şu derdimize / Demek ‘Mana’sızdır bunca emekler / Biz hemen dönelim benliğimize. 

* Milli Gazete’nin ilk sayısından son bir başlık daha; “İsrail Genelkurmay Başkanı David Salazar, bir askeri okuldaki diploma töreninde konuştu: Suriye halkı acı çekecektir.” Tel-Aviv mahreçli, Türk Haberler Ajansı’nın (THA) haberi.  

ERBAKAN HOCA’NIN İMAM-HATİP ISRARI

45. kuruluş yıldönümünü yâd ederken Milli Gazete’nin bir başka sayısıyla alakalı ayrıntıları da sunmak istiyorum…

Tarih, 26 Ocak 1974.

2. yıl ve Milli Gazete’mizin 372. sayısı.

Üst başlıkta şu cümle yer alıyor; “MSP ve CHP liderleri 109 madde üzerinde anlaştı.”

Manşet ise şöyle: “…Ve protokol imzalandı; *Mecburi Milli Ahlak Dersi Konuyor. *İmam-Hatip Okullarının orta kısımları açılıyor. *İmam-Hatip Okulları mezunları üniversitelerde diledikleri fakültelere doğrudan doğruya girebilecekler. *Vekil İmamlar meselesi halledilecek.” Haberin ayrıntılarına gelince; “Üç aydır devam etmekte olan hükümet bunalımını ortadan kaldıracak olan MSP-CHP koalisyonuna ilişkin protokol dün törenle imzalanmış, protokolün imzalanmasından sonra önce CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit daha sonra da MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan konuşmuşlardır. 

Saat 11’de başlayan protokolün imza töreni 40 dakika sürmüş ve Millet Meclisi Bütçe Plan Komisyonu odasında yapılan imza töreninde her iki partiye mensup parlamenterler, davetliler, yabancı basın mensupları ile televizyon kameramanları ile gazeteciler hazır bulunmuşlardır. 

Her iki parti Genel Başkanının heyecanlı oldukları görülen imza töreni, saat 11’de MSP Genel Başkanı ile MSP’li parlamenterlerin, CHP Grup odasına gidişi ile başladı.”

Erbakan Hoca’nın, şu değerlendirmesi de gazetenin 1. sayfasından okurlara sunuluyor; “Olağanüstü devir gerilerde kaldı. Milletimiz özlediği refaha kavuşacaktır. Yeryüzünün en şerefli tarihine sahip olan milletimiz, 14 Ekim 1973 seçimleriyle 12 Mart 1971’den bu yana memleketimizde hüküm süren olağanüstü devri geride bırakmış bulunmaktadır. Kitle partileri devrini kapatıp fikir partileri devrine geçişimizin başlangıcı olan 14 Ekim seçimleri milletimizin demokrasiye bağlılığını ortaya koymuştur…”

Şadan Memişoğlu’nun çizdiği karakalem Erbakan portresinin hemen altındaki şu satırlar da bu değerlendirmeyi tamamlar nitelikte: “NECMETTİN ERBAKAN: 14 Ekimden beri devam eden buhranın sona ermesinde yapıcı tutumuyla dikkatleri çeken MSP Genel Başkanı yeni hükümette Başbakan Yardımcısı olarak hizmet görecek…” Milli Gazete’nin bu sayısından da bazı başlıkları iletmek istiyorum; “Yeni yazı serimiz; teknoloji kavramları. Devlet Planlama Teşkilatı Müşaviri Yüksek Mühendis Yahya Oğuz’un kaleminden…”, “Ermeni zulmünü tel’in için Erzurum’da bir anıt dikilecek.”, “Faysal, Yahudi muhabiri yurda sokmadı.”

***

Son söz; nice hayırlı yıllara…

İLK BAŞYAZIDA NELER VARDI?

Gazetenin ilk sayısının başmakalesi, Hasan Aksay imzalı ve “Çıkarken” başlığını taşıyor. 

Birkaç cümle vermek istiyorum; 

* “Allah’ın sayısız nimetlerine şükreder; gazetemizin, Hakk’ı tutma, kötüyü menetme yolunda bulunmak üzere seçilmiş olan aziz milletimizin hizmetinde büyük nasiplere sahip olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.”

* “Milli Gazete, gemileri karadan yürüten, çağ kapayıp çağ açan, Hak davasının bayraktarı, asırlarca bütün insanlığa ışık tutmuş büyük milletimizin temel duyuş, görüş ve çağrısının sahibi fikir gazetesi olmak için çıkmaktadır.” 

* “Eğilmeden yürümek istiyoruz… İsteğimiz, bizi şerefli tarihimizde bütün insanlığa önder ve örnek yapan ve daima aynı gücü taşıyan Hak yolumuzda yürümektir. Gayretimiz, vazifemizi adaletle, sevgiyle ve en güzel sözle yapmaktır. İnanıyoruz, güçlüyüz. Tevfik yalnız Allah’tandır.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR